Česká divočina má blahodárné účinky, poukazuje expozice Hnutí DUHA
Jaroslav BicanNa mezinárodním veletrhu turistických možností v regionech v centru Brna je od 14. do 17. ledna k vidění expozice Hnutí DUHA o české divočině. Občanská organizace zde poukazuje na pozitivní vliv, který divoká příroda má.
Na letošním mezinárodním veletrhu turistických možností v regionech Regiontour v centru Brna vystavuje poprvé svoji expozici také Hnutí DUHA. Ve stánku s názvem Česká divočina kromě devíti konkrétních tipů, kde mohou výletníci hledat nespoutanou přírodu u nás, Hnutí DUHA rovněž nabídne informace o sedmi statečných druzích naší přírody.
„Rys, vlk i medvěd se začínají vracet do české krajiny, ze které byli v minulosti člověkem vytlačeni. Šumava a Beskydy jsou domovem rysů už několik let. Nejnovější zprávy o osídlování dalších částí naší země šelmami nás naplňují radostí,“ popisuje kontext výstavy odborník na velké šelmy z Hnutí DUHA Olomouc Jiří Beneš.
A pokračuje: „Kokořínská vlčí smečka se úspěšně rozrůstá, vlci začínají znovu objevovat původní domoviny svých předků — Broumovsko či Beskydy. Medvědi pošilhávají po návratu do Beskyd, rysi se při svých toulkách objevují v dalších pohraničních pohořích. Naše velké šelmy ale stále nemají vyhráno. Číhají na ně nástrahy pytláků i migrační bariéry velkých silnic a dálnic.“
Expozice Hnutí DUHA nabídne návštěvníkům veletrhu řadu tipů na výlet například do Bílých Karpat, kde žijí silně ohrožení černožlutí mloci skvrnití a na česko-slovenském pomezí se vyskytují i tajemné kočky divoké.
V Moravském krasu lze narazit na místa obývaná netopýrem velkým. Pravou divočinu s nespoutanými přírodními procesy mohou zažít návštěvníci Jizerskohorských bučin. Najdou tam horské pralesní porosty, divoké skály s jedinečnými vyhlídkami i nespoutané bystřiny s vodopády. Za nejpověstnějším moravským pralesem se staletými buky a jedlemi mohou vyrazit do beskydského Mionší.
Poptávka po divoké přírodě sílí
Expozice Hnutí DUHA evokuje divoká území, proto je postavena mimo jiné z mechu, hlíny a mrtvého dřeva. Kromě netradiční podoby stánek návštěvníkům nabídne i takové zážitky, jako je hledání stop velkých šelem, průhledy do nespoutané přírody nebo pozorování živočichů, kteří se bez ní neobejdou. Expozice má ukázat, že divočina má nejen ekologickou hodnotu, ale přináší i silný zážitek a blahodárně působí na duševní pohodu a zdraví.
Podle výzkumu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity chce divočinu chránit 71 % obyvatel České republiky.
„Reprezentativní šetření ukázalo, že více než sedmdesát procent české veřejnosti podporuje ochranu divoké přírody v České republice. Lidé výrazně podporují návrat rysů, divokých koní a zubrů do naší přírody. Za ochranu divoké přírody jsou podle veřejnosti nejvíce odpovědní vládní politici a ministerstvo životního prostředí,“ přibližuje závěry výzkumu Jan Skalík z Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií MU.
Hnutí DUHA upozorňuje na to, že nejenom u nás, ale v celé západní Evropě sílí poptávka po větším území pro divokou přírodu. U nás zaujímá jen 0,3 % rozlohy státu, zatímco zastavěná plocha zabírá téměř 11 %. Hnutí DUHA proto navrhuje, aby se území pro divočinu výhledově zdesetinásobilo.
Organizace rovněž připomíná, že divočina je velkou příležitostí také pro místní ekonomiku. Například v Národním parku Šumava, kde by mohla být divočina už dnes vyhlášena na 50 % jeho území, je podstatně nižší nezaměstnanost, než je český průměr. Šumavské obce mají většinou dvojnásobné příjmy na obyvatele než je běžné v Jihočeském a Plzeňském kraji a také jejich vylidňování je podle Hnutí DUHA, jež poukazuje na údaje Českého statistického úřadu a úřadů práce, jen mýtem.
Expozice hnutí DUHA je k vidění na brněnském výstavišti v pavilonu P od 14. do 17. ledna. Více informací o divočině a její ochraně lze nalézt na stránkách ceskadivocina.cz a v publikaci Okna do divočiny v české krajině.