Ve světě přibývá vražd ekoaktivistů, minulý rok byl vůbec nejhorší
Radek KubalaPodle zprávy organizace Global Wittnes zemřelo loni násilnou smrtí prokazatelně 185 ekologických aktivistů, což je nejvíce za dobu sledování. Nejhorší situace byla v Brazílii. Nejvíce přitom umírali lidé, kteří bránili těžbě surovin.
Stále více aktivních lidí snažících se bránit devastaci životního prostředí umírá ve světě násilnou smrtí. Loni šlo celkem o 185 zdokumentovaných případů, což je oproti roku 2014 šedesátiprocentní nárůst a dle výzkumné zprávy organizace Global Witness (GW), která téma sleduje soustavně od roku 2002, vůbec nejvíce za dobu evidování.
Zpravodajské agentury upozornily na skutečnost minulý týden, právě v souvislosti s vydáním zprávy GW.
Nejvíce — konkrétně 42 ekoaktivistů — bylo zavražděno v souvislosti s těžbou surovin. Geograficky vzato bylo nejvíce ekoaktivistů zabito v Brazílii (50), na Filipínách (33) a v Kolumbii (26). Podle pozorovatelů šlo zejména o aktivisty z řad původního obyvatelstva, kteří bránili záborům půdy. Celkově tvoří původní obyvatelé 40 procent všech ekoaktivistických obětí.
„Aktivní lidé z komunit, které se postaví proti zabírání půdy, se ocitají na černých listinách bezpečnostních agentur velkých společností a represivních orgánů států. Přitom právě státy by se měly zasadit o zastavení této spirály násilí,“ řekl editor výzkumné zprávy GW Billy Kyte listu The Guardian.
Nejhorší je dřevo
Jak už naznačeno výše, nejvíce vražd se odehrálo v souvislosti s odporem proti těžbě nerostných surovin. Mezi další nejnebezpečnější ekologické aktivity patřily v loňském roce protesty proti zemědělským firmám a výstavbě přehradních nádrží. Mnoho vražd se podle Global Witness odehrálo i v odlehlých vesnicích při odlesňování deštných pralesů, avšak většina z nich se do záznamů nedostala.