Trump nechal přepsat už i web o energetice pro děti, protesty vědců sílí
Josef PatočkaMazání informací o změnách klimatu ze státních webů v USA pokračuje. Ze stránek Energy Kids zmizely například grafy spojujíci spalování uhlí s emisemi CO2. Vědci se snaží bránit, jak mohou. Na Den země chystají Pochod za vědu na Washington.
Vědci a občanské organizace ve Spojených státech kritizují změny vládních internetových stránek týkajících se změn klimatu, v jejichž přepisování pokračuje vláda prezidenta Trumpa. Naposledy vzbudila pobouření proměna informačního portálu o energetice pro děti, Energy Kids. Vědecká komunita v zemi reaguje na Trumpovu politiku stále silnějšími protesty, které mají v dubnu vyvrcholit washingtonským „pochodem za vědu“.
Změny v portálu Energy Kids navazují na předchozí kroky, během nichž zmizela kompletní stránka o změnách klimatu z oficiálního webu prezidentského úřadu, stejně jako část „klimatických“ informačních stránek Agentury ochrany životního prostředí (EPA)
Portál Energy Kids s téměř dvacetiletou historií, provozovaný vládní Energetickou informační agenturou, přibližuje dětem základní informace o energetice s pomocí sudoku, křížovek řady, koláčových grafů a moudrého průvodce zpodobněného postavou mravence. Během Obamovy vlády získal portál dokonce řadu mezinárodních ocenění. Minulý rok zaznamenal necelý milion návštěv.
V posledních týdnech se však jeho obsah dle pozorovatelů zásadně proměnil. Zmizely mimo jiné všechny grafy spojujíci spalování uhlí s emisemi CO2 a na několika místech také odkazy na další informace o skleníkových plynech a globálním oteplování.
Jiné změny — například v používaném jazyce — jsou nenápadnější: všude, kde se předtím hovořilo o záporných dopadech té které formy energie na životní prostředí či lidské zdraví, se třeba nyní zmiňují už jen účinky.
V sekci o skleníkových plynech byl pak docela smazán odstavec, jež se věnuje podílu USA na jejich produkci. Za Obamy měl toto znění: „Spojené státy, na něž připadají čtyři procenta světové populace, produkovaly v roce 2011, k němuž se vztahují poslední dostuplná data, sedmnáct procent všech emisí oxidu uhličitého. USA jsou největší ekonomikou na světě a 83 procent své poptávky po elektřině uspokojují z fosilních paliv.“
Vědci se bouří
Na proměnu portálu Energy Kids upozornila minulý týden Environmental Data and Governance Initiative, nedávno vzniklé sdružení vědců, právníků a archivářů, které se věnuje sledování přepisování webů a případnému zachraňování ohrožených dat v archivech mimo Spojené státy.
„Ovládáte-li vzdělávání mládeže, získáváte kontrolu nad způsobem, jakým budou světu rozumět budoucí generace,“ upozorňuje Kathleen Hallová Jamiesonová, profesorka oboru mediální komunikací z Pensylvánské univerzity.
Že se komunikační strategie vlády přizpůsobujě jejímu profosilnímu stanovisku Hallovou Jamiesonovou prý nepřekvapuje. „Čekala bych ale, že se to bude projevovat spíše v diskusích o konkrétních rozhodnutích v energetice, ne v podobě mazání obecně známých skutečností,“ uvádí dále.
Trumpova přepisovací politika, již kritikové označují za „válku proti vědě,“ navazuje přímo na jeho rétoriku v průběhu volební kampaně. Trump mimo jiné označil změny klimatu za Číňany vykonstruovaný hoax a hrozil odstoupením od Pařížské klimatické dohody.
Po nástupu do funkce pak dosadil na klíčová místa ve vládě prominentní popírače změn klimatu a zavázal se oživit uhelnou energetiku, která v posledních letech utržila vážné rány v konkurenčním zápase s plynem a obnovitelnými zdroji.
Proti Trumpově politice se nově nestaví už jen ekologické občanské organizace či původní američané, ale rovněž organizované protestní hnutí vědců, jehož jsou zmínění organizovaní archiváři jednou z odnoží.
Vědci v USA také provozují několik desítek „vzbouřeneckých“ twitterových účtů oficiálních vládních organizací, které mají stínovat ty skutečné a uvádět nepravdivé informace na pravou míru. V neposlední řadě se pak chystají standardní demonstrace, jež mají vyvrcholit 22. dubna, tedy na Den země, velkým pochodem na Washington.
V Bostonu se už minulou neděli uskutečnilo několikatisícové protestní „shromáždění na obranu vědy“, organizované souběžně se sjezdem Americké asociace pro vědecký pokrok (AAAS), jež mimo jiné vydává prestižní časopis Science.
Na otázku, zda se věda takto příliš nepolitizuje, odpověděl ředitel Asociace Rush Holt jednoznačně: „Vědcům je třeba připomenout, že před takovouto výzvou nelze utéct a schovat se k mikroskopu či do laboratoře, zkrátka do slonovinové věže. Musíme se důrazně bránit. Domníváme se, že věda je společnosti ku prospěchu a bráněna si zaslouží být.“
Další informace:
CommonDreams.com Child’s Play: Team Trump Rewrites a Department of Energy Website for Kids
CommonDreams.com Stepping Away from Microscopes, Thousands Protest War on Science
Grist Mark your calendars! The March for Science is happening in D.C. on April 22