Předseda DSSS si stěžuje, že mu Věci veřejné ukradly nápad. Zčásti i kvůli podobným hlídkám, jaké dnes prezentuje Johnovo uskupení, byla původní Dělnická strana zakázána.
Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas chce k 7. květnu obnovit činnost ochranných sborů této strany, pokud do této doby ministerstvo vnitra nevyvine nějakou aktivitu k rozpuštění hlídek strany Věci veřejné (VV). Vandas to dnes oznámil ČTK. Hlídky Věcí veřejných v reflexních vestách údajně monitorují situaci v nebezpečných lokalitách Prahy, žádné pravomoci nad rámec běžného občana však nemají a jde spíše pouze o součást předvolební kampaně.
Na amatérskou činnost hlídek už v minulém týdnu upozornil Deník Referedum. Podle předsedkyně Českého helsinského výboru Anny Šabatové představují podobné akce nebezpečný precedens. „Z takových hlídek se mohou potenciálně vyvinout nebezpečné bojůvky, které šikanují lidi, nejdříve ty, kteří jsou z nejrůznějších důvodů na okraji společnosti, později i další," řekla Deníku Referendum Anna Šabatová.
Vandas se domnívá, že se VV rozhodly suplovat práci police, když po vzoru jeho strany do ulic vyslaly jakési ochranné hlídky. „Ze stejného důvodu byla letos v únoru rozpuštěna Dělnická strana, která se tak nemůže zúčastnit květnových voleb do Poslanecké sněmovny, a místo ní kandiduje Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS)," argumentuje Vandas. Podle něj tak v Česku neexistují rovné podmínky pro politickou soutěž.
Hlídky, které do pražských ulic vyslaly neparlamentní Věci veřejné, zkritizovala dnes náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová (KDU-ČSL). Podobně se vyjádřila i Strana zelených. VV někdejšího televizního reportéra Radka Johna „sociálně-intervenční hlídky" vyslaly do ulic Prahy 1 a Prahy 5 půldruhého měsíce před volbami. Podle Ptáčkové, která je lídrem lidovecké kandidátky ve Středočeském kraji, hlídky připomínají „údajnou domobranu Dělnické strany nebo komunistickou Pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti".