Nový odpadový zákon motivuje ke třídění, letos ale schválen nebude
Petra DvořákováPlatba pouze za odpad, který člověk reálně vyprodukuje, nebo svoz tříděného odpadu přímo od domu. Tyto novinky by měly dle návrhu zákona zvýšit podíl recyklovaného odpadu. Současná vláda jej ale přijmout nestihne.
Ministerstvo životního prostředí připravilo nový zákon o odpadech, který by měl motivovat k efektivnějšímu třídění. Výše poplatků za odpad by se řídila objemem komunálního odpadu, který lidé skutečně vyprodukují. S tříděným odpadem by přitom nemuseli chodit k barevných kontejnerům, jeho svoz by totiž byl zajištěn přímo od jejich domů. Zákon rovněž počítá s čtyřnásobným růstem skládkovacích poplatků. Skládky by dle návrhu měly být zcela zrušeny v roce 2024. Vláda však zákon ve stávajícím volebním období schválit nestihne. Zabývat se jím bude zřejmě až příští vládní koalice, která vzejde z podzimních sněmovních voleb.
Ministerští úředníci a odborníci nyní školí zástupce obcí, jak nové systémy motivující k třídění do měst a obcí zavádět. Ne všichni však s návrhem zákona souhlasí. Osm set starostů podepsalo petici proti jeho schválení kvůli zvýšeným administrativním a finančním nákladům. Podle ministerstva ale obce nejvíce stojí právě skládkování.
Placení za skutečný objem vyprodukovaného komunálního odpadu funguje nejen v Německu nebo ve Švédsku, ale i ve Starém Hradišti u Pardubic, které získalo ekologické ocenění Odpadový Oscar. Průměrný obyvatel zde recykluje osmdesát kilogramů odpadu ročně. Slevu na poplatcích za odpadu v závislosti na jeho objemu již vloni zavedla obec Prostřední Bečva, která provozuje i svoz tříděného odpadu v pytlích se štítky přímo od domů. Zavedení nového systému stálo dvě stě tisíc korun. Podobné změny chystají i další obce.
V Chýni u Prahy se zase platí za počet odvozů komunálního odpadu a v současnosti zde město instaluje další kontejnery na tříděný odpad. V Hradci Králové se zase vloni mohly rodinné domy přihlásit do nového systému a třídit tak odpady přímo doma do zvláštních popelnic, které stejně jako pytle získaly od města zdarma. Město navíc již několik let občanům nabízí hnědé kontejnery na bioodpad. Žluté a modré kontejnery se nově objevily i ve dvou stech bytových domů v Brně.
„Je to významný krok vpřed osvědčený na západě i u nás. Je nesmysl, aby člověk, který vyhazuje hodně odpadu, platil stejně jako ten, který nevyhazuje vůbec nic,“ okomentoval návrh zákona pro Deník Referendum Ivo Kropáček, vedoucí programu Odpady z Hnutí DUHA. Podle připravovaného zákona by se za kilogram odpadu v černé popelnici platilo nanejvýš šest korun, měsíčně by se platilo za deset kilogramů a víc. Pokud by obce vybíraly poplatky za litry, činil by poplatek korunu za litr.
Skládkování odpadu se prodraží
Radnicím se podle návrhu zákona výrazně prodraží ukládání odpadků na skládky. Skládkovací poplatek by se měl zvýšit až čtyřnásobně. „Chápeme obce, že protestují proti zvýšené finanční zátěži. Proto navrhujeme zavést recyklační slevu — pro obce, které produkují málo komunálního odpadu, by zvýšení poplatku neplatilo,“ řekl Deníku Referendum Kropáček.
V roce 2024 by pak skládky, kterých je u nás v současnosti sto osmdesát, měly komunální odpad přestat přijímat úplně. „Jsme spíše pro skládkování podle biologické rozložitelnosti, protože nechceme, aby se odpad přesunul ze skládek do spaloven a vznikla tu nadkapacita spaloven jako na západě,“ dodal Kropáček.
Evropská unie připravuje v souvislosti s odpady nové směrnice o oběhovém hospodářství. Jejím cílem je zvýšit podíl recyklovaného komunálního odpadu na padesát procent v roce 2020 a na šedesát pět procent v roce 2030. V České republice se v současnosti recykluje třicet šest procent komunálního odpadu.
„Odpadový zákon se připravuje už deset let a žádná vláda s ním není schopná hnout. Na přelomu roku 2017 a 2018 budou známé evropské směrnice, takže by podle nás bylo lepší počkat na jejich finální podobu a implementovat je do české legislativy než vytvářet úplně nový zákon,“ doplnil pro Deník Referendum Kropáček.
Češi odpad třídí
Podle mluvčí ministerstva životního prostředí Petry Roubíčkové ale Kropáček neříká pravdu. „Ministerstvo v souladu s požadavky Legislativní rady vlády připravuje zákon tři roky. Vzhledem k objemu zákonů ve Sněmovně je tento zákon na čekací listině a řešit ho bude až nová vláda. Ta tam pravděpodobně dopracuje i evropské směrnice,“ řekla Deníku Referendum.
Dodala, že kromě toho ministerstvo připravilo i zákon o výrobcích s ukončenou životností, tedy o nakládání s autovraky nebo bateriemi. Na ně se bude vztahovat povinnost zpětného odběru. Kritici upozorňují, že sběrná síť má být uzavřená a nepřístupná těm, kteří nebudou mít smlouvu s prodejci či kolektivními systémy. Na prodávaném zboží se pak povinně objeví informace o recyklačním příspěvku.
Podle srovnání Evropské unie, které bylo zveřejněné v květnu loňského roku, patří Češi mezi nejpoctivěji třídící národy. Se čtyřiceti dvěma kilogramy vytříděného odpadu na hlavu obsadili v Evropské unii šestou příčku, v třídění plastů dokonce druhou. Podle průzkumů třídí dvaasedmdesát procent Čechů. Mezery ale mají v třídění biologicky rozložitelného komunálního odpadu.