Podle prezidenta Duterteho povede boj proti drogám nově zvláštní úřad a ne už řadové policejní jednotky. V rámci tažení bylo zabito od května sedm tisíc lidí, nezřídka náhodných svědků razií. Na venkově bohužel zároveň ožila válka s maoisty.
Režim filipínského prezidenta Duterteho zmírní, respektive zkultivuje, dosavadní tažení proti dealerům i řadovým uživatelům drog, během kterého bylo od loňského května zabito na sedm tisíc lidí. Potvrdil to sám prezident na začátku minulého týdne s tím, že boj proti drogám bude vést nově výhradně speciální agentura. Doposud prováděly vše dosti divoce řadové policejní jednotky vedené obecným Duterteho pokynem, aby města od narkomanů co nejdůsledněji vyčistily.
Na atmosféře se přitom podepsala i okázale silácká prohlášení prezidenta typu, že by sám zabil vlastní dítě, kdyby se dozvěděl, že drogy bere. Tažení proti dealerům i drogově závislým se tak měnilo často ve skutečné hony v ulicích s přestřelkami, při nichž umírali i náhodní svědkové.
Jindy zas policie zneužívala situace a vybírala od dealerů výpalné, nebo likvidovala spolu s narkomany i jinak nepohodlné osoby. Mezinárodní i filipínské lidskoprávní organizace tak změnu velice vítají.
„V posledních dnech nemáme poprvé po šesti měsících žádné zprávy o zabíjení na ulici v souvislosti s drogami. Nevidíme žádné další děti, které jsou omylem zastřelené policejními darebáky,“ řekl Guardianu Edcel Lagman, známý právník a poslanec, který Duterteho politiku dlouhodobě kritizuje.
Podle pozorovatelů byla blížící se změna v Duterteho přístupu zřejmá už ke konci minulého měsíce — prezident tehdy rozpustil několik policejních jednotek, u nichž se prokázalo zapojení do únosů a vražd. Důležitou úlohu přitom dle četných názorů sehrála poslední studie Amnesty International, které doložila řadu případů policejního zneužívání pravomocí. Zdokumentovány byly i kauzy, v nichž si strážci zákona nechávali za zabití platit a zároveň falšovali důkazy.
Pozornost k maoistům
Znalci poměrů na Filipínách připomínají, že Rodrigo Duterte loni kandidoval a vyhrál se stylizací do image rázného lidového kandidáta bojujícího proti establishmentu a potírajícího všechny společenské neřády. K stylu této role přitom patří, že dotyčný přiznává jen velice zřídka chyby či omyly, a když se některý z jeho kroků ukáže neúnosně problematický, odvede pozornost jinam.
V případě Duterteho je takto vnímáno z poslední doby některými pozorovateli například prohlášení z minulé neděle, dle něhož vláda ukončuje mírové rozhovory s maoistickými rebely z třítisícové Nové lidové armády (NPA). Jiní pozorovatelé ale namítají, že v tomto případě neměl prezident jinou možnost, protože povstalci popravili krátce před tím šest zadržených vojáků.
Filipínští maoisté vedou své povstání už od konce šedesátých let, v posledních šesti letech se přitom jedná o míru. Řada pozorovatelů se nyní domnívá, že válka s NPA se rozhoří brzy zase naplno.
„Teroristé zřejmě chtějí dalších padesát let války a zabíjení Filipínců. Nemám rád krveprolití, ale pokud si ho zvolí oni, jejich problém. Máme spoustu letadel a tryskáčů, které na ně mohou shazovat bomby,“ prohlásil na tematické tiskové konferenci sám Duterte.
Další informace:
The Guardian Philippines president orders police to stop all anti-drug operations
ABC News Philippines to disband police anti-drugs units after killing of South Korean businessman
Channel NewsAsia Philippines' Duterte pulls police off drug war
Al Džazíra Rodrigo Duterte vows to probe extrajudicial killings
The Guardian Philippine president Duterte warns rebels after peace talks collapse
The Guardian Duterte's drug war in the Philippines is out of control, he needs to be stopped