Sucho a hlad ve východní Africe se zhoršují, zvlášť vážně je na tom Jižní Súdán
Josef PatočkaSituace v okolí Keni se dále problematizuje. Sousední Jižní Súdán vyhlásil už ve dvou okresech hladomor. Výjimečný stav platí od aktuálního týdne také v Somálsku. Podmínky zhoršují místní války, kterých se v oblasti vede hned několik.
Mimořádná sucha ve východní Africe, o nichž jsme informovali před třemi týdny se zřetelem k situaci v Keni, přetrvávají. V souvislosti s nimi se přitom šíří stále více i hlad. Nejvýraznější zhoršení zaznamenaly agentury v poslední době v Jižním Súdánu, který již oficiálně vyhlásil na části území hladomor. Situaci ve státě navíc komplikuje občanská válka, která zde zuří od roku 2013. Vinou konfliktu se musí na 100 tisíc lidí skrývat před bojovníky obou stran v močálech.
„Život je tu na nic,“ stěžuje si reportéru Al Džazíry Bol Mol, pětačtyřicetiletý bývalý hlídač ropného pole. Svou rodinu se snaží zoufale nakrmit lovem ryb, zatímco jeho tři ženy sbírají tradičný nouzový zdroj živin v oblasti — bahenní lekníny.
Výjimečný stav vyhlásila koncem února rovněž vládou kontrolovaná část Somálska, kde je vinou sucha a následné neúrody v ohrožení hladem až šest milionů lidí. Somálský prezident Mohamed Abdullahi Mohamed požádal v minulých dnech o pomoc mezinárodní společenství.
Zpravodajové přitom upozorňují, že hladmor hrozí rovněž v Nigérii a sousedních středoafrických státech, kam se přelil konflikt mezi islamistickými fanatiky z Boko Haram a vládními vojsky — nevybíravá snaha vládních jednotek povstalce vyhladovět postihuje totiž i civilní obyvatelstvo. Dle humanitárních pracovníků, kteří v oblasti působí, již mnohým rodinám umřely hladem děti mladší pěti let.
V súdánské válce již 300 tisíc mrtvých
Jak už vzpomenuto výše, také v Jižním Súdánu nezavinilo hladomor jen sucho, jež trápí aktuálně celý východ Afriky, ale právě důseledky vleklé války. Konflikt vnikl po rozkolu mezi dvěma někdejšími vůdci povstalecké jihosúdánské armády, kteří křesťanskému a animistickému jihu země přinesli v roce 2011 nezávislost na severní, arabské a islámské vládě. Jedním z těchto předáků je úřadující prezident Jižního Súdánu Salva Kiir, druhým bývalý viceprezident Riek Machar, který dnes vede vzbouřené guerilly. V pozadí sporů jsou rovněž etnické tenze mezi Kiirovými Dinky a Macharovými Nuery.
Během tří let bojů bylo zabito přes 300 tisíc lidí, zničeno zemědělství a výrazně narušena civilní infrastruktura. V zemi nefungují školy ani nemocnice. Jednotky obou stran obírají civilisty o jídlo a brání dodávkám potravinové pomoci do oblastí pod kontrolou nepřítele. Humanitární organizace se bez větších úspěchů snaží s vládou a povstalci dosáhnout dohody, jež by umožnila k hladovějícím lidem dostat potraviny.
K pomoci Jižnímu Súdanu vyzvlala v posledních dnech také česká pobočka mezinárodní humanitární organizace CARE: „Vyhlášení hladomoru je pokaždé jednou z nejhorších zpráv, protože předchází zprávám o obrovských ztrátách na lidských životech. Vyzýváme dárce na pomoc Jižnímu Súdánu, kterou navazujeme na českou podporu uprchlíkům před tímto politickým konfliktem a hladem do sousední Ugandy,“ uvedl její ředitel Jan Koubek Kejzlar.
Vedle východní Afriky a Nigérie trápí aktuální sucha, respektive hlad, také okolí Čadského jezera a válkou rozvrácený Jemen. Podle posledních prohlášení UNICEF je současná situace nejvážnější za posledních pět let.
Další informace:
Al Džazíra South Sudan famine: Eating water lilies to survive
Inter Press Service South Sudan Declares Famine, Other Countries May Follow Warns UNICEF
Inter Press Service Unrest Brings North-East Nigeria Next to Starvation
New China Somalia declares drought national disaster, appeals for help
The New York Times South Sudan’s Bleak Future
Huffington Post What You Need To Know About The Drought In East Africa