Depolitizace podle Babiše
Lukáš JelínekProměna státní správy pod zástěrkou zvyšování efektivity, provázená rušením demokratické kontroly a obcházením platné legislativy, je mnohem nebezpečnější záležitost než původní neefektivní fungování.
O tom, že Andreji Babišovi víc než role politika sedí role byznysmena a manažera, nemůže být pochyb. Věci mají být hotové nejpozději hned. Každá demokratická procedura, každý nástroj systému brzd a protivah zdržuje. Stejně tak údělem úředníků je nežvanit a makat.
K předvolebním heslům ANO patřilo odpolitizování státní správy. Přitom kdyby byl v roce 2014 přijat služební zákon v původní koaliční podobě, nerozmělněné kompromisem s ODS a TOP 09, šlo by hovořit o nezávislosti úřednictva. Jenže to se nakonec definitivy nedočkalo a možnost vyměnit státního zaměstnance „pod zákonem“ není nijak zvlášť komplikovaná.
Stejně tak se podařilo ustavit státní tajemníky, na jejichž výběr mají ministři (tedy politici) docela slušný vliv. Dnešní situace je sice lepší než před třemi lety a nároky na byrokracii jsou vyšší, avšak možnost šibovat s úředníky jako s figurkami na šachovnici nevymizela. Babišova vláda se k tomu chystá, aniž by měla důvěru poslanců a ačkoli každoroční takzvanou systematizaci schválil již na podzim Sobotkův kabinet. Zkrátka (téměř) nic není nemožné.