Michael Moore zprovoznil platformu pro vynášení materiálů o Trumpovi
Radek KubalaZnámý angažovaný dokumentarista zprovoznil na svém webu platformu TrumpiLeaks, která má sloužit whistleblowerům k vynášení citlivých informací o působení amerického prezidenta. Materiály chce Moore využít také ve svém novém filmu.
„Vyzývám všechny lidí pracující pro americkou vládu i ze soukromého sektoru, aby vynášeli zprávy o zločinech, lžích a odsouzeníhodném chování prezidenta Trumpa a jeho spolupracovníků. Ve jménu ochrany Spojených států před tyranií.“ S tímto apelem zahájil v úterý známý angažovaný dokumentarista z USA Michael Moore provoz nové platformy TrumpiLeaks propojené s jeho vlastními webovými stránkami, která má sloužit whistleblowerům ochotným publikovat nějaký důležitý materiál z prezidentova prostředí.
Moore chce využít zveřejněné nahrávky či odposlechy i ve svém příštím filmu Fahrenheit 11/9, jenž má pojednávat právě o zákulisí Trumpovy soukromé i prezidentské kariéry. Zároveň slibuje, že s materiály naloží ve „veřejném zájmu“.
Zprovoznění platformy ohlásil dokumentarista pouhý den poté, co FBI oznámila zatčení Reality Leigh Winnerové — whistleblowerky, jež z amerických vládních struktur vynesla a médiím předala tajnou informaci o kybernetickém útoku ruských hackerů na dodavatele softwaru k americkým prezidentským volbám v loňském roce.
Podle komentátorů se i Moore může kvůli své stránce dostat do problémů se zákonem. Ve všech liberálních kruzích v USA ovšem panuje už od loňské kampaně sdílený pocit naléhavého ohrožení americké demokracie Trumpovými plány, který na základě dosavadních pezidentových kroků stále zesiluje.
Právě citlivá odhalení z Trumpovy minulosti a současnosti přitom mohou dle mnoha liberální komentátorů pomoci prezidentovy mocenské touhy utlumit. Z části je tak tomu i proto, že Trumpovi voliči mají obecný sklon leakům věřit. Sám Trump se ostatně na různé vynesené materiály v kampani odvolával.
„Vím, že je to riskantní. Můžeme mít velké trable. Nicméně v sázce je příliš mnoho na to, abychom hráli bezpečnou hru,“ uvedl sám dokumentarista Moore v tematickém dopise na svých stránkách.
Pomoc šifrováním a dlouhá tradice
Vedle prostoru nabízí Moorova platforma potenciálním whistleblowerům také šifrování, jež má pomoci ukrýt jejich skutečnou totožnost. Za vynesení tajných dokumentů totiž hrozí v USA přísné tresty. Například výše zmíněná Winnerová může být odsouzena až ke dvaceti letům vězení.
Whistleblowing má přesto právě v USA bohatou tradici. Z poslední doby patří k nejznámějším whistleblowerům Chelsea Manningová, která ve snaze rozpoutat debatu o americké zahraniční politice vynesla v roce 2010 na 750 tisíc vojenských a diplomatických dokumentů zveřejněných později serverem WikiLeaks — a jež byla nedávno propuštěna po sedmi letech na svobodu — nebo Edvard Snowden, bývalý spolupracovník Národní bezpečnostní agentury (NSA), jenž po vynesení informací o rozsáhlém sledovacím programu NSA utekl do Ruska.
Michael Moore je znám především jako angažovaný dokumentarista a autor apelativně-kontroverzních snímků Bowling for Columbine či Fahrenheit 9/11 o americkém přístupu ke střelným zbraním, respektive o manipulacích ohledně teroristického útoku z 11. září za vlády Bushe mladšího. Moorův připravovaný film o současném americkém prezidentovi odkazuje svým názvem právě k tomuto snímku.
Za Bowling for Columbine získal Moore v roce 2002 Oscara. V roce 2005 ho časopis Time zařadil mezi desítku nejvlivnějších lidí na světě.
Další informace:
- International Business Times Trump Leaks: Michael Moore Launches TrumpiLeaks Website For Admin Whistleblowers
- The Independent Michael Moore launches website 'Trumpileaks' for whistleblowers inside the Trump administration
- SME Filmár Moore spustil TrumpiLeaks, vyzval na vynášanie správ o prezidentovi
- The Hill Trump: Leaks are real, news is fake
- The Time How More Trump Leaks Can Save America