Komunisté rozhodnou o novém vedení. Filip nemá obhajobu jistou
Vratislav DostálKomunistická strana Čech o Moravy si o víkendu zvolí nové vedení. Post předsedy obhajuje Vojtěch Filip a přestože lze výsledek sjezdu odhadovat jen těžko, nelze vyloučit, že ho na postu prvního muže KSČM vystřídá Josef Skála.
Komunistická strana Čech a Moravy bude mít po víkendu nové vedení. O jeho složení rozhodnou delegáti víkendového sjezdu. Post předsedy sice obhajuje stávající šéf KSČM Vojtěch Filip, avšak jeho znovuzvolení není dva dny před začátkem sjezdu vůbec jisté. Podle zjištění Deníku Referendum nelze vyloučit, že ho v čele strany vystřídá Josef Skála, za jehož nominací stojí konzervativní neostalinistické křídlo.
„Nominace z okresních konferencí jsou takové, že oba dva s Vojtěchem Filipem máme lehce pod čtyřicet nominací, rozdíl mezi námi činí dvě nominace. Lidé říkají, že šance na zvolení jsou možná vyrovnané,“ uvedl Skála v rozhovoru pro Český rozhlas. „To, co chce členská základna strany, a to, co budou vyjadřovat delegáti na sjezdu, není úplně totéž. Mezi delegáty na sjezdu bude i spousta lidí, kteří jsou určitou měrou na té straně a jejím příslušenství, poslaneckém a jiném, závislí existenčně,“ dodal.
Skála, který v 80. letech řídil v Moskvě Mezinárodní svaz studentstva, současnému vedení vyčítá přílišný pragmatismus, podle něj by se strana měla výrazněji vymezit vůči stávajícím poměrům. „Náš hlas zaniká ve stínu jiných. Z tradičních levicových témat profitují ostatní strany. Je paradox všech paradoxů, že se na superlevicové kritice rozkrádání veřejných peněz politicky udělá fanklub miliardáře. Téměř se nevyjadřujeme k aktuálnímu tématu uprchlické krize,“ uvedl například Skála pro Hospodářské noviny.
Podle Skály by si komunisté měli uchovat zcela nezávislý pohled na finanční a ekonomickou krizi. „Mnozí ji líčí jako pouhé odtržení virtuální ekonomiky od reálné a jaksi vykládají verze o tom, že již nastal růst, že jsme za tou krizí a podobně, ale tak to není.“ Zdůrazňuje také, že ve společnosti i ve straně sílí vůle po změně. „A ta vůle po změně hledá mluvčího. A já osobně, a nejsem sám, jsem toho názoru, že politika naší strany do značné míry uvízla v defenzívě, která byla vynucena podmínkami dřívější etapy.“
Kromě Skály a Filipa na post předsedy kandiduje také Ivan Hrůza. Pokud by Skála v boji o post předsedy neuspěl, bude se ucházet o pozici místopředsedy. Z kuloárových informací plyne, že konzervativní křídlo po sjezdu posílí v každém případě. Buď prosadí svého kandidáta na předsedu, anebo obklopí Filipa svými lidmi ve vedení.
Vojtěch Filip chce v případě svého znovuzvolení stranu především připravit na letošní krajské a senátní volby. Filip pro ČTK uvedl, že komunisté voličům nabízejí „sociální jistoty, právo na práci, možnost bezplatného studia, zajištění dostatečné a dostupné zdravotní péče, a především se snaží vytvořit takové podmínky pro život, které lidskou důstojnost nedegradují". Kromě volby nového vedení se budou delegáti sjezdu věnovat také programu. Výrazné změny ale čekat nelze. Podle Filipa dojde spíše k precizování a doplnění programu.
Komunisté jsou nejsilnější opoziční formací, zároveň jde o stranu s největší členskou základnou. A to navzdory dlouhodobému úbytku členů: KSČM měla ještě před dvaceti lety okolo sto padesáti tisíc členů, jich má nyní přibližně třiačtyřicet tisíc. Po volbách v roce 2013 komunisté disponují třiatřiceti poslanci, mají jednoho senátora a tři poslance v Evropském parlamentu.
Pokud jde o zastoupení v krajských samosprávách, komunisté disponují celkem 186 zastupiteli, nejvíce, konkrétně dvacet, jich mají v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, nejméně, a to čtyři, pak v Praze. V devíti krajích má KSČM hejtmana, náměstky anebo radní.