Jaká je kondice našeho velkého souseda?
Jiří ParoubekVývoj německé ekonomiky by nás měl více než zajímat. Třetina zahraničního obchodu naší země totiž probíhá právě s Německem. Jakým výzvám a trendům německé hospodářství čelí a jakých výkonů dosahuje v těchto dnech?
Německá ekonomika v posledních deseti letech velmi slušně rostla - průměr meziročního růstu HDP činil 1,3 procenta. Tento růst se po roce 2011 ještě zrychlil - loni 1,7 procenta, letos se očekává dokonce 1,8 procenta růstu. Státní rozpočet Německa se dostal do přebytku.
V loňském roce těžilo Německo (stejně jako Česká republiky) z klesajících cen surovin, a to nejen ropy a zemního plynu, dále pak z oslabujícího se eura a klesajících úrokových sazeb.
Zdá se však, že vliv některých faktorů pozitivně působících na růst HDP se přece jen oslabuje: těžko budou dál padat ceny surovin pro průmyslovou výrobu, včetně potravinářství.
Cena ropy, pokud se země OPEC s Ruskem nedohodnou na snížení těžby a kvótách a pokud na světové trhy vstoupí Írán, s vývozem ještě v tomto roce až jednoho milionu barelů ropy denně (až takovou těžbu a takový vývoz je Írán podle odhadů do konce ropu schopen dosáhnout), může cena ropy z dnešních zhruba třiceti dolarů v průběhu roku klesat až k dvaceti dolarům za barel. Pokud však k dohodě hlavních světových producentů ropy dojde, cena této komodity může i růst.
Německo — a to větší měrou než Česká republika — se musí potýkat s výpadkem ruských trhů, ale také se snížením schopnosti absorpce německého zboží na čínském a brazilském trhu. Brazilské hospodářství je v recesi a čínská ekonomika mírně ztrácí dynamiku.
Co bylo dosud výhodou německé ekonomiky, a sice že její vývoz byl mnohem diverzifikovanější (do Evropské unie jde cca jen 60 procent německého exportu), nežli například vývoz český, se nyní stává nevýhodou. Němečtí vývozci budou muset hledat odbyt větší měrou v Evropě než na rozvíjejících se trzích.
Také syrská krize, k jejímuž rozpoutání před lety tak lehkovážně přispěly USA, Francie a Velká Británie, ohrožuje stabilitu a prosperitu Evropy. A nejde přitom jen o syrské uprchlíky, ale o geopolitickou hrozbu pro Evropu a Německo vyplývající z celkové nestability Středního východu.
Německo a EU jsou velmi silně závislé na ropě a zemním plynu právě z oblasti Perského zálivu a Středního východu. USA nikoliv, proto nemusí mít tak intenzivní zájem na stabilitě a míru v oblasti Středního východu.
Německo má v současné době míru nezaměstnanosti pod pět procent a očekává se, že se tato nezaměstnanost na úrovni zhruba 4,9 procenta udrží i letos. Z vysoké výkonnosti německého národního hospodářství může v tomto roce těžit i česká ekonomika, která je s ním spojena tisícerými neviditelnými pouty. Vždyť třetina zahraničního obchodu naší země je právě s Německem.