Hrůzné podmínky ve výrobnách značkových oděvů v Kambodži přetrvávají
Radek KubalaDánští a britší investigativci zkoumali příčiny enormního počtu kolapsů dělnic, jež šijí oděvy značky Nike, Puma nebo Asics. Kvůli kombinaci horka, dlouhé pracovní doby a podvýživy skončilo jen loni v nemocnici přes 500 pracovnic.
V kambodžských továrnách dodávajících sportovní oděvy firmám Nike, Asics nebo Puma pravidelně kolabují pracovnice, které nezvládají nelidské pracovní podmínky. Podle společného investigativního šetření Guardianu a dánského serveru Danwatch, jehož výsledky zveřejnila daná média na začátku minulého týdne, odvezly sanitky v loňském roce do nemocnice více než 500 pracovnic ze čtyř různých fabrik.
Na vině je podle investigativců příliš velké teplo v továrnách, které dosahuje až sedmatřiceti stupňů Celsia, kombinované s desetihodinovou pracovní dobou, šestidenním pracovním týdnem a podvýživou.
V listopadu loňského roku zkolabovalo při největším provozu dokonce více než 350 pracovnic během tří dnů. Časté jsou i menší požáry v továrnách, které pracovní klima mnohonásobně zhoršují.
„Loňský rok bylo obrovské teplo a sucho, a tak teploty ve fabrikách dosahovaly až čtyřiceti stupňů. Kombinace smradu z požárů a tepla způsobuje u pracovnic stavy úzkosti a nechutenství,“ uvedla pro Danwatch Kim So Thetová, členka vedení odborové organizace Coalition of Cambodian Apparel Workers’ Democratic Union.
Reakce firem a politický vzdor
Zpravodajové z agentur informujících o zjištěních investigativců doplňují, že oděvní firmy již na situaci reagují. Nike nechala do některých továren nainstalovar klimatizace a ochlazovací systémy, Puma zase zajistila pravidelné lékařské prohlídky a energetické tyčinky či nápoje pro zaměstnankyně.
Podle expertů však tato opatření nejsou dostatečná. Sociolog medicíny Robert Bartholomew připodobnil omdlévání pracovnic k podobným incidentům zaznamenaným v Británii v 19. století. Masivní kolabování je podle něj podvědomým politickým odporem.
„Příčiny kolapsu nejsou moc fyzické, ale spíše psychologické. Lepší výživa pro pracovnice sice může pomoct, ale skutečným řešením jsou rozsáhlé reformy směřující ke kratší pracovní době, méně stresujícím pracovním podmínkám a vyšším platům,“ řekl Bartholomew Guardianu.
Jeho slova potvrzuje i Bent Gehrt z organizace Workers Rights Consortium, která monitoruje původ oblečení podávaného univerzitami ve Spojených státech s logy daných škol. „Téměř vůbec firmy ani státy neinvestují do zlepšení pracovních podmínek a růstu mezd. Pokud lidé v práci kolabují, je jasné, že musíme udělat radikálnější opatření,“ řekl Gehrt Guardianu.
Proti nelidským pracovním podmínkám protestovali v minulosti několikrát i samotné kambodžské šičky. Například v roce 2013 se pracovnice stávkující za vyšší platy střetly s policií před jednou z fabrik dodávající sportovní oblečení firmě Nike.
Další informace:
Danwatch Mass faintings afflict the women who sew our clothes
The Guardian Cambodian female workers in Nike, Asics and Puma factories suffer mass faintings
BBC News Cambodia police clash with protesters at Nike contractor