Protest proti útokům Dělnické strany na centrum drogové pomoci
Jana RidvanovaPodle ředitelky centra na pomoc drogově závislým na Smíchově se počet útoků pravicových extrémistů zvýšil v souvislosti s blížícími se komunálními volbami. Mnohé politické strany si totiž problém s narkomany zvolily jako své volební téma.
Protidrogové centrum Sananim na pražském Smíchově požádalo o policejní ochranu. Ta podle Sananimu žádosti vyhověla. Sananim tak reaguje na to, že v posledních dnech stoupl počet útoků na centrum, dnes chce do míst vyslat své hlídky také Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS).
Centrum Sananim se na Smíchov přestěhovalo letos na jaře poté, co obdrželo výpověď z prostor v Praze sedm. Sananim si nové prostory u parku Na Skalce díky příspěvku hlavního města koupil. Podle ředitelky výběr nové lokality vycházel mimo jiné z toho, že se v těchto místech již několik let nachází otevřená drogová scéna.
„Uživatelé návykových látek (denně cca tři sta padesát) se zde tedy již několik let pohybují a bezesporu jsou pro obyvatele zátěží, kterou však dosud nikdo neřešil,“ uvedla Richterová Těmínová.S působením centra ale místní obyvatelé nesouhlasí, organizovali proti tomu petici. Do míst se dnes chystají hlídky DSSS. Těm se chtějí postavit studenti, kteří chtějí vytvořit živý řetěz a bránit centrum před možnými útoky. Proti hlídkám se dnes vyslovil také národní protidrogový kooordinátor, který zároveň požádal policii a pražský magistrát, aby na místě zajistily dohled.
„Akci DSSS vnímá národní protidrogový koordinátor jako pokračování a prozatímní vyústění těchto projevů nesnášenlivosti vůči uživatelům drog a profesionálům, kteří v oblasti pomoci uživatelů drog pracují. Jakékoliv projevy xenofobie a násilí jsou v tomto směru nepřijatelné a kontraproduktivní,“ uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil v prohlášení, které rozeslal médiím.
Na demonstraci zatím nedošlo k žádným fyzickým střetům. Asi padesát aktivistů obestoupilo vchod centra Sananim. Na místo dorazila i malá skupinka pravicových extrémistů, ale s protestujícími si jen verbálně vyměnili názory. Mezi transparenty se objevila hesla „Nejnebezpečnější droga je fašismus“ nebo „Drogy mohou zabíjet, fašismus zabíjí s jistotou“.
Jeden z účastníků manifestace, Ondřej Slačálek, vyzval protestující, aby pracovníkům centra vyjádřili poděkování za jejich práci. „Nesešli jsme se zde jenom kvůli hlídkám Dělnické strany, ale také vyjádřit nesouhlas se skandalizací tohoto centra. Drogy jsou problém, ale je třeba jej řešit pomocí. Vyjádřeme tomuto centru a jeho pracovníkům potleskem hluboký respekt a úctu.“
„Je jasné, že neonacisté jsou jen špičkou ledovce, která nasedá na xenofobii šířenou jinými politickými stranami a velkou částí medií a také na reálné sociální problémy. Politici a novináři dramatizují pocit ohrožení a pak přijdou neonacisté a nabízejí pocit bezpečí. V tomto případě bylo pozvání pro neonacisty na Smíchov zřejmě promyšleným tahem místních, kteří chtějí svůj boj co nejvíce medializovat."
Ke stejné otázce se Deníku Referendum vyjádřil i vedoucí kontaktního centra Sananim, Tomáš Vejrych. "Politické strany tím chtějí získat laciné body a vytvářejí jinou realitu. Ale tady funguje otevřená scéna již deset let a nějakým rozkazem ty lidi nevyženete."