Vláda bude jednat o pravidlech pro mobilní operátory
Jan GruberVláda by na středečním jednání měla schválit novelu zákona o elektronických komunikacích, a posílit tak ochranu spotřebitelů. Pro levné volání a mobilní data nebude třeba jezdit do Polska.
„Považuji za nepřijatelné, aby čeští zákazníci dopláceli na slevy pro firmy, a považuji za velmi zvláštní, že mobilní data jsou v České republice výrazně dražší než ve většině zemí Evropské unie,“ řekl již před časem předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Po odvolání Jana Mládka je dnes Bohuslav Sobotka pověřen i řízením ministerstva průmyslu a obchodu. Na dnešní jednání vlády v této dvojjediné funkci nese dlouho očekávanou novelu zákona o elektronických komunikacích. Jejím cílem je posílení ochrany spotřebitelů a pravomocí Českého telekomunikačního úřadu v oblasti regulace.
Proto také Sobotka jednal minulý pátek se zástupci všech parlamentních stran, neboť chtěl prověřit možnost zrychleného přijetí zákona. „Pokud máme ještě do konce volebního období upravit pravidla, která zlepšují pozici spotřebitelů a zvyšují pravomoci Českého telekomunikačního úřadu, tak je třeba, aby ta novela zákona byla schválena rychle," řekl po setkání. Výsledkem jednání je dohoda, že bude zkrácena doba pro projednání zákona na dvacet dní. A zákon bude zařazen jako první bod dubnové schůze Sněmovny.
Podle něj by mohlo ceny mobilních dat pozitivně ovlivnit i to, že by do České republiky mohl přijít čtvrtý velký operátor. V rámci přechodu na novou generaci digitálního vysílání DVB-T2 se pro něj uvolní jedna nová frekvence.
Překládaný návrh nově upravuje přenositelnost telefonních čísel, konkrétně zakotví maximální délku výpovědní doby v případě přenesení čísla na deset dnů. Stanovuje, že povinnou součástí smlouvy bude muset být ujednání o rozsahu jejích možných jednostranných změn. Dále zavádí povinnost informovat zákazníka o právu odstoupit od smlouvy na dobou neurčitou bez sankce, pokud by změny smlouvy nevedly ke zlepšení jeho postavení.
Zároveň je navržena nová maximální výše sankce, kterou může Český telekomunikační úřad udělovat za prohřešky operátorům. Ze stávajících dvaceti milionů korun by se měla zvýšit na padesát milionů korun s tím, že bude možné tyto sankce udělit opakovaně. Pak by se sankce mohla vyšplhat až na sto milionů korun.
Tyto změny se nedotknou jen operátorů, ale všech podnikatelů, kteří poskytují služby v oblasti elektronických komunikací, jak je definuje předkládaný zákon.
Novela však nadále obsahuje i kritizované ustanovení, které podnikatelům poskytující služby elektronických komunikací zakazuje poskytovat zákazníkům služby za jiné ceny, než jaké byly uveřejněny. Lidé by tak přišli o možnost vyjednat si u operátora výhodnější tarif.
„Tato část novely je výjimečně nešťastná. Došlo by k omezení autonomie vůle smluvních stran a k velkému nebezpečí zakonzervování cen v segmentu, kde již nyní, po protispotřebitelské novele, neprobíhá intenzivní soutěž,“ řekl Lidovým novinám člen Rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý. Podle zdroje z Úřadu vlády však bude zmíněné sporné ustanovení přímo na jednání vlády z návrhu zákona odstraněno.