Příběhy statečných žen
Ivana RecmanováOsobní výběr zásadních knih dnes představuje Ivana Recmanová. Nabízí především příběhy silných ženských hrdinek.
Amara Lakhous: Clash of Civilizations Over an Elevator in Piazza Vittorio
Kniha alžírsko-italského spisovatele vypráví příběh několika obyvatel činžovního domu na mnohonárodnostním římském náměstí jménem Piazza Vittorio. Všechny lidské osudy mají jedno společné — potkávají se ve výtahu. Díky tomu vznikají situace, kdy nevyhnutelně dochází ke kulturním střetům, nedorozuměním a předsudkům. Říká se, že povinná četba se čte s nechutí, pro mě to ale byla z prvácké beletrie nejnapínavější a nejčtivější publikace.
Emilia Pardo Bazán: La Tribuna
Co se stane, když se v devatenáctém století, kdy je pouze třetina obyvatel Španělska gramotných a muž není potrestán za znásilnění, pokud si znásilněnou vezme, rozhodne mladá dělnice provést revoluci v rodné Galicii?
Ačkoliv Emilia Pardo Bazán byla velice vzdělanou ženou a její díla se zaměřovala na ženy, které se pokoušely emancipovat, byla sama velice konzervativní katoličkou.
Je to patrné i z její knihy, kde se hlavní hrdinka jménem Ámparo, přezdívkou La Tribuna („tribuna“), angažuje ve prospěch dělnictva továrny na tabák, ale narazí na překážky, které se svým vzděláním (či spíše jeho nedostatkem) není schopna překonat. I když se s Pard Bazán neshodnu politicky, patří jí dík za sepsání této knihy.
Jostein Gaarner: Sofiin svět
Jak přiblížit dějiny filozofie dospívajícím? Skrze příběh školačky Sofie, která dostává anonymní dopisy převypravující dějiny evropské filozofie od prvopočátků, se čtenářstvo seznamuje s minimem k maturitě z filozofie ve srozumitelné a zábavně-poučné formě. Ironií je, že jsem si tuto knihu přečetla pár měsíců předtím, než jsme ve škole začali filozofii probírat.
Charlotte Brontë: Jana Eyrová
Starý příběh sirotky, která vyrůstá v rodině, kde ji nemají příliš v lásce. Následně je poslána do internátní školy, kde se naplno projevují třídní rozdíly mezi ní, jejími spolužačkami a těmi, kdo školu provozují. Klasismus ale za školními zdmi nekončí, což Jana poměrně záhy zjistí ve svém prvním zaměstnání.
Karel Čapek: Válka s mloky
Hledat paralelu s nástupem nacismu se učí na středních školách v hodinách literatury, do určité míry lze ale vztáhnout obsah knihy i na další situace v dějinách lidstva, kdy se neprivilegované menšiny či většiny vzbouřily proti těm, kteří je vykořisťovaly. Znamená to však, že při každém takovém konfliktu musí dojít k podřízení vládnoucí skupiny? Není to vlastně důvod, proč se bílí lidé bojí hnutí Black Lives Matter nebo muži feminismu? Tak či onak, kniha neztrácí půvab ani po několika desetiletích.
Joanne Kathleen Rowling: Harry Potter a Fénixův řád
Je těžké vybrat jednu jedinou knihu z potterovské heptalogie, pokud však rádi čtete o emancipovaných ženách a boji s nefunkčním vzdělávacím systémem, je pátý díl Harryho Pottera tou ideální knihou na léto.