Nedejme blairismu žádnou šanci
Lukáš UlrychV Hospodářských novinách se domnívají, že ČSSD zachrání posun do politického středu. Problémy sociální demokracie však podle straníka Lukáše Ulrycha leží spíš v špatné komunikaci s voliči a neschopnosti prezentovat své úspěchy.
V internetové podobě Hospodářských novin vyšel článek s titulkem „ČSSD tíží příliš levicová image. Sobotka hodlá stranu změnit a oslovit voliče z velkých měst“. Článek zřejmě do jisté míry interpretuje povolební reakce Sobotky v tom smyslu, že by ČSSD měla přestat řešit sociální jistoty a místo toho se posunout k politickému středu za účelem získání většího počtu hlasů v příštích volbách. Podle autorů vidí „zblairovatění“ ČSSD jako jedinou cestu k získání voličů více i Josef Bernard, pravděpodobně budoucí hejtman Plzeňského kraje.
Jako sociální demokrat jsem přesvědčený, že sociální demokracii, která se dnes profiluje jako středolevá strana, žádné posunování ke středu nemůže pomoci. Základní problémy, které strana má a které jí prohrávají volby, jsou totiž jinde. Spočívají hlavně v její špatné komunikaci s voliči a neschopnosti prezentovat své úspěchy.
Voliči přestávají volit ČSSD nikoli proto, že je moc nalevo, ale protože není autentická ani důvěryhodná. Oportunistická snaha posouvat sociální demokracii do středu už se jednou vymstila britské Labour party. Podle tehdejšího předsedy je tato Třetí cesta také nazývána blairismem.
Až příliš často jsou lidé na různých úrovních jejího vedení a na jejích kandidátkách u veřejnosti morálně zdiskreditováni nekalými kšefty, klientismem nebo netransparentním jednáním vůči občanům, než aby veřejnost byla schopná uvěřit, že sociální demokraté opravdu bojují za její zájmy a nikoliv jen o svá koryta.
Avšak hlavní potíž ČSSD (vynecháme-li z hlediska krajské a komunální politiky možná zásadní problém nedůvěryhodnosti jejích politiků - viz ten šílený jihomoravský Hašek) je v tom, že hnědne, hnědne a hnědne - a přesto prohrává. I ti největší bojovníci proti migrantům, multikulturalismu a diktátu EU pohořeli. S Okamurou nejde soutěžit...
ČSSD nesmí svůj program prodávat ve formě změti izolovaných výkřiků, jež se pak přirozeně jeví jako pouhé populistické vábničky - zvýšíme důchody, přidáme učitelům atd. Musí stavět na jasných hodnotách, ideích, vizi a programu, na zřetelně definované představě o společnosti. Potřebujeme ideologii, ne prakticistní, technokraticko-manažerská řešení. A potřebuje o správnost své ideologie přesvědčit lidi.
A v této sociálnědemokratické, resp. levicové vizi světa nemůže být místo pro rasismus, xenofobii, populismus apod.
Sociální politika pro vyvolené a zároveň nenávist vůči nevyvoleným - to je fašismus, jistě ne socdem a v žádném případě ne levice!!
Možná napíšu další článek, ale spíše než sama ČSSD, která je už možná úplně ztracená, mě zajímá levice jako taková...
Pokud je změna chápána pouze jako změna hesel na plakátech, a ne postupné obrození politiky uvnitř "politických" stran, pak je podle mne v podstatě jedno, do kterého dne se ČSSD posune.
Zároveň s rozdělením funkcionářů ČSSD mezi ANO a SPO by se mohla KSČM, která před krajskými volbami vedla kampaň s pomocí „superhvězdy‟ Olivie Žižkové, spojit s SPD Tomia Okamury. V případě KSČM by možná dokonce mohla funkcionáře následovat i členská základna, protože většina komunistů už ze strany odešla dřív.
Tím by se na levici uvolnil dosti široký prostor, a do toho by mohla zamířit Strana Zelených, která zatím stále přešlapuje, váhá a dohaduje se kudy kam, jak popisuje Saša Uhlová http://denikreferendum.cz/clanek/23910-zeleni-zase-nevedi-kudy-kam Rozhodný posun SZ doleva by mohl podpořit vstup sociálních demokratů a komunistů opuštěných sekretariáty svých tradičních partají.
ČSSD by prospělo pustit se konečně do jednoznačně levicové politiky, bez pošilhávání po poučkách pravicových ekonomů, požadavcích bankéřů a průmyslových lobbistů a výsledcích průzkumů veřejného mínění. Totéž platí pro KSČM. České republice nicméně možná pomůže i to, když se obě strany konečně otevřeně distancují od levicové politiky a uvolní na levici prostor.
Za jeho vlády se nalilo hodně peněz do zdravotnictví, školství a jinam. Umenšila se chudoba dětí i penzistů. Přes jek pravice se zavedla minimální mzda. Dohodl se mír v Irsku.
Problémem bylo,
že mnoho těch peněz bylo vytunelováno systémem Openkard, že to vše šlo ruku v ruce s komunistickým mikro manažmentem - pacient nesmí v nemocnici čekat více než půl hodiny (zřídila se zdravotní sestra, která šla pacienta pozdravit..)
-že to mělo nádech policejního státu (kamery všude..)
a
pak se Blair zapletl do války v Iráku.
Nemyslím si, že problém ČSSD je v tom, že není ve středu, ale v tom, že se často chová jako "béčko" ODS.
Dnes je kritizován Corbyn, že je příliš vlevo a v některých věcech sporný, ale kdyby nezavlekl kdysi Blair labouristy příliš doprava, nemusela by teď nastat tak prudká protireakce... Zkrátka - jak jsem napsal, nesmí nám uniknout to hlavní: jakou vizi společnosti kdo prosazuje, na jakých hodnotách a idejích staví. Hitler taky snížil nezaměstnanost a zlepšil životní úroveň běžné německé domácnosti...