Režisér Michael Moore propadl Českému míru
Ivo BystřičanFilm Český mír již stihl zhlédnout významný americký filmař Michael Moore a tento týden se ozval tvůrcům, aby film ocenil. Učinila tak i řada osobností českého kulturního života.
Režisér proslulých společensky angažovaných dokumentárních snímků Bowling for Columbine, Fahrenheit 9/11 či Sicko Michael Moore měl již před českou premiérou možnost vidět dokumentární komedii Český mír o plánu postavit na území ČR americký radar na DVD. Poté se ozval tvůrcům filmu Vítu Klusákovi a Filipu Remundovi: „Snímek jsem viděl a hned jsem si ho zamiloval. Můžeme ho uvést u mě na festivalu?“
Michael Moore oba režiséry ocenil již nedávno. Jejich předešlý celovečerní film o fiktivním hypermarketu Český sen v americké rozhlasové stanici NPR zařadil mezi šest svých nejoblíbenějších filmů. Jako jedno z podstatných kritérií, proč tento film zahrnul, pro něj bylo využití humoru. Ten považuje v dokumentech za vzácný. Český sen rovněž v roce 2005 získal cenu za nejlepší dokumentární film na festivalu Traverse City Film Festival, který Michael Moore založil.
Během předpremiér se k filmu pochvalně vyjádřili i čeští tvůrci a další osobnosti. Režisér Jiří Krejčík nazval film „obrovským dokumentem“. Režisér Jiří Svoboda má za to, že „tento dokument rehabilituje filmovou řeč“. Spoluautor filmu Občan Havel Miroslav Janek prohlásil, že považuje film za velmi zábavný. Spisovatelka Lenka Procházková film charakterizovala jako „snímek, který není o vyváženosti, ale o hledání pravdy“. Ředitel festivalu Ivan Jáchim se po festivalu na stránkách Britských listů vyjádřil, že „na příběhu stavby radaru v Brdech především vidíme strhující diagnózu naší společnosti, snažící se žít dvacet let v demokracii, poté, co několik generací tohoto národa nepoznalo nic jiného než život v totalitním režimu (někdy s větší, jindy s menší mírou represe). A není to diagnóza vůbec lichotivá — padni komu padni.“ Film takto veřejně ohodnotil i přesto, že jím byl naopak velmi pohoršen plzeňský primátor, který byl předpremiéře na festivalu Finále přítomen.
Ve filmu, který sleduje situace týkající se plánu postavit v Brdech protiraketový radar americké armády, vystupují Barack Obama, George Bush, bývalý premiér Mirek Topolánek, vládní zmocněnec pro PR projektu Tomáš Klvaňa, starosta Trokavce Jan Neoral, Ivan M. Jirous a další.