Exkluzivně v DR: vláda v pondělí nejspíš prolomí limity těžby
Vratislav DostálVláda v pondělí podle zjištění Deníku Referendum prolomí limity těžby hnědého uhlí na lomu Bílina. Vybírat budou navíc ze dvou verzí usnesení, jedna z nich připouští v budoucnu také zbourání Horního Jiřetína.
Koaliční vláda sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců rozhodne v pondělí o prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Podle zjištění Deníku Referendum je téměř jisté, že se ministři Sobotkovy vlády shodnou na prolomení limitů na lomu Bílina. Ministři budou vybírat ze dvou usnesení, redakce Deníku Referendum má obě k dispozici.
Obě počítají s prolomením limitů těžby na Bílině, jedno z nich navíc připouští budoucí prolomení na lomu ČSA a tedy možnost zbourání Horního Jiřetína. Jedno usnesení totiž ministru průmyslu ukládá, aby v budoucnu v případě opakovaného neplnění cílů a opatření Státní energetické koncepce vládě předložil návrh na úpravu územně ekologických limitů.
Jinak řečeno, pokud by pro tuto verzi usnesení vláda hlasovala, nechala by si tak pootevřená vrátka pro další prolomení limitů. „Ministři mají vybrat podle Mládka ze dvou skvělých možností: pustit velkorypadla z dolu Bílina na 330 metrů od domů lidí v Mariánských Radčicích, a dokonce 170 metrů od Braňan. Anebo k tomu ještě navrch schválit něco, co by šlo nazvat jako časovaný automat na zbourání Horního Jiřetíná,“ komentuje situaci Jan Rovenský z Greenpeace.
Podle něj by měli ministři Mládkovy návrhy hodit do koše a přiklonit se k variantě úplného zachování limitů těžby. „Úplně skvělé by navíc bylo, pokud by se dokázali shodnout na tom, že propuštění Tykačovi zaměstnanci dostanou velkorysou sociální pomoc, financovanou zvýšením těžebních poplatků. Tedy fakticky z Tykačových tučných dividend,“ uzavřel Rovenský.
Ministři budou vybírat jednu ze čtyř variant, které již v únoru představil ministr průmyslu Jan Mládek. První je plné zachování limitů, druhá počítá s prolomením limitů na lomu Bílina, třetí s prolomení limitů na lomu Bílina a částečným prolomením na lomu ČSA, a čtvrtá, kterou podporují důlní odboráři, počítá s úplným prolomení limitů včetně zbourání Horního Jiřetína a Černic.
Mládek již na sklonku června navrhl další odklad v rozhodnutí o územně-ekologických limitech těžby hnědého uhlí na lomu ČSA, a to až do roku 2020. Zároveň na tiskové konferenci prohlásil, že ještě letos ministrům Sobotkovy vlády navrhne, aby schválili prolomení těžebních limitů na dole Bílina.
„Je zapotřebí rozhodnout o prolomení limitů na dole Bílina v roce 2015. Bez prolomení nebude zajištěno zásobování veřejných tepláren a tepla pro domácnosti bez navýšení cen,“ zdůvodňoval svá doporučení tehdy Mládek. A ministři podle všeho právě tyto argumenty v pondělí vyslyší.
Podle ekologických organizací jde o mimořádně špatné rozhodnutí z ekologického i sociálního hlediska, k němuž se neuchýlila žádná z vlád od vzniku samostatné České republiky. Limity těžby na ochranu severočeské krajiny brutálně zdevastované těžbou v období komunismu prosadila a schválila česká vláda Petra Pitharta na návrh ministra Ivana Dejmala 30. října 1991.