Program Komárkova výboru se rozpadl, kauzu TV Prima poslanci bagatelizují
Jaroslav BicanVolební výbor Sněmovny sezval management České televize a Českého rozhlasu i zástupce mediálních rad k diskusi o zákonech o ČT a ČRo, bod byl ale bez projednání přerušen. Název dalšího byl zavádějící a kauzu TV Prima poslanci řešit nechtěli.
Sněmovní volební výbor, pod který spadá problematika médií, měl na programu svého středečního jednání dva významné body: věcné záměry na změny zákonů o Českém rozhlasu a České televizi a porušování zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání Českou televizí.
Na půdě výboru se také otevřelo téma televize Prima, jejíž vedení dávalo svým podřízeným příkazy, jak informovat o uprchlících. Poslanci a poslankyně se však kauzou odmítli zabývat, naopak ji zpochybňovali a označovali za vykonstruovanou.
Projednávání návrhu zákona o Českém rozhlase a České televizi, se kterým výbor oslovil spolek Svoboda médií zastoupený například právničkou Hanou Marvanovou, bylo po rozvláčné diskuzi o tom, zda má smysl o návrhu diskutovat bez zástupce ministerstva kultury, přerušeno do účasti ministra Daniela Hermana.
Velké množství hostů od generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala, přes generálního ředitele České televize Petra Dvořáka, až po předsedu Rady České televize Jana Bednáře a zmíněnou Hanu Marvanovou a další tak na jednání dorazilo zbytečně.
Další bod se týkal porušení zákona, kterého se Česká televize podle Rady pro televizní a rozhlasové vysílání měla dopustit odvysíláním filmu Kobry a užovky, protože v něm před dvaadvacátou hodinou zazněla sprostá slova. „Tento bod neotvírám svévolně, tento bod otvírám kvůli určitému paradoxu,“ uvedl na začátku projednávání předseda výboru Martin Komárek (ANO) s poukazem na to, že za porušení zákona nejsou stanovené žádné sankce.
„Já bych rád našel nějaké řešení z této situace, která mi připadá svým způsobem trapná, protože skutečně intuitivně mnozí z nás si myslí, že nějaké to sprosté slovo ve filmu nemůže poškodit správnou výchovu, ale zákon to výslovně zakazuje,“ vysvětlil Komárek a dodal: „Čili já bych se rád zeptal, jak vás kolegyně a kolegové, tak Rady České televize, jak z toho ven, abychom z toho všichni vyšli se ctí a hlavně, aby zákon nebyl porušován?“
Komárek řediteli ČT: mně je jedno, jaký obsah si vysíláte
Přítomný ředitel České televize Petr Dvořák se proti slovům Martina Komárka silně ohradil. „Mně projednávání tohoto bodu připadá stejně absurdní, jako kdyby volební výbor projednával nějaký spor, který Česká televize vede s úřadem pro hospodářskou soutěž. Příslušným orgánem, který tyto věci řeší, je Rada pro televizní a rozhlasové vysílání,“ řekl Dvořák
A pokračoval: „Musím říct, že vůbec nerozumím tomu, proč takovéto obsahové věci se na půdě Parlamentu a na půdě volebního výboru mají projednávat a trochu mi to připomíná podobný bod, který byl zařazen na volební výbor, kdy nás předseda Komárek pozval, abychom diskutovali o tom, jestli jsme z hlediska objektivního informování o Ukrajině vyhověli zákonům,“ uvedl Dvořák a naznačil, že se jedná o politický tlak skrze debatu o obsahu, který Česká televize vysílá.
Podle Komárka je Dvořákovo tvrzení legrační. „Rada konstatovala, že byl porušen zákon a pane řediteli, ať si to myslíte nebo ne, pro mě je vážnou věcí, když televize poruší zákon, to není nějaký obsah. Mně je úplně jedno, jaký obsah si vysíláte,“ zdůraznil Komárek, který Dvořákovi také připomněl, že na jednání výboru přišel dobrovolně a že to chce probrat především s Radou České televize.
Nakonec se to po vleklé debatě vyjasnilo. Martinu Komárkovi šlo prý vlastně o diskuzi na téma změny zákona, a nikoli o to, že Česká televize porušila podle Rady pro televizní a rozhlasové vysílání zákon. „Program jsme neměli schválit v této podobě a bylo to tím, že jsme nebyli schopni odhadnout, jaký obsah může mít bod dva, protože bod dva se skutečně měl jmenovat diskuze o legislativní úpravě atd.“ řekla na závěr poslankyně Nina Nováková z TOP 09.
„My jsme se včera s kolegou dohadovali o tom, jaké je ještě tajemství toho bodu dva, jestli existuje skutečně něco, co je porušování, a teď konstatujeme, že meritum věci je úplně jiné,“ vysvětlila Nováková.
Poslanec Martin Kolovratník (ANO) následně otevřel aktuální kauzu televize Prima a poukázal na rozporné výroky předsedy Rady pro televizní a rozhlasové vysílání Ivana Krejčího ohledně toho, zda televize Prima svým přístupem k informování o uprchlické krizi porušila zákon. Předseda rady podle Kolovratníka také ve svých vyjádřeních míchal své osobní názory na jednání TV Prima s oficiálními závěry rady.
Martin Komárek vysvětlil, že samostatný bod k této kauze nechtěl na jednání výboru zařazovat, protože ho předseda Rady pro televizní a rozhlasové vysílání ujistil, že nejprve je třeba vypracovat analýzu vysílání TV Prima a teprve pak se mohou rozhodnout a výbor dále informovat.
Další členové volebního výboru vyjádřili skepsi k celé kauze kolem TV Prima a nechtěli se jí dále zabývat. „Podle mne je to naprosto uměle vytvořená, nafouklá bublina, která mne osobně zavádí spíše do oblasti konkurenčního boje,“ uvedl Stanislav Berkovec (ANO). Podobně se vyjádřil také poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD), který celou kauzu TV Prima považuje za absolutní hloupost.