Abychom si nemuseli pouštět hymnu
Patrik EichlerPoláci ve své hymně zpívají o Itálii, Švédsku nebo Napoleonovi. Pouštět dokola státní hymnu jako protest proti národním konzervativcům je u našich severních sousedů milá ironie.
První kanál Polského rozhlasu — rozhlasová Jednička — hraje od začátku roku každou hodinu po časovém znamení na střídačku polskou státní hymnu a hymnu Evropské unie — Ódu na radost.
Důvod je čitelný a pronikl už i do českých médií. Polská národně-konzervativní vláda chce provést ve „veřejnoprávních“ médiích personální čistku a kromě toho je ještě proměnit v média „národní“.
Cílem je, aby „veřejnoprávní“ média přestala kritizovat vládu a místo toho „objektivně“ informovala o jejích krocích. Alespoň to můžeme od politiků Práva a spravedlnosti veřejně slýchat.
Problém je, že mezi „národními“ médii, která alespoň okrajově sleduji, snad jen ta srbská informují o politice vlády tak technokraticky, a tedy nezaujatě, jako ta polská.
Zdaleka to neznamená, že by polská veřejnoprávní média byla báječná. Sice už mě nepřekvapuje, že jednou z hlavních postav nedělního ranního pořadu pro děti je kněz. Politické debaty se ale ještě v polských televizích nenaučil pořádně připravovat a moderovat nikdo. A snad nikdo z politiků se v nich ještě nenaučil alespoň trochu snesitelně vystupovat.
Kombinace technokratičnosti se spotřebitelskými magazíny, sektorovým zpravodajstvím a řadou publicistických formátů, kde v rozhovorech dostávají prostor lidé v tématech zjevně odborně orientovaní, ze mě ale činí mnohem spokojenějšího diváka a posluchače velkých médií polských, než se mi to kdo dařilo při vysílání v českém jazyce tady v České republice.
Platí to přesto, že jednotlivé kanály polské televize si mezi sebou jednotlivé strany rozdělovaly coby léna. Nebo přesto, že předchozí neoliberální vláda opakovaně prosazovala — pod heslem outsourcingu - propouštění novinářů a najímání těch poslušných zpět přes externí agentury.
A platí to i přesto, že lidé, kteří neoliberální politikou oslabili obranyschopnost nejen polských médií, jsou dnes mezi těmi, kdo v opozici proti národním konzervativcům zbývající kulisy funkčního demokratického státu v Polsku brání.
Pouštět dokola státní hymnu jako protest proti národním konzervativcům je ovšem u našich severních sousedů milá ironie. Poláci ve své hymně zpívají o Itálii (na jejímž dnešním území mohli koncem osmnáctého století postavit svou armádu), Švédsku (které je okupovalo) nebo Napoleonovi (který jim má dát příklad, jak vítězit).
Najdete v hymně jiné evropské země tak hezký doklad její evropské příslušnosti? A má ta země případně vládu tak nesnesitelně národoveckou?