Elektřinu si nevyrábějte a nešetřete s ní, vzkazuje domácnostem stát
Vratislav DostálZměny v platbách za elektřinu platné od ledna příštího by podle informací dostupných z návrhu předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové potrestaly všechny, kdo šetří elektřinou. Upozorňují na to ekologové.
Na nové tarify za elektřinu, které by měly být platné od ledna příštího roku, nejvíc doplatí domácnosti s nízkou spotřebou a lidé, kteří výrobou čisté elektřiny v malých fotovoltaikách snižují své účty za elektřinu. Vyplývá to z analýzy Hnutí DUHA.
Na změně naopak vydělají velké průmyslové podniky a domácnosti s nadprůměrnou spotřebou i velké energetické společnosti, jako je ČEZ, E.On a PRE. Návrh tarifů totiž motivuje ke zvýšení spotřeby a zašlapává malé decentralizované zdroje, které jim začínají konkurovat.
Bude-li plán Aleny Vitáskové přijat, doplatí na to domácnosti s malým počtem členů, jako jsou matky samoživitelky, penzisté, studenti, mladé páry, vdovci a vdovy v důchodovém věku, ale také všechny domácnosti s nízkou spotřebou či chalupáři a všichni, kteří záměrně snižují spotřebu. Zaplatili by o několik tisíc korun ročně víc než dosud.
Elektřina pravděpodobně výrazně zdraží i pro malé a střední podnikatele a instituce typu škol. Přitom možnost bránit se zdražení bude mít jen zlomek domácností, jakkoliv ERÚ bude tvrdit opak. Potvrdili to oslovení elektrikáři a revizní technici.
Na levnější elektřinu se naopak mohou těšit domácnosti s nadprůměrnou spotřebou a velké průmyslové podniky. Všem spotřebitelům elektřiny se přestane vyplácet pořizovat úsporné spotřebiče nebo malé fotovoltaiky, které jim snižují účty za elektřinu.
Spotřebitelé s fotovoltaikou na střeše či fasádě budou navíc zatíženi penalizačními poplatky za to, že si chtějí vyrábět čistou a levnější elektřinu a snížit tak svou závislost na velkých elektrárenských firmách. Návratnost pořízení panelů by se prodloužila daleko za životnost technologie.
Návrh totiž výrazně zvyšuje fixní část platby za distribuci elektřiny, zatímco podstatně snižuje částku za spotřebovanou elektřinu. U většiny spotřebitelů by tak na účtu za elektřinu zcela převažovaly paušální platby bez ohledu na to, kolik odebrali ze sítě.
„Mrazivá tarifní revoluce z dílny ERÚ a velké energetické trojky ČEZ, E.On a PRE je tu,“ komentuje plány Energetického regulačního úřadu (ERU) Martin Mikeska z Hnutí DUHA a pokračuje: „Stop úsporným spotřebičům i možnostem elektřinu si vyrábět levněji sám ze solárních panelů. Dražší elektřina pro malé domácnosti nebo domácnosti s nízkou spotřebou.“
Ekologové, důchodci nebo mladé rodiny či chalupáři by podle něj měli co nejdříve napsat ERÚ, že to, co připravili, nedává smysl. „Hnutí DUHA proto k této nehoráznosti zítra spustí jednoduchou webovou aplikaci, odkud budou moci občané napsat šéfce ERÚ Aleně Vitáskové, co si o tom myslí,“ zdůrazňuje Mikeska.
„Regulační úřad dává domácnostem jasný vzkaz: elektřinu si nevyrábějte a nešetřete s ní. Úřad navrhuje fakticky sankce pro domácnosti, které si chtějí část spotřebované elektřiny vyrobit samy třeba pomocí slunce. To je nejen proti modernímu vývoji decentralizace energetiky, ale i proti platným strategiím státu,“ doplňuje Štěpán Chalupa z Komory Obnovitelných zdrojů.
Hnutí DUHA upozorňuje, že narůst spotřeby elektřiny může být použit jako důvod pro stavbu nových bloků v Temelíně a Dukovanech podobně, jako podpora pro elektrické vytápění v polovině devadesátých let posloužila coby důvod pro dostavbu Temelína.
Oficiálních informací je zatím málo, ovšem z informací, které má Hnutí DUHA k dispozici lze prý vyčíst základní parametry změny: u ceny za distribuci elektřiny (která tvoří zhruba polovinu až 60 % výsledné ceny elektřiny pro průměrné domácnosti s nejběžnějšími tarify) dochází k podstatnému zvýšení stálých měsíčních plateb a k významnému snížení ceny za odebranou elektřinu.
Dnes přitom paušální část ceny tvoří za distribuci jen patnáct až dvacet procent, ovšem podle návrhu to má být pětasedmdesát až devadesát procent. Alena Vitásková minulý týden slíbila, že k návrhu nových tarifů se bude moci vyjádřit veřejnost a v případě nesouhlasu tarify upraví.