Milan Chovanec mi pomůže
Patrik EichlerBohuslav Sobotka měl i ve chvíli, kdy oznámil složení funkce předsedy ČSSD, situaci ve straně pod kontrolou. Jeho odstoupení do pozadí umožňuje pominout velkou část dosavadních konfliktů mezi ním a stranickými regiony.
„Přejímám plnou odpovědnost za výsledek sociální demokracie v říjnových volbách a o tu odpovědnost se nehodlám s nikým dělit. Tohle beru na sebe. A Milan Chovanec jako první místopředseda mi pomůže, abychom dosáhli co nejlepšího výsledku,“ řekl na středeční tiskové konferenci místopředseda ČSSD a její nově pověřený volební lídr Lubomír Zaorálek.
Tou tiskovou konferencí se stal Zaorálek nejen lídrem volebním, ale i lídrem stranickým. Jeho politická budoucnost do dalších let se jistě bude odvíjet i od výsledku podzimních voleb. Do povolebního střetu o vedení sociální demokracie ale vstupuje z pozice jedničky.
Milan Chovanec je všem v české politice znám. Na nejvyšší posty se začal systematicky připravovat ve chvíli, kdy se na brněnském sjezdu v roce 2011 stal místopředsedou sociální demokracie.
To už byl tři roky hejtmanem Plzeňského kraje a měl zkušenosti i ze zastupitelstva západočeské metropole. Jeho politický vzestup byl doprovozen změnou, pokud jde o politická témata — ze stínového ministra dopravy se postupně čím dál více stával aspirantem na post v čele ministerstva vnitra.
Zpětně nemusí překvapit, že v době lánského puče vykličkoval ze situace natolik šikovně, že od válu šli v dané chvíli jeho soupeři Michal Hašek a Jeroným Tejc. Nebude zcela chybná úvaha, že možnost zastávat v dresu sociální demokracie vlivný ministerský post převážila nad snahou pokračovat v nejistém skupinovém konfliktu o vedení sociální demokracie jako strany a o post předsedy vlády.
Bohuslav Sobotka, jak sám řekl, v politice zůstává. Chce vést nejméně do konce října vládu, kterou v zimě 2013 a 2014 sestavil. Zůstane lídrem jihomoravské kandidátky ČSSD pro říjnové sněmovní volby (jak daleko od pravdy je Babišův výpad, že Sobotka utíká z boje!). Nechystá se zakládat novou politickou stranu.
V úvodním slově na tiskové konferenci po středečním jednání politického vedení ČSSD Sobotka ostatně jasně řekl: Sociální demokracie „je založena na sociálně demokratických hodnotách a je založena na svém jasném sociálním programu“. Sociální demokracie „je nezbytná pro obhajobu lidí práce, pro udržení silného sociálního státu“.
Chyby ve straně a mnoho vládních úspěchů
Bohuslav Sobotka končí v čele sociální demokracie jako úspěšný premiér. A končí ve chvíli, kdy přes řadu vnitrostranických peripetií, které se odehrály zejména v posledních měsících, byl stále schopen být tím, kdo přinejmenším spolurozhodoval o svých nástupcích. Jak Milan Chovanec, tak Lubomír Zaorálek na středeční tiskové konferenci odkazovali na „Slávkovy návrhy“ a oceňovali hladkost mocenské změny.
Ve vládě prosadil Bohuslav Sobotka kdeco. Dokázal zrušit druhý pilíř důchodového systému. Vyvádění veřejných prostředků z průběžně placeného důchodového systému do rukou soukromých podnikatelů totiž měla sociální demokracie správně za tunel v devadesátkovém slova smyslu.
V čele vlády zrušil poplatky ve zdravotnictví, které vytvářely nejen psychologickou bariéru v přístupu ke zdravotní péči pro nejchudší občany a občanky republiky. Byla to jeho vláda, která dala školám peníze na práci s postiženými i mimořádně nadanými dětmi a která uzákonila (v časových krocích) nárok na místo ve školce i pro dvouleté děti.
Byla to ostatně Sobotkou vedená vláda, která vytrvale zvyšovala, a ještě jednou chce zvýšit minimální mzdu. Pokud se podaří ohlášené zvýšení minimální mzdy od začátku roku 2018 na 12 200 korun, vzroste jen během Sobotkovy vlády minimální mzda o čtyřiačtyřicet procent! A byla to Sobotkova vláda, která nakonec zrušila i nižší výměru minimální mzdy pro zdravotně postižené, navýšila mzdy řidičům autobusů, hasičům, policistům nebo sestrám sloužícím u lůžka pacienta.
Jistě, Sobotka dělal v čele vlády věci chybné i kontroverzní. Zmiňme za všechny jen odpor k pomoci uprchlíkům na našem vlastním území korunovaný nedávno vládním usnesením, že dvanáct uprchlíků je pro nás akorát tak dost a více si možná povíme po říjnových volbách.
Sobotka nekončí v čele strany kvůli chybám ve vládě. Oslabily ho chyby v řízení strany. Ztratil během čtyř let podporu „idealistů“, kteří chtějí vidět, jak strana láká a přijímá nové členy a členky. Sobotkova občasná prohlášení, že lidé mají do ČSSD vstupovat, zdaleka tuto roli nesplnila).
Ztrácel podporu na střetech s regiony — třeba u středočeských sociálních demokratů kvůli boji o místo na kandidátce pro poslance Richarda Dolejše, ale jistě i v jižních Čechách kvůli nešťastnému konfliktu o místo na kandidátce pro exhejtmana Jiřího Zimolu. Kvůli množství konfliktů a slabému vysvětlování, co že to v té vládě vlastně dělá (odvoláváním ministrů počínaje a ohlášením návrhů daňových změn konče) se nakonec i od sociálních demokratů v krajích začalo ozývat, že by třeba v té kampani zrovna k nim do kraje ani moc jezdil nemusel, protože jsou na něj zrovna naštvaní.
Přesto platí, že Sobotka odejít nemusel. Nakonec mu — třebaže i s nepřejícným kiš-kiš — podporu přinejmenším do sněmovních voleb vyjadřovali i Jiří Zimola, i Michal Hašek, i Adam Rykala, abychom vybírali z jeho posledních nejhlasitějších konfliktů.
Hra sociálních demokratů je nyní zjevná. Odstoupením Bohuslava Sobotky může, byť i jen dočasně, pominout velká část dosavadních konfliktů mezi ním a stranickými regiony. Na Lubomíru Zaorálkovi bude, aby veřejnost přiměl jít volit politickou stranu, kterou vlastní úspěchy přivedly na pokraj vyčerpání.
A jelikož asociál Zeman dává Sobotkovi za pět, koriguji své osobní hodnocení z dobrý na -2, tj. s výhradami chvalitebný.
A pokud by Sobotka dokázal v ČSSD pokračovat i po volbách v roli třeba významného poslance, bylo by to fajn.
Konkrétně se však na tu "rošádu" pozitivně nedívám.
1. Na průzkumy preferencí není správné reagovat. Mají sloužit hlavně k tomu, aby si je strany nemohly věrohodně fabrikovat, jak by se jim hodilo. Lidé mají právo strany (vládnoucí, zavedené apod.) strašit, či vybuzovat, podstatné jsou volby.
2. Jestliže nemají být stranické sjezdy a demokracie k ničemu, mělo by právě z nich vzcházet vedení a pověření úkoly.
3. Podobně jako ve školní třídě nebo na burze, i o straně platí, že neustojí-li testování stresem, je jasné, na destrukci koho bude vržen disponibilní potenciál.
Pověření M. Chovance a L. Zaorálka nemůže působit jako překvapivý gambit. Spíš jako z nouze ctnost nutnost po pádu (proč asi, že?) ve skutečnosti dobrého a bezproblémového lídra.
Za další je třeba uvážit, že M. Chovanec ani s kulometem v klíně nezruší u mnohých asociaci sebe se zrádcem, příp. zrádcem zrádců. Dokonce ani L. Zaorálek nemá situaci jednoduchou. Jako ministr zahraničí stěží přesvědčí veřejnost, že je v ekonomické oblasti stejně kompetentní jako byl B. Sobotka.
Nelze vyloučit ani variantu, že bude v ČSSD vzrůstat vícekolejnost, ba napětí, a to až do opětovného nastolení jednoznačné vedoucí funkce. Rozdíly v politice a rétorice předsedy vlády, předsedy strany a volebního lídra budou v uších voličů rezonovat kakofonicky.
Takže v šalamounského kroku ČSSD zvítězilo malé "Kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti." Prvním vlkem tohoto bědného koncertu o mnoha houslích v dnešní době určitě žádný ušlechtilý Akéla nebude.