Vláda rozšiřuje seznam návykových látek, podle odborníků tím nikomu nepomůže
Johanna NejedlováSeznam zakázaných návykových látek rozšířilo šedesát tři nových syntetických substancí. Výrobci drog si přitom téměř okamžitě dokáží najít za zakázané látky obdobnou náhradu.
Seznam návykových látek v České republice čítá od středy šedesát tři nových položek. Rozšíření schválila vláda v reakci na chování výrobců drog, kteří nahrazují zakázané substance novými, dosud legálními. Aktualizovaný seznam by měl podle ministerstva zdravotnictví umožnit stíhání obchodu s novými drogami. Podle odborníků pracujících s drogově závislými ale opatření nebude mít příliš velký efekt. Výrobci podle nich látky okamžitě znovu modifikují. Za účinnější považují zaměřit se na prevenci.
„Země Evropské unie včetně České republiky jsou prakticky denně zaplavovány novými syntetickými drogami, jež ohrožují životy všech, kteří s nimi přijdou do styku. Vláda se rozhodla na tuto situaci reagovat rozšířením seznamu návykových látek. Výrobci drog jsou totiž velmi vynalézaví a snaží se novými recepturami vyhnout zakázaným látkám,” vysvětluje ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík změnu nařízení vlády o seznamu návykových látek. Jejím cílem je ochránit rizikové skupiny občanů, zejména mládež. Ludvík si od rozšířeného seznamu také slibuje, že zamezí šíření těchto látek přes Českou republiku na společný evropský trh.
Josef Šedivý, expert z centra Sananim, které se věnuje práci s drogově závislými, považuje další rozšíření seznamu za neúčinné opatření. „Dnešní trh je velmi sofistikovaný. Výrobci dokáží téměř okamžitě najít náhradu, která v seznamu není, má trochu jiné složení a jiný název,” říká pro Deník Referendum. Nasvědčuje tomu i to, že seznam z roku 2015 čítal jen patnáct látek. Za necelé dva roky se tedy počet zakázaných látek, využívaných k výrobě syntetických drog, více než zčtyřnásobil.
„Potřebujeme schválit zákon založený na obecném činu podání návykové látky. Důležité by mělo být, zda je ona konkrétní podaná látka návyková a ne to, jestli je na seznamu,” uvádí Šedivý. Třeba u nás oblíbená droga mňau mňau byla vyráběna z látek, které se dostaly na seznam zakázaných látek v roce 2015. Výrobci tedy lehce modifikovali složení a prodávají drogu dál pod stejným názvem.
Podle odborníků ze Sananimu se drogy vyrobené z nových syntetických látek užívají v České republice více než ty klasické. Navzdory rozšiřujícímu se seznamu stoupá počet rizikových uživatelů drog. „Pokud chce vláda trend zvrátit, měla by se začít důkladně věnovat prevenci,“ uvádí Šedivý a dodává, že prostředky na léčbu a prevenci zneužívání drog a léčbu drogové závislosti a jsou u nás rok od roku nižší.
Seznam návykových látek vytvořila pracovní skupina Systému včasného varování před novými syntetickými drogami (EWS), která pracuje při Národním monitorovacím středisku pro drogy a závislosti a shromažďuje data o výrobě a distribuci omamných a psychotropních látek. Většina podobných látek je cíleně dovážena do Evropské unie přes země, kde nejsou opatření nad těmito látkami zavedena. Vzhledem k absenci kontroly na hranicích a volnému pohybu osob a zboží nelze dovozu zcela zabránit