Spojují se tradiční strany proti hnutí ANO? Politologové pochybují
Jaroslav BicanČSSD a KDU-ČSL plánují podpořit změny v zákonech navrhované TOP 09, které by bránily, aby Andrej Babiš byl ministrem a zároveň ovládající osobou v Agrofertu. Podle politologů to není známka spojování tradičních stran proti ANO.
Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš po pondělím jednání vlády uvedl, že začíná uvažovat o tom, zda vládní koalice může dále fungovat. Andreji Babišovi vadí především to, že jeho koaliční partneři, ČSSD a KDU-ČSL, plánují s opozicí hlasovat pro novely zákona o střetu zájmů a zákona o veřejných zakázkách. Hovoří v této souvislosti o podrazu obou vládních stran. Pokud by prvně zmiňovaná novela prošla, Andrej Babiš by nemohl být dále ovládajícím vlastníkem Agrofertu a zároveň členem vlády.
Podle politologa Jiřího Pehe jsou navrhované novely zákonů o střetu zájmů a veřejných zakázkách logickou reakcí na významný střet zájmů, který představuje účast majitele Agrofertu, šéfa hnutí ANO, a majitele dvou vlivných deníků, ve vládě.
„Je samozřejmě špatné, že tento střet nebyly dnešní koaliční partneři ANO schopni odmítnout už v době vzniku vlády, ale lépe pozdě než nikdy,“ řekl pro Deník Referendum Jiří Pehe a dodal: „Babiš sice mluví o podrazu koaličních partnerů, ale vezmeme-li v úvahu, že jeho hnutí ANO šlo do voleb jako bojovník s údajně korupčními praktikami tradičních stran, měl by iniciativu spíše vítat.“
Podle politologa Milana Znoje jediná cesta, která předsedovi hnutí ANO zbývá, je vyřešit svůj střet zájmů a převést majetek na nějaký svěřenecký fond. „To se mu sice nelíbí, je to pro něj bolestivé, ale pokud to neudělá, tak mu střet zájmů budou otloukat o hlavu až do parlamentních voleb,“ zdůraznil pro Deník Referendum Znoj.
Jiří Pehe se domnívá, že Andrej Babiš by si příliš nepomohl, ani kdyby kvůli postupu ČSSD a KDU-ČSL rozbil současnou vládní koalici: „Pokud by kvůli tomuto tzv. podrazu vyvolal pád vlády, nejspíš se mu to vymstí, protože, opoziční pravicové strany by byly nejspíš ochotné tolerovat až do konce volebního období menšinovou vládu ČSSD a KDU-ČSL. A novely zákonů, které kritizuje, by prošly tak jako tak,“ řekl Pehe.
Jako spojování starých proti novým bude situaci líčit Babiš
Aktuální situace může působit tak, že tradiční politické strany začínají vytvářet spojenectví proti hnutí ANO, Milan Znoj by ale byl v tomto smyslu opatrný: „Nemyslím si, že by se tradiční strany ve vládě a opozici začaly spojovat proti ANO, jako by šlo o konflikt stran starého a nového typu. Takto bude situaci líčit Andrej Babiš, že ANO je novou silou, která rozbíjí staré partajnické kšefty a že se to tradičním stranám nelíbí,“ uvedl Milan Znoj.
A pokračoval: „Tato Babišova argumentace je ale nevěrohodná, jelikož nyní je koruptibilita vyčítána jemu, vždyť jde o překrývání zájmů v byznysu a v politice právě u Andreje Babiše a jeho ANO to nemůže zatloukat.“
Také komentátor Lukáš Jelínek nevěří, že by se ČSSD do spojování tradičních stran proti ANO pustila. „Právě to si totiž Babiš přeje - naříkat, jak jsou všichni ti darebáci proti němu. Ostatně proto též v pondělí s takovou intenzitou vystoupil před novináři,“ řekl pro Deník Referendum Jelínek. Andrej Babiš podle něho jistě věděl, že to dělá v předvečer zahájení kampaně ČSSD. Lukáš Jelínek se domnívá, že sociální demokraté spíše budou na Babiše útočit nepřímo, například srovnáním svých priorit s jeho.
„Ochotu podpořit omezení podnikání ministrů v tomto ohledu nepřeceňuji, podle ČSSD by stejně měla nová úprava platit až s příštím volebním obdobím,“ připomíná komentátor a dodává: „Co nás ale čeká určitě, jsou Babišovy hysterické výpady proti koaličním partnerům, které budou tím větší, čím hůře se bude ministrům za ANO dařit plnit úkoly zadané vládou.“
Podle Milana Znoje se vládní a opoziční strany spojily proti hnutí ANO a Andreji Babišovi kvůli blížícím se volbám a také z toho důvodu, že nyní chystají témata pro své kampaně. „Pravicová opozice má anti-Babiše jako svůj program už dlouho, potřebuje totiž získat zpátky své ztracené voliče. Popichování Babiše je nyní výhodné i pro vládní strany,“ vysvětluje politolog.
Milan Znoj rovněž připomíná, že rok před sněmovními volbami se u nás vládní koalice zpravidla rozkládají, takže lze očekávat, že napětí v koalici bude narůstat, zatím se podle něho ale nezdá, že by bylo v zájmu ANO, nebo ČSSD či lidovců, koalici rozložit. „Vzájemná kritika je ovšem na místě. Budoucnost je totiž nejistá,“ uzavírá Milan Znoj.
Sociální demokraté a lidovci podporují návrhy TOP 09
Poslanec Martin Plíšek (TOP 09) v lednu navrhl změny ve vládní novele zákona o střetu zájmů a zákona o veřejných zakázkách, kdy do výběrových řízení státu a jeho organizací by měly zákaz vstupovat firmy, které minimálně z deseti procent vlastní členové vlády. Zároveň by ministři nesměli být ovládajícími vlastníky firem.
„Je potřeba zákonem vyloučit jakoukoliv i minimální možnost, aby členové vlády preferovali soukromé zájmy na úkor zájmů veřejných, které ve svých funkcích mají zastupovat,“ vysvětlil důvody překládaných změn poslanec a člen ústavněprávního výboru Martin Plíšek.
Sociální demokracie se už minulý týden vyjádřila, že obě změny podpoří. „Návrh předložený k zákonu o střetu zájmů, který by nově ukládal členům vlády převést firmy, aby je nemohli ovládat, považujeme za legislativně nesporný. Řešil by otázku střetu zájmů miliardářů systémově a jednou provždy,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka Právu. Rovněž s druhým návrhem nemá ČSSD problém, podle premiéra Sobotky ale ještě záleží na tom, zda je návrh v souladu s evropskými pravidly pro veřejné zakázky.
Také lidovci oznámili, že oba pozměňovací návrhy podpoří. „Jako poslanecký klub jsme dospěli k závěru, že pozměňovací návrh podpoříme. Měli jsme v našich řadách taky kolegu, který podnikal, a který se svého podnikání vzdal,“ řekl po pondělním jednání koaliční rady předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.
Určité nejasnosti panují kolem toho, zda by se novela, která by bránila, aby členové vlády byly zároveň ovládajícími osobami ve firmách, měla vztahovat i na současnou vládu. Podle Jiřího Miholy záleží, kdy zákon nabude platnosti, od té doby by bylo nutné se podle něho hned řídit. Naopak předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) hovoří o tom, že by novela měla platit až od příštího volebního období.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po pondělním jednání vlády prohlásil: „Tak já musím říct, že začínám přemýšlet, jestli tato koalice může fungovat dál. To jsou neuvěřitelné podrazy od našich koaličních partnerů.“ Kritizoval také chování ČSSD a KDU-ČSL: „Fungovali jsme dva roky normálně, a teď koalice navrhuje různé zákony s opozicí proti mně. Nevím, proč se teď všechno mění,” řekl Andrej Babiš pravděpodobně v narážce na to, že obě strany plánují podpořit uvedené návrhy poslance TOP 09 Martina Plíška.
To ale není jediná věc, která Andreji Babišovi vadí. Také se mu nelíbí, že premiér Sobotka na tiskové konferenci po jednání vlády vyzval k užší spolupráci policie, státního zastupitelství a ministerstev financí a průmyslu a obchodu při potírání takzvaných kvízomatů. Nelibě nesl rovněž to, že vláda v úterý odložila řešení mýtného systému.
Jde o gesto dobré vůle s ručením omezeným, ale tentokráte s libým záměrem omezit vliv doopravdy zhoubných oligarchů
........tak nějak bych to rád viděl a naší milé pravici k dobru připsal ps koruptibilita znamená prý také ničení pustošení zkáza