Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát, ochrana národních parků zůstává
Johanna NejedlováNovela zákona o ochraně životního prostředí byla schválena, senátní verze podporující rozvoj obcí v národních parcích podpořilo jen 28 poslanců. Novelu ale pravděpodobně čeká veto prezidenta.
Poslanecká sněmovna ve středu přehlasovala senát a schválila novelu o ochraně životního prostředí tak, jak ji navrhl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Pro novelu hlasovalo 117 poslanců. Proti hlasoval poslanecký klub ODS a několik poslanců ČSSD a KSČM. Novelu se však chystá vetovat prezident Miloš Zeman.
„Musíme zamítnout senátní návrh jako celek, protože má zásadní právní nedostatky. A to není názor Hnutí DUHA, to je názor renomovaných právníků, “ uvedl Richard Brabec před hlasováním o novele. Přestože se zákon týká všech národních parků, dlouhá rozprava, kterou se snažili odpůrci oddálit hlasování, se vedla především o Šumavě. „Šumavě neuškodil ani tak kůrovec jako střídající se politické nálady za posledních 25 let, kdy se koncepce měnily o 180 stupňů,“ uvedl Miloš Babiš z hnutí ANO.
Návrh Senátu, který by podle ekologů znamenal ohrožení pro divokou přírodu, otevření parků možnostem masivní výstavby a kácení stromů či riziko výstavby betonových přehrad, poslanci jednoznačně odmítli. Podpořilo jej jen 28 poslanců.
„Poslanci dnes potvrdili nová pozitivní pravidla pro naše čtyři národní parky, přestože prezident Miloš Zeman i ODS velmi usilovali o opak. Cílem národních parků by tak mohl být svobodný vývoj přírody na více než polovině jejich území, jak je to běžné v národních parcích Evropy.
Nový zákon také zákazem dalšího rozprodeje státních pozemků lépe brání novým pozemkovým spekulacím a tak i zástavbě malebné krajiny. Obáváme se, že to právě nejvíc vadí vlivným lidem s vazbami na regionální politiky, kteří dříve nakoupili pozemky v NP Šumava s vidinou jejich převodu na stavební parcely, “ uvítal přijetí novely Martin Voráč, expert na ochranu přírody Hnutí DUHA
Milý týden v poslanecké sněmovně na podporu senátního návrhu vystoupil prezident Miloš Zeman, který už také avizoval, že bude novelu vetovat. „Vetem prezident vytvoří prostor zákulisní bitvě o změnu názoru některých poslanců tak, aby v opakovaném hlasování za měsíc nezískala minimálně potřebných 101 hlasů. Proti takovým praktikám a naopak pro ochranu divoké přírody a harmonické krajiny se však ve výzvě Zachraňme národní parky vyslovilo za pouhý měsíc více než 51 tisíc lidí. A další se budou připojovat, dokud nebude novela zákona o ochraně přírody schválena do třetice,“ uvedl Voráč.
Novela zákona o ochraně přírody mění a zpřesňuje pravidla péče o čtyři české národní parky — Podyjí, Šumavu, Krkonoše a České Švýcarsko. Nově stanovuje dlouhodobý cíl národních parků: ochranu samovolného vývoje přírody bez kácení a výstavby na více než polovině jejich území. Neříká ovšem, dokdy se tak má stát.
Novela také zpřístupňuje divokou přírodu lidem, ruší totiž plošný zákaz vstupu mimo turistické stezky na území prvních, nově přírodních zón národních parků. Místo toho zavádí regulaci vstupu na bázi tzv. klidových území. Ta omezí vstup pouze do míst, kde by pohyb návštěvníků prokazatelně škodil ochraně vzácných druhů živočichů a rostlin. Vládní návrh zákona poslanci také doplnili o úplný zákaz rozprodeje státních pozemků na celém území národních parků, což zabrání dalším spekulacím.