Neonacisti protestují proti své likvidaci
Dušan RadovanovičÚstavní soud bude rozhodovat o oprávněnosti rozpuštění Dělnické strany. Soud ji zrušil s odůvodněním, že se demokracie musí projevům neonacismu bránit. Její vedení mluví o honu na čarodějnice.
Zástupci Dělnické strany napadli u Ústavního soudu rozhodnutí o rozpuštění strany. Potvrdil to stranický vůdce Tomáš Vandas. Podle právníka DS Petra Prchala vykazovalo řízení před soudem všechny „typické znaky středověkého honu na čarodějnice.“
Podle představitelů DS zrušil Nejvyšší správní soud stranu kvůli politicky nekorektnímu prezentování tabuizovaných témat. „Vláda se místo řešení těchto problémů zabývá potíráním politických subjektů, které na problémy poukazují. Každý subjekt, který koncept politické korektnosti odmítá, je proto vládou stigmatizován jako extremistický, rasistický, nacistický, fašistický, homofobní či šovinistický," stojí v návrhu Dělnické strany.
Soud rozhodl o rozpuštění Dělnické strany, jelikož v programu, idejích a symbolech strany nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus. V podstatě tak konstatoval, že se jedná o neonacistickou stranu.
„Možnost rozpouštět politické strany je součástí konceptu bránící se demokracie, podle něhož se demokratický stát musí chránit před těmi nejzávažnějšími narušeními demokratického a ústavního systému, byť samozřejmě ve výjimečných případech," zdůvodnil v únoru rozhodnutí soudu jeho předseda Vojtěch Šimíček.
Dělnická stana nyní napadla rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v řadě ohledů. Soud prý vůbec neměl pravomoc ve věci rozhodovat, provádění důkazů bylo nezákonné, závěry nemají oporu v dokazování a odůvodnění rozsudku je zmatečné a nepřezkoumatelné.
Většina příznivců ultrapravicové strany se mezitím přesunula pod hlavičku utilitárně zřízené Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), v rámci níž chtějí kandidovat v nadcházejících volbách. V posledních dnech však od strany odpadli Autonomní nacionalisté, tedy její radikální křídlo. Podle některých komentátorů to může znamenat faktickou paralyzaci činnosti strany.
Další informace:
Ihned.cz Dělnická strana podala protest proti svému rozpuštění