Rizika ve světové ekonomice
Jiří ParoubekČína je před rozsáhlou restrukturalizací své ekonomiky. Vyhrocuje se konflikt mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Evropa není ekonomicky v kdovíjak ideální kondici. Vše nasvědčuje konci růstového období světoví ekonomiky.
Světové finanční trhy a investoři počátkem tohoto roku s napětím čekali na první zprávy o vývoji čínské ekonomiky. Tyto informace nebyly příliš uspokojivé, a tak finanční trhy, zejména s ohledem na značné problémy Šanghajské burzy, začaly reagovat.
Dochází k poklesu cen akcií i surovinových komodit. Tento pokles trvá již několik dní a projevuje se především v klesajících cenách ropy, a to jak Brent, tak WTI. Cena plynu, která zažila v závěru roku rapidní vzestup, zatím zůstává na hodnotách z konce roku. Zdá se, že se vývoj cen plynu definitivně oddělil od vývoje cen ropy.
V loňském roce velmi významným způsobem klesaly ceny průmyslových kovů. Nejmenší ztrátu v ceně, konkrétně 18,8 procenta, ještě zaznamenal hliník, více než čtvrtinu ceny ztratila za jeden rok měď, podobně i zinek a olovo. Dvě pětiny své ceny ztratil za jediný rok nikl.
Výprodej cen průmyslových kovů pokračuje ještě počátkem tohoto roku a v okamžiku, kdy se ceny těchto kovů na světových komoditních trzích ustálí, odstartují velmi dobrou investiční příležitost. Pro zajímavost, pokud jde o drahé kovy, platina ztratila téměř dvě pětiny své hodnoty za rok, paladium téměř pětinu. Významný pokles cen a značné kolísání v průběhu roku zaznamenaly také zlato a stříbro. Z kovů je však zlato jediné, které svou hodnotu zvyšuje. Zdá se, že investoři, kteří opouštějí akciové trhy, zvolna přecházejí na zlato, které v podstatě plní funkci rezervy.