Pehe: Sobotkovu solidaritu s utečenci je třeba ocenit, i když měla přijít dřív
Vratislav DostálJiří Pehe komentuje projevy premiéra a prezidenta k výročí 17. listopadu. Zatímco Sobotka podle něj zdařile vyvážil bezpečnostní aspekty migrační krize s těmi humanitárními, Zeman překročil hranice, za něž by demokratický politik neměl jít.
Středeční projevy premiéra Bohuslava Sobotky a prezidenta Miloše Zemana vzbudily reakce politiků i angažované veřejnosti. Politolog Jiří Pehe v rozhovoru pro Deník Referendum označil Sobotkův projev za téměř státnický. Povšiml si také toho, že se premiér ve středu poprvé sešel s dobrovolníky a zástupci neziskových organizací, které pomáhají uprchlíkům.
Pokud jde o prezidenta, Pehe se obává, se český prezident už zcela otevřeně rozdmýchává ve společnosti nepřátelství a nenávist. „Jsem přesvědčen o tom, že demokracii a právní stát je nutno permanentně a odvážně hájit a bránit. Tak, jak to činili naši předci v listopadu 1939. Stejně jako nespornou hodnotu našeho členství v Evropské unii, kam jsme se mohli vrátit díky listopadu 1989,“ uvedl mimo jiné v projevu Sobotka.
Zdůraznil přitom, že jakýkoliv autoritářský režim, jakákoliv izolace naší země mimo Evropskou unii by byly proti bytostným zájmům našeho národa. „Znamenaly by hospodářský i sociální úpadek a zcela jistě i demontáž dnešní svobody a občanských práv. Odmítám, abychom dvacet šest let po Sametové revoluci ztratili odvahu být demokraty. Strach a panika nesmí ovládnout naši mysl a naše srdce.“
Pehe tvrdí, že s podobným projevem měl předseda vlády a sociální demokracie vystoupit mnohem dřív. „Nicméně když pominu, že měl takový projev o nutnosti solidarity a soucitu s běženci pronést mnohem dřív, je třeba Sobotkova slova ocenit na několika úrovních. Předně zdařile vyvážil bezpečnostní aspekty migrační krize s těmi humanitárními,“ uvedl politolog.
„Sílu humanitárního sdělení podtrhuje, že se Sobotka v den projevu sešel poprvé s dobrovolníky a neziskovými organizacemi, jež pomáhají uprchlíkům,“ dodal s tím, že je také důležité, že premiér projev přednesl po pařížských útocích, přičemž jasně vybídl k tomu, aby lidé nesměšovali islamistické fanatiky, kteří teroristické útoky provedli, s uprchlíky, z nichž většina prchá právě před těmito hrdlořezy. „A varoval také před zneužíváním útoků populisty,“ připomněl Pehe.
Otázkou podle něj je, proč se předseda sociálních demokratů najednou tak radikálně odklonil od dosud dosti odlidštěné uprchlické politiky ČSSD. Pehe si na otázku odpověděl v komentáři pro Český rozhlas, ve kterém vyslovil hypotézu, podle které Sobotka svým způsobem reaguje na pokles preferencí ČSSD.
„Tím, že se ČSSD natěsnala ve věci uprchlíků do jednoho politického pytle se zbytkem politické scény, nic nezískala. Zato, zdá se, začala ztrácet liberálně levicové voliče, zejména ty mladší, kteří od demokratické levice očekávali lidštější a více proevropský přístup,“ tvrdí politolog.
Proevropský přístup podle něj nemusí nezbytně spočívat v tom, že by ČSSD neměla požadovat systémová řešení krize na evropské úrovni. „Měl by ale být přívětivější k uprchlíkům na lidské úrovni a měl by být solidárnější s EU podobně, jako jsou s ní solidární sociálně demokratické strany na Západě,“ myslí si Pehe.
„Zdá se, že si Sobotka uvědomil, že ČSSD spadla v podobě svojí dosti odlidštěné uprchlické politiky do pasti, v níž je ve vleku stran, které coby demokratická levice nemůže ničím „přebít“, pokud jde o silná slova,“ dodal politolog
Zeman překročil demokratické hranice
„Pokud jde o prezidenta Zemana,“ pokračuje Pehe ve svém komentáři pro Deník Referendum, „jeho účast a projev na shromáždění zaštítěném organizacemi, které otevřeně útočí nikoliv jen na uprchlíky, ale na jedno z oficiálně povolených náboženství, je zcela ostudná.“ A zdůrazňuje, že Blok proti islámu má tuto nenávist dokonce přímo ve svém názvu.
Zeman tím podle něj překročil hranice, za něž by demokratický politik, zejména prezident, nikdy neměl jít. „Demagogicky směšuje legitimní strach některých lidí, z toho, co může znamenat velký příliv uprchlíků, s xenofobními a fašizujícími názory mnoha z těch, kdo ho přišli podpořit, aby pak v klasické figuře všech populistů zaútočil na ty, kdo takové názory odmítají s tím, že právě oni jsou prý netolerantní,“ uvedl.
„Obávám se,“ doplnil, „že český prezident už zcela otevřeně rozdmýchává ve společnosti nepřátelství a nenávist. Pryč je také jeho kdysi deklarované evropanství. Tento pán je Evropanem asi tak jako Marine Le Penová, protože dnes hlásá velmi podobné věci.“
Podle něj ale nemá valného smyslu, když se demokratičtí politici proti Zemanovu probouzení ducha fašismu u nás rozhořčeně ohrazují, když pak sami z různých důvodů nevyužijí svých ústavních možností prezidenta ztrestat. „Čelit tomuto prezidentovi tak zůstane na občanské společnosti, jakkoliv je zřejmé, že se Zeman pokouší vyvolat jakousi názorovou občanskou válku, což může být potenciálně velmi třaskavá směs,“ uzavřel Pehe.