Poslanci ODS chtějí zakázat prodej některých syntetických látek, které se nově používají jako drogy. Podle protidrogového centra Renarkon se jejich užívání týká spíše experimentátorů a bojovat je proti němu třeba také prevencí.
Poslanci ODS předloží ve Sněmovně novelu zákona o návykových látkách, která zakáže nové druhy syntetických drog prodávaných v České republice. Reagují tak na prudký nárůst nabídky nových drog v Moravskoslezském kraji, kam se jejich prodejci přesunuli po změně legislativy v Polsku. Premiér Petr Nečas a poslanci Pavel Bém a Jaroslav Krupka (všichni ODS) to ve čtvrtek řekli novinářům. Sněmovna by podle nich úpravu seznamu zakázaných drog mohla schválit v březnu.
Podle Nečase ODS návrh konzultovala ve vládě s koaličními partnery. Poslanecká iniciativa je podle něj ale nejrychlejší cestou, jak zákon změnit. ODS by chtěla, aby ho Sněmovna schválila ve zrychleném řízení na březnové schůzi.
Bém novinářům řekl, že zákaz se týká celkem patnácti látek. Nejnebezpečnější drogou na seznamu nových syntetických látek je podle Béma mefedron. „Svými účinky se podobá extázi a díky pocitům euforie, které vyvolává, je oblíbena zejména mezi mladými lidmi," uvedl Bém, jenž působil v devadesátých letech jako generální sekretář Meziresortní protidrogové komise. Upozornil na to, že opatření proti šíření této drogy doporučila členským státům již také EU. Na seznamu zakázaných drog by se nově měla objevit také syntetika obsahující podobné látky jako marihuana a hašiš.
Kompletní seznam drog, které má novela zakázat, zahrnuje Karfentanil, Tapentadol, Butylon, Flefedron, JWH-018, JWH-073, JWH-081, JWH-250, MDVP, Mefedron, Methylon, Nafyron, Salvinorin A, TFbMPP a Ketamin, uvedla ODS v tiskové zprávě.
Obchody, kde se nyní dají legálně koupit drogy, zakládají polské společnosti, které byly s tímto druhem podnikání z Polska změnou legislativy vytlačeny. Obchodníci v Ostravě či Českém Těšíně nabízejí například sáček s názvem Magic Apple. Prášek má podle expertů účinky podobné pervitinu. Náhražka marihuany se dá sehnat pod názvem Baka. Činností prodejců se už zabývá policie. Podle ostravských kriminalistů ale obchodníci využívají toho, že některé látky nejsou zatím v ČR zakázané, a jejich činnost je legální.
Podle Davida Kondělky z ostravského centra Renarkon, které se zabývá prevencí a léčbou drogově závislých, ale nárůst problémů se syntetickými látkami zatím není příliš patrný. „Je to zřejmě jeden z nových trendů, týká se spíše mládeže a drogových experimentátorů, pro dlouholeté uživatele drog nejsou tyto látky příliš lákavé. V centru jsme se s ním vlastně ještě nesetkali,“ řekl Deníku Referendum Kondělka s tím, že určitá část uživatelů syntetických látek může časem přejít k tvrdším drogám.
Kondělka zároveň zdůrazňuje, že zákaz jednotlivých látek musí jít ruku v ruce s prevencí. „Snaha o omezení dostupnosti těchto látek je dobrá, měla by ale působit společně s prevencí. Pro nás není problém zařadit tento trend do různých preventivních programů,“ uvedl Kondělka.