Pokud si Zelení zvolí spolupráci s TOP 09, bude to jejich konec
Jan MájíčekZelení jsou podle některých informací ochotni spojit svou kandidaturu s TOP 09. Podle Jana Májíčka jsou ale programy obou stran naprosto protikladné. A ani neúčinná strategie „antibabišismu“ nemůže tuto propast zacelit.
Všechny politické strany se před zahájením volební kampaně do sněmovních voleb na podzim tohoto roku snaží dostat do co nejlepšího postavení. Výjimkou nejsou ani Zelení, kteří si na nedávném sjezdu odsouhlasili dlouhodobý program a prodělali změnu vzhledu svého loga a celé vizuální podoby. Změna to byla k lepšímu, ale o to více je s podivem, jaké informace prosakují o možné volební alianci.
Zelení by se podle této politické šuškandy měli spojit s TOP09 a společně kandidovat ve volbách do poslanecké sněmovny na podzim tohoto roku. Chybných důvodů pro toto spojení je celá řada.
Humanistická TOP 09
Jedním důvodů, proč by tyto strany k sobě měly mít blízko, je jejich postoj k uprchlické krizi. Aktivisté a členové levicové frakce Zelených byli mezi těmi, kteří se vytrvale účastnili všech akcí proti rasismu a islamofobii. Strana verbálně podporovala přijetí uprchlíků a byla jednou z mála politických uskupení, které se postavily nacionalistické a rasistické hysterii. Formálně tak svým prohlášením učinila i KSČM, ale stanovisko jejího ústředního výboru platilo jen velmi krátce.
Nicméně, byla to i TOP 09, která se vyjadřovala „prouprchlicky“ a žádala solidaritu s lidmi v nouzi. To také vedlo mnoho lidí, kteří na svou kůži pocítili dopady zničující politiky nečasovsko-kalouskovské vlády, k podezřívavosti vůči takovému hnutí solidarity. Na tom, co podporuje Kalousek, přeci nemůže být nic dobrého. Co je však horší, že toto kalouskovské mámení působí i na některé představitele Zelených. Domnívají se, že TOP 09 je jakousi humanistickou stranou, která spolu s nimi podporuje pomoc uprchlíkům.
Všechny dosavadní politické cíle a strategie TOP 09 ale vedou přesně opačným směrem, než ke společnosti schopné postarat se o ty, kteří to potřebují. Její dlouhodobý program, naposledy shrnutý v prezentaci Vize 2030, je esencí individualismu a komercionalizace všeho, co si jen dovedeme představit. Od poplatků ve zdravotnictví k soukromému spoření na důchod.
Účinná pomoc uprchlíkům ale například vyžaduje silnou síť sociálních pracovníků, kteří se budou těmto lidem individuálně věnovat. Stejně tak úspěšnému kulturnímu dialogu předchází dostatek vzdělaných odborníků z těch vysokoškolských oborů, ze kterých nekouká žádný zisk (různé katedry Blízkého východu, arabistiky a tak podobně).
Ve světle dlouhodobého působení TOP 09 a jejich stranických vizí opravdu není tak moc podezřívavé předpokládat, že by se „topácký“ ministr vnitra nechoval méně odporně, než jak to dělá ten sociálně-demokratický. Konec konců to byla právě místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková, která podepsala petici rasistům z Islám v ČR nechceme, s poukazem na „obranu křesťanských hodnot“.
Liberálové proti Babišovi
Druhým argumentem, který jako by podporoval spojení TOP 09 a Zelených, je snaha zabránit vítězství Andreje Babiše a hnutí ANO. Tento antibabišovský motiv se ale ukazuje jako nedostatečný. Předseda TOP 09 s touhle plívovou kartou už dovedl svou stranu na hranu zvolitelnosti. Jak by k tomuto omílanému souboru tvrzení o rozkladné roli Andreje Babiše na demokracii a stát mohli Zelení přispět? A čím?
Předseda Zelených Matěj Stropnický v rozhovoru pro Seznam Zprávy říká, že je „potřeba trochu pozměnit profilaci Zelených pro tuto politickou situaci.“ Nevylučuje spojení s TOP 09 ani s ODS (sic), protože největší nebezpečí vidí v ohrožení liberálního státu a v následné „orbánizaci“ České republiky.
Jenže k rozkladu těch důležitých institucí sociálního státu aktivně pomohla právě TOP09 a ODS. Byly to protesty proti jejich asociální a v mnohém také nekompetentní vládě, které daly vzniknout hnutí ANO. Mimochodem celý název hnutí je Akce nespokojených občanů a zformovalo se právě před minulými sněmovními volbami na rétorice fungujícího státu a boje s korupcí.
Navíc Andrej Babiš jen zjednodušil systém vládnutí. Zatímco dříve vládly politické strany na základě neoliberálního konsensu, který naplňovaly tu více, tu méně, je politická divize Agrofertu otevřeným a ničím nezakrytým vstupem byznysu do politiky. Jaképak sponzorské dary! Stejně jako v jiných odvětvích podnikání i zde přišel průkopník, který využil příležitosti.
Dnes se ho snaží napodobit i jiní političtí podnikatelé, zakládají a finančně podporují strany jako jsou Realisté (Marek Dospiva ze skupina Penta), Strana soukromníků ČR (Ivo Valenta, SYNOT) nebo oprášená ODA (SPGroup miliardáře Sehnala). TOP 09 měla svého času významného mecenáše ve Zdeňku Bakalovi, který privatizoval OKD a RPG Byty, největší bytový fond v České republice.
Jsme proevropští
Zatřetí jsou si Zelení a TOP 09 blízcí v pozici k EU. Obě dvě strany jsou proevropské. Jenže stejně jako při zmíněné obraně demokracie i ta proevropská orientace může znamenat mnohé. Bližšímu pohledu neujde, že se od sebe výrazně liší to, co na evropské úrovni podporují Zelení a co TOP 09.
Rozdílný názor mají například v otázkách mezinárodního obchodu a smluv CETA nebo TTIP. Zatímco TOP 09 je pro, evropští Zelení proti. Principiálně. Obě smlouvy totiž prosazují tu verzi globalizace, která posiluje moc nadnárodních společností a dále prohlubuje a zhoršuje klimatickou krizi. Zelené europoslankyně a europoslanci dokonce vytvořili se socialisty a sjednocenou levicí zvláštní účelovou frakci, která společně protesty proti smlouvám koordinovala.
Evropští lidovci, jejichž členy je TOP 09, a evropští Zelení se také liší v pohledu na budoucnost Evropské unie. Zatímco první jmenovaná strana je součástí frakce, která je zodpovědná za dnešní demokratický deficit a neoliberální hospodářskou politiku vtělenou do evropských smluv, jsou Zelení ve Skupině Zelených/Evropské svobodné alianci na straně prodemokratizačních hnutí jako je DiEM25 a někde jsou dokonce i na straně vybudování nového rámce mezinárodní spolupráce mimo EU.
Stejně nesourodé jsou názory obou stran na to, co je to rodina a jak by měla vypadat. TOP 09 ve své Vizi 2030 píše, že „pojmem rodina se rozumí model, v němž se žena a muž snaží mít společně děti a dobře je vychovávat. Společnost s úctou akceptuje a chrání práva menšin. K pojmu „rodina“ a její právní ochraně̌ však nepřipouští srovnatelnou alternativu. Praktiky a postupy při snaze mít dítě, které překračují obecně̌ přijímané etické principy, jsou nepřípustné.“ Zelení se naopak ve svém Dlouhodobém programu přihlásili k podpoře stejnopohlavních manželství, a to se všemi právy a povinnostmi, včetně adopcí.
Realismus není oportunismus
Lze namítnout, že společný volební program asi nebude stát na stejnopohlavních rodinách a mezinárodní politice. Na druhou stranu se jedná o témata dlouhodobě diskutovaná ve společnosti, na které mají obě strany ani ne jiný, jako spíš protichůdný názor. Vezměme si například názory na daňovou progresi nebo „regulační“ poplatky ve zdravotnictví.
Politický realismus nemůže být to samé jako oportunismus. Stropnického ochota „modifikovat“ program Zelených je mu ale až moc blízko. Ať už tedy chce Matěj Stropnický a lidé prosazující jeho politiku cokoli, dá se říci s naprostou jistotou, že už jen samotné námluvy Zelených a topáků znamenají znevěrohodnění všech levicových návrhů, které nyní obsahuje dlouhodobý program Zelených.
Je to návrat k bursíkovské politice „pragmatických úvah“ a „reálného vlivu“. Obojí jsou ale chiméry. Ve spojení s TOP 09 by Zelení přišli o jakoukoli možnost prosazovat cokoli důležitého ze svého programu. Navíc by mohli TOP 09, která se aktuálně potácí nad propastí, pomoci opět do poslanecké sněmovny. Takovou dějinnou úlohu jim snad nemůže přát ani Václav Klaus.
Zelení v čele s Matějem Stropnickým podpořili, a doufám, že stále ještě podporují, žižkovské autonomní sociální a kulturní středisko Klinika. Starostka Prahy 3 za TOP 09 Vladislava Hujová a radní za ODS Alexander Bellu vedou kampaň za zničení Kliniky.
Mluvil někdo v TOP 09 o pomoci uprchlíkům? Klinika zorganizovala pomoc uprchlíkům. Když ji za to vypálili nacističtí chuligáni, TOP 09 ústy starostky Hujové odsoudila levicové extremisty, kteří pomocí uprchlíkům provokují nacisty k útokům, a tak ohrožují bezpečnost Žižkova.
Když Zelení navštíví Kliniku, vědí, na čí straně stojí a co je zač TOP 09, nebo to aspoň věděli ještě 8. února:
http://www.kauza3.cz/nazory-a-komentare/nazory-obyvatel-prahy-3/nazor-klinicka-smrt.html
Každý Zelený, který začne o spolupráci s něčím jako TOP 09 vážně uvažovat, by měl jít rychle na Kliniku.
Ackoli by to bylo logictejsi, ackoli by ji levicovi liberalove a DR zoufale chteli mit, nic takoveho jako levicova strana Zelenych u nas neexistuje. To je cele a tak jednoduche to je.
SZ to tedy nemá lehké. Bude-li kandidovat, s minimálními vyhlídkami na zastoupení v PS, nakonec sama, nebude to nejspíš z důvodu vlastní zásadovosti ani hrdosti, nýbrž proto, že o ni nebude zájem. Možná, že se nyní zdá, že toto by nemuselo platit v případě TOP09. (Zdání a sen mívají k sobě ovšem blízko.)
Předvolební koalice s TOP09 by se mi osobně nelíbila. Povolební blízkost, na kterou by ukazovala, ještě méně. Oceňuji na jedné straně Matěje Stropnického, který chápe správně politiku a stranictví v parlamentní demokracii a neháže flintu demonstrativně do žita. Na druhé straně však nejsem zvědav na Zelené, kteří by místo potenciálně až systémové opozice vyměnili za příležitost definitivně v PS zklamat.