Starostové si o víkendu zvolí nové vedení, Gazdík nemá protikandidáta
Jan GruberPosty v nejužším vedení STAN budou na celostátním sněmu obhajovat Petr Gazdíka a Vit Rakušan. Ani jeden z nich nemá protikandidáta. Sněm by měl rovněž potvrdit dohodu s KDU-ČSL o vytvoření dvojkoalice pro sněmovní volby.
Celorepublikový sněm hnutí Starostové a nezávislí proběhne v sobotu v pražském hotelu STEP. Delegáti a delegátky zvolí nové vedení, představí programové priority a postup v nadcházejících sněmovních volbách a budou rozhodovat o změně stanov hnutí. Schvalovat budou i návrh na vytvoření dvojkoalice s lidovci.
Pozici předsedy hnutí bude obhajovat místopředseda Sněmovny Petr Gazdík, který znovu stanul v čele STAN loni na podzim po odstoupení tehdejšího předsedy Martina Půty. O post prvního místopředsedy se pak znovu hodlá ucházet náměstek středočeské hejtmanky Vít Rakušan.
Podle tiskového mluvčího Starostů Karla Kremla zatím jména dalších kandidátů a kandidátek nejsou známa a před sněmem STAN nehodlá další zveřejňovat, aby neznevýhodnil ty, kteří budou případně navrženi až na samotném jednání.
Pozice řadových místopředsedů dnes drží poslanec Evropského parlamentu Stanislav Polčák, poslankyně Věra Kovářová a starosta obce Dolní Studénky Radim Sršeň. Kvůli kontaktům se zlínským podnikatelem Michalem Redlem, který byl stíhán ve dvou kauzách Radovana Krejčíře, Polčák nehodlá obhajovat svou pozici ve vedení strany.
„Nechci, aby tato věc byla jakkoliv zneužita k poškození dobré pověsti hnutí Starostové a nezávislí. Rozhodl jsem se, že na letošním březnovém sněmu hnutí STAN nebudu kandidovat na žádnou volenou funkci a svou neopatrnost si ‚odpracuji‘ jako řadový člen hnutí,“ řekl na konci února médiím. Zároveň však odmítl, že by kontakty s Redlem jakkoliv ovlivňovaly jeho politické působení.
Kromě volby vedení STAN bude nejdůležitějším bodem sněmu schvalování volební spolupráce s KDU-ČSL. Ta byla připravena během jednání vedení obou stran minulý týden v Lipnici nad Sázavou. Starostové a lidovci se shodli, že společným lídrem a kandidátem na premiéra bude předseda KDU-ČSL. Rovněž došlo k dohodě ohledně lídrů kandidátek: v šesti krajích bude jedničkou člen nebo členka starostů a místo dvojky obsadí KDU-ČSL, v dalších osmi krajích tomu bude naopak.
Dohodu — byť těsnou většinou — již schválila celostátní konferenci lidovců. Pokud ji o víkendu podpoří i sněm STAN, jemuž to ostatně předsednictvo strany doporučilo, půjdou Starostové a lidovci do sněmovních voleb společně.
„Věříme, že společně můžeme nabídnout voličům představu nesocialistického demokratického státu s důrazem na osobní svobody každého. S touto nabídkou požádáme voliče o silnou důvěru. Chceme ovlivnit dění v Česku a řekneme si ne o deset, ale patnáct či dvacet procent hlasů. Jen tak můžeme svou vizi naplnit,” řekl po jednáních v minulém týdnu Gazdík.
Volební koalice bude pro vstup do Sněmovny potřebovat zisk alespoň deseti procent hlasů. Společně kandidujícím subjektům totiž nestačí překonat prostou hranici pět procent, bariéry se podle volebního zákona sčítají podle počtu stan v koalici.