Ekologické organizace: Příští návrh tarifů nesmí poškodit malé spotřebitele
Jaroslav BicanNové tarify za elektřinu připravované Energetickým regulačním úřadem nebudou platit od roku 2017. Návrh tarifů bude přepracován. Ekologické organizace upozorňují, že tarify by neměly poškozovat malé spotřebitele či samovýrobce.
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové oznámila, že nové tarify za elektřinu nebudou platit od roku 2017, jak se původně plánovalo. Připravovaný návrh tarifů bude přepracován. Oznámení přišlo poté, co se koaliční rada v pondělí jednoznačně shodla na tom, že návrh nových tarifů z dílny Energetického regulačního úřadu nepodporuje. Současný systém tarifů může zůstat v platnosti i v roce 2018.
V pondělí byl také rozpuštěn řídící výbor pro přípravu tarifů. Podle Hnutí DUHA, Komory OZE a sdružení Calla se tak celý proces vrací na začátek. „Na přípravu nového způsobu placení za elektřinu není třeba spěchat. Je nutné, aby se nové tarify připravovaly v otevřené debatě se všemi a s jasnými čísly o nákladech na provoz sítí,“ zdůraznil předseda Komory OZE Štěpán Chalupa a dodal: „Během dalšího procesu je nezbytné brát v úvahu zájmy a potřeby malých spotřebitelů včetně těch, kteří chtějí snižovat spotřebu elektřiny, ať už úsporami nebo vlastní výrobou elektřiny“.
Expert Komory OZE a CAFT Jakub Halamíček upozornil, že nový tarifní model by měl zachovat ekonomickou motivaci spotřebitelů k opatřením na úsporu energie a k samovýrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. „Rozhodnutí hodit tarify do koše uvítají všichni, kdo si v minulých letech pořídili úspornou ledničku, LED žárovky nebo pár panelů na střechu i majitelé a zaměstnanci 91 procent malých firem, kterým by nové tarify zvedly výdaje,“ uvedl Halamíček.
Návrh nového způsobu placení za elektřinu, který Energetický regulační úřad zveřejnil v lednu, byl kritizován za to, že by zvýšil účty za elektřinu domácnostem s nízkou spotřebou a výrazně by omezoval motivaci k úsporným opatřením včetně vlastní výroby elektřiny například v malých střešních fotovoltaických elektrárnách.
Jako první na závažná sociální a ekologická rizika návrhu nových tarifů upozornily výše zmíněné ekologické organizace. „Jedná se o velké vítězství nejen pro nás, ale zejména pro miliony lidí, kteří by zaplatili vyšší účty za to, že spotřebovávají málo elektřiny, elektřinou záměrně šetří anebo si ji vyrábějí v pár panelech na střeše a posilují tak svou nezávislost na velkých energetických firmách,“ řekl energetický expert Hnutí DUHA Martin Mikeska
A pokračoval: „Každý další návrh musí zachovat ekonomickou motivaci spotřebitelů šetřit elektřinou včetně možnosti vyrábět si vlastní elektřinu“. Po rozpuštění expertního týmu, který nové tarify připravoval a jehož členy byly i zástupci distribučních a výrobních firem, by podle Aleny Vitáskové měl změny tarifů dělat Energetický regulační úřad převážně sám. Jejich přípravy by se měla účastnit i samotná předsedkyně úřadu.