Ochraně zvířat nejvíce fandí Zelení, nejméně Svobodní
Petra DvořákováVětšina stran v průzkumu podpořila zákaz testování domácích prostředků na zvířatech nebo zpřísnění podmínek ve velkochovech. Zpravidla se ale ochraně zvířat nevěnují v programu.
Organizace Svoboda zvířat a NESEHNUTÍ vypracovaly předvolební průzkum postoje politických stran k otázce ochrany zvířat. Jako jediní mají propracovaný program k tématu Zelení, jejich kandidáti zároveň nejčastěji odpovídali v prospěch ochrany zvířat. Kromě Zelených reagovali v prospěch zvířat nejvíce Starostové a nezávislí a TOP 09, nejméně podpory zvířatům vyjádřili Svobodní a ODS. Většina stran se v programu ochraně zvířat vůbec nevěnuje. Průzkum dopadl podobně už před čtyřmi lety.
Průzkum autoři založili na rešerši programů a odpovědích kandidátů a kandidátek do Poslanecké sněmovny. V každém kraji oslovili tři kandidující z jedenácti stran, které v červnovém průzkumu CVVM získali alespoň jednoprocentní podporu. Odpovědělo 215 z 462 politiků a političek, nejvíce reagovali Piráti, Zelení a TOP 09, nejméně ODS, SPD a ČSSD. Otázky se týkaly testování domácích prostředků na zvířatech, prodeje výrobků z kožešin, využívání zvířat v cirkusech a zpřísnění podmínek ve velkochovech.
„Nejvíce nás překvapilo, že osmdesát čtyři procent kandidujících by podpořilo uzákonění lepších podmínek pro chov hospodářských zvířat jako například zákaz chovu slepic v klecích. Stejně tak se osmdesát tři procent vyslovilo pro zákaz testování prostředků pro domácnost na zvířatech,“ komentuje Martin Hyťha z NESEHNUTÍ. Jedinou stranou, jejíž více než polovina kandidujících by nepodpořila ani jeden ze zákazů, jsou Svobodní. V Evropské unii zatím platí zákaz testování na zvířatech pouze pro kosmetické výrobky.
I na další dvě otázky reagovala kladně přibližně polovina politiků a političek. Pro zákaz dovozu a prodeje výrobků z kožešin se vyslovilo čtyřicet jedna procent dotázaných, proti se vyjadřovali nejčastěji politici TOP 09. Zákaz o využívání veškerých volně žijících zvířat by podpořilo padesát osm procent respondentů, negativně reagovali nejvíce zástupci ČSSD. V České republice platí zákaz využívání volně žijících zvířat v cirkusech pouze pro některé druhy, třeba pro nosorožce, hrochy nebo žirafy.
„Co se týče ochrany cirkusových zvířat, patříme v Evropě k zemím, kde mnoho opatření zavedeno není. V Rakousku platí úplný zákaz volně žijících zvířat v cirkusech, a i v dalších zemích jsou opatření přísnější než u nás,“ odpověděla Deníku Referendum Barbora Bartušková Večlová ze Svobody zvířat. „Odpovědi kandidátů a kandidátek nebereme na lehkou váhu. Po volbách díky nim budeme vědět, na koho se v otázce legislativních změn obrátit,“ dodává.
Sedm z jedenácti stran nemá v programu nic
Otázce ochrany zvířat se v programu vůbec nevěnuje sedm zkoumaných stran, jmenovitě ANO, KDU-ČSL, STAN, KSČM, SPD a ODS. I ostatní strany s výjimkou Zelených ale zmiňují ochranu zvířat v programových dokumentech pouze okrajově.
Zelení se tématu věnují v deseti programových bodech. Chtějí postupně prosadit úplné zrušení pokusů na zvířatech, úplný zákaz chovu zvířat pro kožešinu, zákaz transportu jatečních zvířat na vzdálenost více než tři sta kilometrů nebo povinnost obce starat se o opuštěná zvířata. TOP 09 nepřipustí neúctu ke zvířatům pro výlučnou produkci kožešiny, k hospodářským účelům a při podnikání v oblasti množíren. ČSSD se zasadí o dodržování pravidel pro spokojenost chovaných zvířat. Piráti podporují chov zvířat volně v přírodě a přísnější ochranu hospodářských zvířat před fyzickým i psychickým strádáním.
„Co se týče velkochovů, jsou opatření v České republice srovnatelná s jinými zeměmi, ač existují státy, kde jsou pravidla přísnější. V Evropě jsme ale nechvalně proslulí pro množírny. Jejich kontroly veterinární správou by měly být přísnější, nyní jsou dokonce dopředu ohlášené. V České republice může se zvířaty podnikat prakticky, kdo chce, registrace podnikatelů by se měla zlepšit,“ komentuje stav ochrany zvířat v České republice Bartušková Večlová.