Odpůrci prolomení limitů: odboráři hájí zájmy uhlobaronů
Vratislav DostálPondělní jednání tripartity vyrušoval reprodukovaný jekot korečkového velkorypadla RK 5000. Aktivisté tak politikům přehrávali hluk, s jakým by po případném prolomení limitů museli po desítky let žít obyvatelé Litvínova, Braňan či Mariánských Radčic.
Pondělní jednání tripartity na Úřadě vlády vyrušoval neodbytný reprodukovaný jekot korečkového velkorypadla RK 5000. Z Kosárkova nábřeží jej po několik desítek minut přehrávali členové litvínovského hnutí Kořeny a iniciativy Limity jsme my!, kteří tak chtěli odborářům i kapitánům průmyslu demonstrovat dopady případného prolomení limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku.
Za úplné prolomení limitů se dlouhodobě staví jak Českomoravská konfederace odborových svazů pod vedením Josefa Středuly, tak zástupci zaměstnavatelů. Agresivně však pro něj lobbují především uhlobaroni Pavel Tykač, Jan Dienstl a Tomáš Fohler, majitelé společnosti Severní energetická, kteří se tak snaží domoci přístupu k uhlí pod městem Horním Jiřetínem.
To by bylo v případě pokračování těžby na lomu ČSA zničeno a přes dva tisíce jeho obyvatel by přišlo o domov. S hlukem, jaký dnešní jednání doprovázel, by pak museli po desítky let žít obyvatelé Litvínova, k němuž by se těžba přiblížila na tři sta padesát metrů. Stejný osud by postihl i obyvatele obcí Mariánské Radčice (330 metrů) a Braňany (170 metrů) v předpolí velkolomu Bílina.
Na základě posledních návrhů ministra průmyslu Jana Mládka navíc zřejmě reálně hrozí, že by definitivní rozhodnutí o limitech na lomu ČSA mohlo být odloženo až do roku 2020. Zástupci občanských iniciativ kritizují, že vláda o něčem takovém vůbec uvažuje.
„Odkládat neustále konečné rozhodnutí o limitech je ukázkou politováníhodné politické nekompetence. Případným odkladem by trpěli všichni: my v Litvínově, lidé v Horním Jiřetíně, i zaměstnanci Severní energetické,“ uvedla Tereza Otcovská z občanského sdružení Kořeny.
Kritizován je i předseda ČMKOS Josef Středula. Josef Patočka z občanské iniciativy Limity jsme my! Připomněl, že odboráři po celé Evropě podporují ve veřejném zájmu útlum těžby uhlí a hledí se raději postarat, aby byla pro propouštěné zaměstnance připravena nová pracovní místa v čistých odvětvích, či sociální programy.
„Kdyby chtěl pan Středula skutečně hájit horníky, podpořil by zvýšení směšně nízkého poplatku z vydobytého nerostu a program sociálně spravedlivého ukončení těžby. Místo toho pracuje v zájmu uhlobaronů. Ptáme se: proč?” dodal Patočka.
Zástupci iniciativy Limity jsme my! předali na začátku září předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi i vicepremiérovi Andreji Babišovi podpisy pod stejnojmenný závazek k občanské neposlušnosti.
Jeho signatáři slibují, že v případě prolomení limitů se zapojí do nenásilné obrany domovů v Horním Jiřetíně. K slibu se dosud připojilo na tři tisíce občanů a sběr podpisů nadále pokračuje na webu limityjsmemy.cz.