Věci veřejné vysílají do ulic dobrovolnické hlídky, o nichž tvrdí, že vykonávají sociální práci. Ta se však má zaměřovat na pomoc vyloučeným, nikoli na sociální kontrolu v podobě restrikce jako u těchto hlídek, oponují sociální pracovníci.
Proti pedofilům, hlučným narkomanům a výtržníkům vyrážejí od 15. dubna příznivci Věcí veřejných. „Téměř každého Pražana trápí kriminalita, drogy, bezdomovci či vandalismus,“ vysvětluje nová pravicová strana účel projektu. Lidé se prý necítí bezpečně, ačkoli „mají oprávněně pocit, že by tuto situaci měly řešit neziskové organizace a policisté“.
Vyřešili jsme nevhodné posezení sociálně vyloučených v parku, tvrdí hlídky
Na serveru youtube.com dokonce až do pátečního večera viselo video z jednoho zásahu. „Jmenuji se Zuzana Dufková, jsem sociálním pracovníkem Věcí veřejných. Naším úkolem je monitorovat situaci na Praze 5 a na Praze 1, kde se jedná o lokality, které jsou nebezpečné a vyskytují se na nich sociálně patologické jevy,“ představuje se mladá slečna. Vzápětí vystupuje spolu se dvěma kolegy z auta označeného logem Věcí veřejných.
Kamera poté zdálky zabírá, jak dobrovolníci konverzují se třemi lidmi, kteří sedí v klidu na lavičce. „V tuto chvíli jsme řešili se skupinkou osob sociálně vyloučených jejich posezení v parku,“ komentuje nakonec akci Dufková. Skupinka prý souhlasila s odchodem, protože pochopila, že její přítomnost „není vhodná“.
Právě prostředníky mezi běžnými občany a strážníky chtějí být členové „sociálně-intervenčních hlídek“. Zaměřují se na bezdomovce či narkomany, přičemž „minimálním výsledkem je např. už jen to, že tyto osoby začnou dodržovat hygienické návyky a místo krádeží si začnou přivydělávat občasnými brigádami“.
Je to amatérská restrikce, tvrdí odborníci
Profesionální sociální pracovníci ovšem neskrývají rozpaky. „To, co jsme viděli, není sociální práce, i když se to za ni vydává. Za obzvláště nebezpečné považuji, že se vytrženě z kontextu zneužívá slovník sociální práce jako třeba použitím sousloví „sociální intervence“, ale významně se posouvají obsahy činnosti," sdělila Deníku Referendum předsedkyně Českého Helsinského výboru Anna Šabatová.
Její kolega z Katedry sociální práce FF UK Oldřich Matoušek pro Deník Referendum ovšem vidí i přínos: „To, co ty hlídky chtějí dělat, by přesně měla dělat městská policie." Shodují se ovšem v tom, že o sociální práci nejde: „Jde o amatérské vykonávání sociální kontroly s cílem zabodovat na makropolitické scéně," dodává Matoušek.
Také šéfredaktor časopisu Sociální práce Pavel Bajer na náš dotaz upozorňuje na fakt, že ačkoliv aktéři klipu tvrdí, že budou postupovat s využitím metod sociální práce, neříkají kterých. „Metod je mnoho, ale především jsou zaměřeny na pomoc a podporu lidem v obtížné životní situaci a ke zlepšení jejich sociálního fungování."
A to právě klip staví na hlavu. Místo, aby pomáhal sociálně vyloučeným, což by byla skutečná sociální práce, ukazuje, jak s nimi Věci veřejné sice citlivě, ale „zatočí". „Činnost hlídek je podle klipu výhradně restriktivní. Je to spíš parodie na sociální práci," uzavírá Bajer.
I svépomoc může mít smysl, má-li pravidla
Matoušek zároveň zastává názor, že svépomocné iniciativy na mikroúrovni mohou plnit svůj účel, nebudou-li ovšem vázány na konkrétní politickou stranu a budou-li postupovat v součinnosti s policisty. „Malá ohrožení jsou pod prahem účinné akce, o nich se jen mluví," myslí si ale.
Podle Šabatové je ovšem sociální práce, až na zákonem přesně definované výjimky jako je sociálně-právní ochrana dětí, postavena na dobrovolném vztahu klient — sociální pracovník a má určitá pravidla, která respektují důstojnost a práva klienta.
Již loni poslala mezi sociálně vyloučené komunity tzv. „ochranné sbory“ nyní už zakázaná Dělnická strana. Také ony vyrážely v černých uniformách „pomoci občanům při řešení nejrůznějších problémů“.
„Z takových hlídek se mohou potenciálně vyvinout nebezpečné bojůvky, které šikanují lidi, nejdříve ty, kteří jsou z nejrůznějších důvodů na okraji společnosti, později i další. Myslím, že není náhodou, že jsme interakci mezi muži na lavičce a onou členkou hlídky na videu neviděli, " doplňuje Šabatová.
Podobně i za minulého režimu existovaly Lidové milice, které měly bránit společnost vůči „protisocialistickým živlům“. „Sociálně patologické jevy“ měly odsouvat z měst i nacistické jednotky SS.
Jak vypadá skutečná sociální práce s bezdomovci nebo s drogově závislými se lze dočíst zde (celé číslo ke stažení) a zde.
Další informace:
Věci veřejné Hlídky Věcí veřejných
Dělnická strana Ochranné sbory dělnické strany