ODS je bezradná, těžit může leda z chyb konkurence, shodují se experti
Vratislav DostálKongres ODS překvapení nepřinesl. Podle politologů dlouholetý lídr české pravice pořád tápe. Síla občanských demokratů je tak spíše závislá na chybách jejich konkurentů, než na vlastní strategii a schopnosti oslovit pravicové voliče.
Víkendový kongres občanských demokratů proběhl podle předem očekávaného scénáře. Shodují se na tom experti oslovení Deníkem Referendum. Petr Fiala obhájil post předsedy, aniž by měl vyzyvatele. Svůj hlas mu dalo 93 % hlasujících. V absolutních číslech pro něj hlasovalo 436 delegátů z celkového počtu 470. Na postu prvního místopředsedy strany vystřídala Jana Zahradila komunální politička Alexandra Udženija.
Europoslance a dlouholetého čelného politika ODS porazila pražská zastupitelka hned v prvním kole, svůj hlas jí dalo 239 hlasů ze 464 hlasujících. Zahradila volilo 113 delegátů, senátora Miloše Vystrčila 109. Udženija je dcerou srbského podnikatele Ranka Peciče, který míval blízko Václavu Klausovi. Server iDnes.cz upozorňuje, že se o ní dříve psalo také v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem.
Delegáti rozhodli také o jménech čtyř řadových místopředsedů. Hned v prvním kole byli zvoleni Martin Kupka (343 hlasů), Evžen Tošenovský (318 hlasů), Miloš Vystrčil (306 hlasů) a Drahomíra Miklošová (271 hlasů). O post místopředsedy se ucházel také Martin Novotný, který získal 160 hlasů a zvolen nebyl. Celkem bylo odevzdáno 463 platných hlasovacích lístků.
Občanští demokraté se po celý víkend ostře vymezovali proti vládě. Média hojně citovala například výrok staronového předsedy ODS, který citoval v souvislosti s tématem uprchlické krize zásadu „můj dům, můj hrad“. Sobotkův kabinet ODS označuje za socialisticko-populistický, delegáti hovořili především o údajném omezování osobních svobod nebo o oligarchizaci české politiky.
ODS stále tápe, shodují se politologové
„ODS zůstává navzdory ujišťování jejího předsedy i po sjezdu v politickém limbu,“ tvrdí politolog Jiří Pehe. „Ve vedení ODS jsou sice noví lidé, avšak buď jde o poměrně slušné lidi, kteří ale nikoho příliš neinspirují, anebo o lidi, kteří jsou spjati s problematickou minulostí. Kupříkladu Alexandra Udženija je známá svými proklausovskými postoji,“ vysvětlil politolog v rozhovoru pro Deník Referendum.
„ODS ustála pád, ale na žádnou revitalizaci to nevypadá. Zkouší hrát antiimigrantskou kartu, ale na pravici je takových už přehršel. Když Petr Fiala ze starosvětské zásady viktoriánského liberalismu ,můj dům, můj hrad' dělá libertariánskou verzi odporu proti imigrantům, působí to nevěrohodně a komicky,“ komentuje sjezd ODS politolog Milan Znoj.
Příznačné podle něj je, že největší zprávou z kongresu ODS bylo, že Jana Zahradila na postu první místopředsedkyně nahradila Alexandra Udženija. Také jeho kolega Lukáš Jelínek si všímá toho, jak komickým způsobem dávala o víkendu ODS najevo své sebevědomí. Podle něj přitom k návratu ztracených voličů ODS nebude stačit tvrzení, že je kmotrovská éra pryč, a že od teď budou preference už zase pouze stoupat.
„Jednak se nezdá, že by se voliči k ODS vraceli - moudřejší budeme na podzim, jednak politici typu Martina Kuby nebo Pavla Blažka dodnes patří ke klíčovým hráčům. Petr Fiala sice pohnul se stmelováním ODS, ale jeho divadelnické projevy plné citátů a odhodlání působí, jako když si ve fraku sednete do nádražního bufetu,“ tvrdí Jelínek.
„Dalším problémem,“ doplňuje Jiří Pehe, „je, že umíněné opakování protivládní mantry ve stylu, že jde o socialistický-populistický projekt, jehož zásluhou jen bobtná stát a omezují se svobody podnikavých lidí, není příliš nosné v situaci, kdy se zemi velmi daří.“
Podle Jelínka je evidentní, že ODS stále tápe: „Chce být jiná jako za Klause, Topolánka a Nečase, ale nenapadá jí nic jiného než klausovská nebo nečasovská rétorika. Národovecký slogan můj dům, můj hrad zase musel Fialovi našeptat snad Miloš Zeman. Po očku strana pomrkává po Kaczynském a Orbánovi coby vzorech, zároveň se to ale ve svobodomyslném českém prostředí bojí říct nahlas.“
Pehe navíc tvrdí, že silně protievropský a protiuprchlický postoj není ze strany ODS nejrozumnější strategií. Zdůvodňuje to především tím, že jejími voliči bývali vzdělanější lidé, kteří i v těchto složitých věcech dokážou vidět věci komplexně. „Zemanovské voliče tím přitom ODS nezíská, protože ti ODS volit nebudou kvůli jejím ekonomickým názorům,“ dodává Pehe.
Jelínek pak sice zdůrazňuje, že je kondice ODS je skutečně lepší, než předloni, avšak zároveň je podle jeho mínění bývalý hegemon české pravice stále slabý na to, aby opět vyhrával volby nebo mířil do koalic.
„Těžké to bude mít i na podzim v krajích. Příští síla ODS tak hodně záleží na chybách, nebo naopak úspěších jejích konkurentů usilujících o pravicové voliče - TOP 09 a zejména ANO,“ uzavírá rozbor současné pozice ODS v českém politickém systému Jelínek.