Kvůli přítomnosti centra pro drogově závislé hodlá DSSS organizovat své nechvalně proslulé hlídky i v Praze. Ve chvíli, kdy selhávají politické strany, by se měla aktivizovat občanská společnost, soudí Slačálek.
Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), nástupkyně státem zrušené neonacistické Dělnické strany, chce údajně kvůli narkomanům v oblasti pražského Smíchova organizovat svoje hlídky. Poprvé by se měly v místě objevit v pátek odpoledne. ČTK o tom informoval předseda pražské DSSS Jiří Petřivalský. Podobné hlídky strana už dříve nasadila například kvůli údajným problémům s romskou komunitou v severních Čechách.
Během procesu s Dělnickou stranou soud mimo jiné uvedl, že DS se snaží prostřednictvím hlídek suplovat roli, která přísluší obcím, městské či státní policii. Podle soudu symbolika sborů také evokovala symboliku užívanou hitlerovskými ozbrojenými sbory.
Podle Ondřeje Slačálka z Iniciativy ProAlt Dělnická strana reaguje na pocity ohrožení vytvářené ve společnosti médii a politickými stranami. „Tyto ,ochranné sbory' DSSS mají nabízet návrat zpochybněného pocitu bezpečí. Z hlediska neonacistů to je velmi racionální strategie.“
„Ve své podstatě se však jedná o formu zastrašování. Bude zajímavé sledovat, jak na situaci zareaguje policie a politické strany, které se dosud na xenofobii vůči drogově závislým také přiživovaly a které v případě Věcí veřejných od Dělnické strany převzaly i metodu zastrašujících hlídek,“ řekl Deníku Referendum Slačálek.
DSSS tvrdí, že stranu požádali přímo obyvatelé Prahy 5, kterým vadí působení protidrogového centra Sananim poblíž smíchovského parku Na Skalce. Centrum se do této lokality přestěhovalo letos na jaře. Prostory na Smíchově si koupilo s přispěním hlavního města poté, co mu vypršela nájemní smlouva v Praze 7. Podle Sananimu je smíchovská lokalita pro působení centra důležitá, neboť ve zdejším parku Na Skalce se s drogami obchoduje a je zde větší koncentrace drogově závislých.
S působením Sananimu ale od počátku nesouhlasí smíchovská radnice. „V místech jsme zajistili větší dohled městské i státní policie," řekl ČTK mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík. Praha 5 chce, aby se centrum přestěhovalo jinam. Proto Sananimu navrhla, že od něj odkoupí prostory, v kterých působí. „Centrum na naši nabídku dosud nereagovalo," dodal Myslík. Sananim se ale nemá kam přestěhovat, navíc je jeho přítomnost právě v této lokalitě potřebná.
Na problém s narkomany se v Praze před říjnovými komunálními volbami zaměřilo několik politických stran. Například smíchovská sociální demokracie vyvěsila plakáty s heslem Pryč s bezdomovci, narkomany a hernami. Plakáty nakonec po kritice vedení strany stáhla, proti bezdomovcům a narkomanům se ale i nadále vymezuje. Proti drogově závislým vystupuje populisticky také Strana práv občanů-Zemanovci. Obě strany se přitom namísto drogových dealerů vymezují proti jejich obětem.
Na problém nedávno upozornil i politolog Lukáš Jelínek, podle něhož neumějí strany problematiku sociálního vyloučení odpovídajícím způsobem uchopit. „Ani levicové strany bohužel mnohdy nemají elementární představu, jak tento problém řešit jinak než represí. Myslí si, že stačí téma zvednout billboardovým heslem. Když se podíváte do jejich programů, tak zjistíte, že tam ta problematika prostě chybí,“ uvedl pro Deník Referendum Jelínek.
Chybí především vůle k diskusi s odborníky i občanskou společností. „Strany nejsou schopny komunikovat s těmi, kdo tomu problému rozumějí. Spolupráce s občanským sektorem je prakticky nulová. Je to bohužel ukázka povrchnosti a bezradnosti politických stran,“ soudí Jelínek.
Podle Slačálka by v situaci, kdy selhávají politické strany, měla převzít aktivitu občanská společnost. „Velice žádoucí by byla reakce občanské společnosti, která by ukázala, že hlasem veřejnosti nejsou nejrůznější iniciativy ve stylu ‚feťáky u nás nechceme‘,“ uzavírá Slačálek.
Podle informací Deníku Referendum chystají občanští aktivisté proti neonacistickým hlídkám zatím blíže nespecifikovanou akci.