Anarchista Lukáš Borl byl po sedmi měsících propuštěn z vazby
Petra DvořákováLukáš Borl, anarchista obviněný ze založení Sítě revolučních buněk, byl ve středu propuštěn z vazby. Na soud si počká venku pod dohledem probačního úředníka. Podle Borlova obhájce se policie zdá nečinná a nemá přesvědčivé důkazy. Obžaloba stále nepadla.
Anarchistu Lukáše Borla policie podezírá ze založení Sítě revolučních buněk. Z vazby byl dnes po sedmi měsících propuštěn z litoměřické vazební věznice. Rozhodl o tom Okresní soud v Mostě. Lukáš Borl je podezřelý ze založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení lidských práv a svobod, vydírání a poškození cizí věci. Na soud bude čekat na svobodě. Na základě obvinění mu hrozí až deset let vězení. Obžaloba ale v jeho případě dosud nepadla.
Propuštěním Lukáše Borla dochází poprvé po dvou letech — tedy od doby, kdy byla zahájena policejní operace Fénix — k situaci, kdy v české vazební věznici není zadržován žádný anarchista.
„Bylo konstatováno, že vazební důvody nadále trvají, avšak s ohledem na dobu, kterou již obviněný strávil ve vazbě a s ohledem na záruky, které byly soudu poskytnuty, bylo rozhodnuto o tom, že obviněný bude z vazby propuštěn, přičemž vazba byla nahrazena některými instituty předpokládanými trestním řádem,“ potvrdila Deníku Referendum Jitka Neterdová z Okresního soudu v Mostě. Konkrétně vazbu nahradí „dohled probačního úředníka, písemný slib, nabídnuté záruky, složená peněžitá záruka a předběžné opatření zakazující mu vycestovat mimo území České republiky“.
Borlův obhájce Pavel Uhl žádal o jeho propuštění už v prosinci, tehdy však jeho žádost okresní soud zamítl. „Navenek je policie nečinná,“ komentoval pro Deník Referendum Pavel Uhl, ačkoliv podle okresního soudu práce policie nadále probíhá.
Lukáš Borl byl poprvé zadržen už na jaře 2015 v souvislosti s operací Fénix, tehdy ho ale propustili. Údajně plánovaný útok na vlak a žhářské útoky, k nimž se hlásila Síť revolučních buněk, se policie snažila neúspěšně spojit. V říjnu 2015 se pak Lukáš Borl začal ukrývat.
„Zatímco dříve padaly podmínky a pokuty, teď jsou anarchisté zavíráni, a to navíc za velmi děsivých okolností, na základě absurdních policejních výmyslů a provokací. To je dost velký důvod, abych se jako aktivní anarchista začal obávat, že brzy takové policejní praktiky mohou přivést do vězení i mě,“ vysvětlil tehdy v dopise zveřejněném na stránkách Asociace Alerta.
Policie Borla zadržela v září 2016 v rodném Mostě. Obvinila ho jak ze založení Sítě revolučních buněk, tak z podílu na akcích a psaní komuniké této organizace. Kromě toho se měl čtyřikrát dopustit poškození cizí věcí, konkrétně dvakrát žhářským útokem na policejní auto, jednou žhářským útokem na dveře prodejny a jednou sprejováním na vazební věznici Praha Ruzyně. Měl také vydírat majitele restaurace Řízkárna, která se stala cílem kritiky aktivistů kvůli nevyplácení mezd zaměstnancům.
„Pozorně jsem nastudoval usnesení abych zjistil, na čem ÚOOZ zakládá svá přesvědčení, že jsem se dopustil uvedených činů. Upřímně, velmi mě to uklidnilo, protože uvedené ‚důkazy‘ jsou směs spekulací a vyhodnocení ‚stop”, které ve skutečnosti neprokazují mou účast na těch činech,“ napsal Lukáš Borl v prohlášení ke svému zadržení na blogu Antifenix.
Síť revolučních buněk se přihlásila ke žhářským útokům na auta policie i majitelů Řízkárny, mýtnou bránu na dálnici D1 i na systém s kamerovou technikou. Jak přesně ale Síť revolučních buněk funguje a kdo za ní stojí, se dosud nepodařilo objasnit.