Anarchisté mezi dezinformátory
Jan KašpárekWeby Anarchistické federace a kampaně Antifénix se ocitly na seznamu dezinformačních médií v sousedství Sputniku a jemu podobných. Toto hodnocení je přinejmenším sporné, argumentuje Jan Kašpárek.
„Odkrýváme pozadí nové světové války,“ prohlašuje před nedávnem zveřejněný speciál zpravodajského portálu Aktuálně.cz. Rozsáhlý text protkaný vyjádřeními různých osobností a vizualizacemi pokrývá zeširoka téma dezinformačních médií — tedy především webů manipulativních, napadajících tradiční média, agitujících proti Evropské unii, liberálům i autentické levici a šířících proputinovskou propagandu. Celý text působí konzistentně, je profesionálně zpracovaný a klade působení dezinformačních webů do kontextu ruské expanzivní politiky.
V sousedství otevřeně ruské propagandy (Sputnik), clickbaitového bizáru propagandou „pouze“ říznutého (Lajkit.cz) a až psychedelicky paranoidních konspirací (NWOO.org) se nicméně v textu ocitly weby Anarchistické federace (afed.cz) a protirepresivní anarchistické kampaně Antifénix (antifenix.noblogs.org). Protože je pro mě i další občasné čtenáře jejich zařazení přinejlepším sporné, kontaktoval jsem autory, abych zjistil, z jakého důvodu jsou jedny z nejznámějších anarchistických portálů označeny za dezinformační, přestože do kategorie proruských propagandistů očividně nespadají.
Nic jsem nečekal, a tak jsem nebyl zklamán, když mi bylo odpovědí mlčení. Nicméně jinému zvídavému čtenáři byla redakce Aktuálně z neznámého důvodu nakloněna více, a tak si mohl přečíst od zástupce šéfredaktora Hospodářských novin Nikity Poljakova, že „seznam (dezinformátorů) byl sestaven z monitoringů ministerstva vnitra, které se redakci podařilo získat. Pokud chcete informace k metodice, doporučuji se obrátit přímo na ministerstvo vnitra“.
Na další dotaz ohledně ověřování zdrojů již nereagoval, stejně jako zbytek autorů. Když jsme se spolu s dalším zvědavcem podle Poljakovy rady obrátili e-mailem na ministerstvo, toto drželo nastavenou laťku a s odpovědí se (zatím) neobtěžovalo. Jeho metodika tak zůstává zcela neznámá.
O kom je řeč
Chápu, že vymyslet dobrou odpověď může být komplikované. Když se totiž podíváme na oba indexované weby, zdůvodnit jejich obvinění, že se podílejí na ruské dezinformační kampani, není nijak snadný úkol.
V případě afed.cz, tedy webu Anarchistické federace (AF), je na první pohled zřejmé, že se nejedná o portál, který by se tvářil zpravodajsky, a přitom podsouval dezinformace. AF na své stránce sice přináší zaujaté informace o domácím i zahraničním dění, činí tak nicméně se zaujatostí přiznanou a odkazuje na zdroje, ze kterých jsou tyto informace čerpány — ty jsou sice také názorově vyprofilované, ale nepoužívají cyklické odkazování typické pro dezinformátory.
Kromě toho na webu mísí informace o aktuálním dění s nezpravodajskými agitačně či prakticky cílenými články (z nedávné doby například „Zablokujme sjezd krajní pravice!“ či „Jak vytvořit afinitní skupinu“) a poskytuje i popis organizace, který otevřeně přiznává zaujatost a političnost. Nesnaží se tedy maskovat mantrami o „alternativní pravdě“ či „opozici vůči mainstreamovým médiím“.
Jedná se o propagandu? Jistě, ale propagandu přiznanou a upřímnou. O dezinformace? Když přijmeme definici samotného ministerstva vnitra, které píše, že „pojem 'dezinformace' znamená šíření záměrně nepravdivých informací, obzvláště pak státními aktéry nebo jejich odnožemi vůči cizímu státu nebo vůči médiím, s cílem ovlivnit rozhodování nebo názory těch, kteří je přijímají,“ tak určitě ne.
Lze AF, která o sobě otevřeně píše, že „odmítá zastupitelský systém parlamentní ,demokracie‘, protože se stal — obzvlášť v éře globalizovaného kapitalismu — jen loutkou v rukou politicko-ekonomických zájmů“, obviňovat, že vystupuje ve svých textech proti zastupitelskému systému parlamentní demokracie? Těžko. A vyloženě absurdní je potom spojování Anarchistické federace s proruskou propagandou. AF poměrně pravidelně vyjadřuje podporu ruským opozičním silám a podílela se opakovaně na pořádání manifestací proti perzekuci antifašistů Putinovým režimem.
Druhým anarchistickým „dezinformátorem“ má být podle ministerstva (a tedy i Aktuálně) portál kampaně Antifénix (antifenix.noblogs.org), který vznikl v reakci na represe proti anarchistickému hnutí na konci dubna 2015. Původně reagoval na kauzu „českých teroristů“, kdy policie po nasazení infiltrátorů do anarchistické skupiny Voice of Anarchopacifism obvinila pět lidí z přípravy žhářského útoku na nákladní vlak či z neohlášení tohoto trestného činu. Poté, co byla po táhlém soudním procesu skupina osvobozena, se portál věnuje dalším kauzám — například někdejší perzekuci anarchisty Igora Ševcova či stíhání Lukáše Borla.
U „Antifénixu“ vzbuzuje obvinění ze zapojení do dezinformační kampaně snad ještě větší rozpaky. Celý web je zjevně a priori založený jako součást politické kampaně anarchistického hnutí. Nezaujatost tedy z principu nelze očekávat. A dezinformace? Vzhledem k tomu, že portál vznikl proto, aby bojoval proti obvinění, jež sami anarchisté pokládají za policejní dezinformaci, je podobné zařazení poněkud úsměvné. Tím spíš, že policejní verze celé kauzy „Fénix“ u soudu neprošla, a tak má k dezinformaci blíže spíš ona než to, co proti ní píší autoři webu.
Lidé kolem „Antifénixu“ přinesli snad pouze jedinou „dezinformaci“, a to v červnu 2016, kdy v rámci angažované reportáže ze solidární protestní akce ve Stockholmu tamější aktivisté v žertu napsali, že v místním podniku zahlédli tehdy hledaného Lukáše Borla. Že by toto byla ona dezinformační válka?
Zajímavé je, že zpravodajství o průběhu „Fénixu“ zpracovával tehdy ještě pro Lidovky.cz Jakub Zelenka, jenž nyní coby žurnalista věnující se tematice extremismu spolupracoval i na textu o dezinformacích od Aktuálně.cz. Otázka, proč zde tedy přes všechny výše naznačené — a Zelenkovi jistě známé — sporné body Antifénix figuruje, tak musí zaznít ještě důrazněji.
Tudy cesta nevede
Je dobře, že se problém dezinformací a ruské propagandy snaží velká česká média jako Aktuálně.cz řešit. Je také jistě správné, že probíhá snaha o mapování a rozkrývání propagandistických sítí. Pokud se ale do této škatulky dá smést kdokoli, kdo je radikální a politicky aktivní, přestože nelže a je v šíření svého světonázoru transparentní, je něco zásadně v nepořádku.
Je pochopitelné, že stát sleduje a eviduje jako podezřelé anarchistické portály — anarchista je jistě tím posledním, koho to překvapí — je ale poněkud absurdní, že se sám podobným postupem může dostat do pozice dezinformátora, který indexuje ideové protivníky. Ve výsledku je to také postup kontraproduktivní, protože potvrzuje narativ dezinformátorů snažících se vykreslit český stát jako manipulující své občany.
Ne snad, že by neoprávněné zařazení dvou anarchistických webů na seznam propagandistů bylo něčím zásadním. Pokud je ale ukázkou běžného postupu, ukazuje jednak na lajdáckou práci či politickou zaujatost státu a jednak na spornou důslednost ověřování informací u Aktuálně.cz. Pokud máme masivnímu přílivu dezinformací opravdu účinně čelit, je nutné se vyhnout podobným pochybným metodám, být transparentní a přistoupit k opravdu odpovědnému ověřování informací a odhalování sporného zacházení s fakty bez ohledu na to, kdo se ho dopouští.