Festival Press Play Prague přinese debatu o zastrašování novinářů
Redakce DRTřetí den filmového festivalu o novinářství Press Play Prague začne dokumentem o zpravodaji na Ukrajině, poté se bude promítat příběh íránského filmaře v exilu. Den uzavře debata o žurnalistické práci se zdroji.
Ve čtvrtek 9. října pokračuje v pražském kině Atlas druhý ročník mezinárodního filmového festivalu o novinářství Press Play Prague. Akce s mottem „Novinářství pod tlakem“, jíž se účastní řada světových dokumentaristů a novinářů, se koná až do soboty 11. října. Vůbec první mezinárodní festival zasvěcený tématu novinářství organizuje Deník Referendum, kino Atlas a Project Syndicate.
Třetí festivalový den začne v 15:15 dokumentem Válečný zpravodaj (režie David Čálek, Benjamin Tuček), který organizátoři zařadili do nové sekce Local Lens zaměřené na české filmy o novinářství. Snímek prostřednictvím reportéra Českého rozhlasu Martina Dorazína ukazuje běžný život obyčejných Ukrajinců, dlouhodobě vystavených dopadům války. Po projekci navazuje debata se spolurežisérem filmu Benjaminem Tučkem.
Festival pokračuje filmem Revolution 3.0 (režie Reza Bird) zaměřeným na příběh Rezy Birda, filmaře z Íránu, který byl v roce 2016 zařazen na černou listinu Islámské republiky a donucen k exilu v Los Angeles. Navzdory svým zkušenostem a talentu se mu nedaří obnovit svou kariéru. Časem ovšem objevuje vášeň pro střih filmů, nečekanou dovednost, která mu nejen vrací smysl života, ale stává se také nezbytným nástrojem při jeho novém startu. Po sedmi letech mlčení ho íránské povstání v roce 2022 přiměje, aby využil své střihačské dovednosti k zaznamenání příběhů protestujících — a k novému pokračování svého vlastního příběhu.
Je zajisté správné medializovat záslužnou a někdy opravdu obdivuhodnou práci novinářů a upozorňovat na případy, kdy čelí zastrašování, či jiným nepřípustným praktikám. Podobně potřebné podle mne ovšem je nevyhýbat se ani tématu selhávání žurnalistů a médií, resp. jejich rezignace na roli, jež jim byla vlastní a nyní už často není účelem jejich profese či působení. Jde o to, aby odpovědní a odvážní ctitelé étosu svého povolání (nechtěně) nevylepšovali reputaci těch, kteří slouží komerčním zájmům, diktátorům a ohlupování a zneškodňování veřejnosti.