Aliance Referendum 2016: studiemi odsunutého nádraží Brno obešlo zákon
Vratislav DostálZástupci Občanské aliance referendum 2016 kritizují způsob zpracování studií odsunutého nádraží. Navíc vyslovili pochybnosti o tom, zda vznikly v souladu se zákonem a zvažují, že se kvůli tomu obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Město Brno v úterý zveřejňuje výsledky takzvaných „ideových studií“ na budoucí podobu centra Brna s odsunutým nádražím. Zastánci nádraží v centru z Občanské aliance referendum 2016 způsob jejich zpracování ostře kritizují. A nejen to, dokonce vyslovili pochybnosti o tom, zda vznikly v souladu se zákonem a zvažují, že se kvůli tomu obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Případ je podle nich silným argumentem pro druhou otázku v chystaném referendu, která má město zavázat k tomu, aby muselo o podobě modernizace nádraží rozhodovat výhradně otevřenými návrhovými soutěžemi.
Studie odsunutého nádraží zveřejňované magistrátem mají být protiváhou mezinárodní urbanistické soutěže řešící koncepci jižního centra s nádražím v centru, které se právě vystavují v Domě umění. Vinou kratšího času na přípravu a horší organizace celé věci ale nutně vypadají vedle desítek projektů předních týmů z celé Evropy jako chudý příbuzný.
Podle poznatků, které Aliance Referendum 2016 získala díky žádosti o informace, navíc město při organizaci studií odsunutého nádraží porušilo zákon o veřejných zakázkách. Celkově totiž mezi sedm „vyzvaných“ architektonických ateliérů jen za samotnou studii údajně rozdělilo 5 929 000 korun.
„V případě tak velké částky by se již jednalo o nadlimitní veřejnou zakázku a město by muselo uspořádat výběrové řízení. Místo toho ale město částku rozdělilo na sedm zakázek malého rozsahu, aby se soutěži vyhnulo. Každý ateliér tak dostal 847 000 korun,“ píše se v prohlášení Aliance Referendum 2016.
„Již to, že návrh urbanistického řešení odsunutého nádraží vzniká bez soutěže, považujeme za ukázkově špatné,“ zdůrazňuje zmocněnec přípravného výboru referenda Jakub Patočka. Kontrast s mezinárodní soutěží na nádraží v centru, pořádané podle metodiky České komory architektů, je podle něj evidentní, a to jak v procesu, tak ve výsledcích.
„Tohle neohrabané kutilství veřejné správy, které stojí daňové poplatníky miliony, musí skončit. Ilustruje se tím opodstatněnost druhé otázky blížícího se referenda, která má město zavázat k nalezení vhodného řešení modernizace nádraží v centru právě výhradně otevřenými architektonickými soutěžemi,“ dodává Jakub Patočka.
Aliance Referendum 2016 plánuje způsob, jakým město Brno obešlo zákon, nechat přezkoumat Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. „Máme podezření, že město svým postupem patrně porušilo zákon o veřejných zakázkách. Je příznačné, že se magistrát rozhodl právě podobu odsunutého nádraží — projektu, který vzbuzuje oprávněný odpor většiny Brňanů — řešit právě způsobem, který zřejmě obchází pravidla,“ podotýká Patočka.
O místu i způsobu modernizace hlavního brněnského nádraží rozhodnou letos brněnští občané v referendu, které se bude konat současně s krajskými volbami. Konání referenda si vynutili brněnští občané shromážděním potřebného množství více než jednadvaceti tisíc podpisů pod příslušnou petici.
Ve prospěch konání referenda souběžně s krajskými volbami rozhodly správní soudy a následně jejich verdikt potvrdilo svým rozhodnutím brněnské zastupitelstvo. V referendu se bude rozhodovat nejen o tom, zda město bude zavázáno modernizovat nádraží v centru, ale také o tom, zda bude zavázáno k modernizaci nádraží právě formou otevřených architektonických soutěží.