Dokud NWR spoluvlastní Bakala, nevidím možnost dohody, tvrdí předák odborů
Jaroslav BicanVláda se na pondělním jednání odmítla zabývat návrhem společnosti NWR, který se týkal aktuální situace v OKD. Podle předsedy hornických odborů Jana Sábela musí NWR přijít s jiným než „vyděračským“ návrhem, který zatím předložila.
Společnost NWR, která je hlavním akcionářem těžební společnosti OKD, žádá vládu o pomoc údajně ve výši čtyř miliard korun. Jako důvod žádostu uvádějí, že společnost jinak nebude moct dále pokračovat v těžbě uhlí. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že se ministři o tomto návrhu odmítli bavit už jen z toho důvodu, že ho obdrželi čtyřicet osm hodin před jednáním.
„Vina je na straně NWR, která nedala vládě čas na prozkoumání situace. Pokud by firma byla seriózní, předložila by finanční audit včetně soupisů dluhů a jejich řešení. Bylo by velmi riskantní dávat peníze do firmy, která má dluh více než osm miliard. korun. Stát by o ně mohl přijít. Proto pokud jde o sociální dopady, bude se to muset řešit jiným způsobem,“ popisuje celou situaci předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel.
Jan Sábel upozorňuje, že může být propuštěno podle různých variant 8000 až do 13 500 zaměstnanců včetně dodavatelských firem a následně mohou o práci přijít další tisíce pracovníků v návazných provozech a firmách. V případě, že OKD půjde do konkurzu hrozí podle Sábela zejména v okrese Karviná více než zdvojnásobení nezaměstnanosti, zvýšení kriminality, snížení kupní síly a krachy dalších podnikatelských subjektů. Předseda hornických odborů poukazuje na to, že už nyní jsou signály o možném propouštění v dalších návazných firmách.
„Vláda bude jednat, ale nenechá se vydírat. NWR chce, aby všechno zaplatil stát tedy daňoví poplatníci, přitom miliardové zisky z minulého období si rozdělili akcionáři NWR a především finančník Bakala. Jde o desítky miliard korun a následně 43 000 bytů taktéž v hodnotě desítek miliard korun,“ komentuje navrhovaná řešení Sábel
A pokračuje: „Vláda je ochotná pomoci zaměstnancům, zajistit sociální záležitosti a podpořit jiného vlastníka, který by koupil doly a těžil uhlí. Ten by asi těžko koupil společnost zadloženou víc jak osmi miliardami korun. Společnost by se musela oddlužit a pak by byla schopna pokračovat dál v těžbě uhlí,“ vysvětluje předseda odborového svazu horníků.
Předseda hornických odborů: NWR musí přijít s jiným než „vyděračským“ návrhem řešení
Jan Sábel hodnotí rozhodnutí nedotovat firmu jako správný postup, který chrání peníze daňových poplatníků. Podle Sábela by se v případě pomoci státu firmě mohlo jednat o vyhozené peníze, které by zužitkovala NWR, za dva roky by však situace mohla být ještě horší a stát by to stálo daleko více finančních prostředků.
„Vlastníkům NWR nelze věřit, to nám již finančník Zdeněk Bakala dokázal svými sliby o odkoupení bytů a následném přeprodeji firmě, o jejichž vlastnících není nic známo,“ zdůrazňuje Jan Sábel. A dodává: „Pokud bude mít finančník Bakala vlastnická práva k NWR a tím i k OKD, nevidím žádnou možnost dohody se státem. NWR musí přijít s novým návrhem řešení a ne s „vyděračským“, jak to učinila,“ uzavírá Jan Sábel.
Vláda je připravena s vedením společnosti NWR jednat počátkem příštího roku, ale podle slov ministra Mládka se odmítá podřizovat jejím ultimátům. Ministr Mládek společně s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou rovněž vytvoří pracovní skupinu. Ta se má zabývat tím, jak pomoci horníkům, dalším zaměstnancům navázaným na OKD a regionu jako takovému a to jak skrze aktivní i pasivní politiku zaměstnanosti, tak prostřednictvím globalizačního fondu, o jehož využití se v tomto případě uvažuje.
Hlavním cílem je zajistit, aby se eventuální propouštění dotklo jen minimálního počtu lidí. Pracovní skupina má také řešit otázku, zda je možné alespoň části OKD provozovat i nadále, protože těžba by v některých šachtách mohla pokračovat nejméně do roku 2020. Podle Mládka bude ale složité dosáhnout toho, aby závazky, které vyrobily stávající majitelé a vedení firmy, nepřešly na nové subjekty.