Mládek navrhne prolomení limitů na dole Bílina ještě letos
Vratislav DostálMinistr průmyslu ještě letos vládě navrhne, aby prolomila těžební limity na dole Bílina. Zároveň chce odložit rozhodnutí o limitech na dole ČSA na rok 2020. Ministra průmyslu a obchodu kritizují ekologové i angažovaná veřejnost.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek dnes navrhl další odklad v rozhodnutí o územně-ekologických limitech těžby hnědého uhlí na lomu ČSA, a to až do roku 2020. Zároveň na tiskové konferenci prohlásil, že ještě letos ministrům Sobotkovy vlády navrhne, aby schválili prolomení těžebních limitů na dole Bílina.
Koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL se bude rozhodovat pro jednu ze čtyř variant, které již v únoru Mládek představil veřejnosti. První je plné zachování limitů, druhá počítá s prolomením limitů na lomu Bílina, třetí s prolomení limitů na lomu Bílina a částečným prolomením na lomu ČSA, a čtvrtá, kterou podporují například odboráři, počítá s úplným prolomení limitů včetně zbourání Horního Jiřetína a Černic.
„Je zapotřebí rozhodnout o prolomení limitů na dole Bílina v roce 2015. Bez prolomení nebude zajištěno zásobování veřejných tepláren a tepla pro domácnosti bez navýšení cen," zdůraznil v úterý Mládek. Na tiskovou konferenci ministra průmyslu reagují ekologické organizace i angažovaná veřejnost. Mladka obviňují z alibismu.
Prolomení limitů zakonzervuje špatný stav naší energetiky
„Rozhodovat o prolomení limitů nejdřív v roce 2015 a pak znovu v roce 2020 je ještě absurdnější, než celá debata, která se o již jednou uzavřeným rozhodnutím vlády z roku 1991 uskutečnila,“ uvedl například starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.
Jan Piňos z hnutí DUHA hovoří dokonce o tápání ministra průmyslu: „Zmatené tápání ministra Mládka mezi tlakem fosilních miliardářů a vládou jen potvrzuje, že celý tanec kolem prolomení limitů je naprosto zbytečný, a to včetně nových studií či neustálého odkládání vládního rozhodnutí. Tento tanec také ukazuje bezradnost vlády v modernizaci naší dinosauří energetiky, která stojí na uhlí, jádru a plýtvání.“
Zdůrazňuje přitom, že jakékoli prolomení limitů, nejen na Dolu ČSA, bude zpochybněním polistopadové politiky směřující k ozdravění severních Čech a modernější ekonomice v regionu. „Zakonzervovalo by špatný stav naší energetiky," zdůrazňuje mluvčí hnutí DUHA.
Piňos také připomíná, že Sobotkova vláda v nedávno schválené státní energetické koncepci — navzdory její celkové zaostalosti za moderními trendy — deklarovala útlum těžby uhlí o celé tři čtvrtiny. „Stát na těžbě uhlí dlouhodobě prodělává stovky miliard a musí dát uhelné lobby jasné mantinely.“
A podle Vladimíra Buřta předložil Mládek polovičaté řešení, které nechává Jiřetínské na dalších pět let v obrovské nejistotě: firmy ani živnostníci neví, zda se jim vyplatí investovat, obyvatelé neví, zda si mají chtít opravit střechu, lidé jsou znejišťováni v tom zda v Jiřetíně mají chtít žít.
„Navíc, pokud před námi již leží pouze varianty neprolomit vůbec nebo prolomit vše, jak uvedl ministr, musí rozhodnutí být již zcela jednoznačně na straně místních,“ dodal Buřt. Mládkovo vydírání dostavbou dalších bloků jaderných elektráren, tvrdí starosta Horního Jířetína, je s ohledem na osud obyvatel obce daleko za hranicí slušnosti.
To, že Mládek případné prolomení limitů na lomu ČSA podmínil bezkonfliktní přípravou výstavby nových reaktorů, kritizují také organizace Calla a Aliance pro energetickou soběstačnost. Takto postavenou volbu mezi bouráním domů v Horním Jiřetíně a stavbou neekonomických jaderných elektráren označují za nesmyslnou a účelovou.
„Ministr Mládek si asi otevřel staré noviny. Argumentace severočeské uhlí nebo nové reaktory je retro návrat do devadesátých let. Bohužel přes svou vylhanost byla úspěšná a tak máme nový Temelín, vysoké emise skleníkových plynů, škody na životním prostředí a exportujeme ještě více elektřiny, než nám Temelín vyrobí,“ uvedl Edvard Sequens z Cally.
Mládek opomíjí možnosti úspor energie
Calla a Aliance pro energetickou soběstačnost připomínají, že Mládek především opomíjí možnosti využití potenciálu českého hospodářství v oblasti úspor energií, energetické efektivity a důslednějšího čerpání možností obnovitelných zdrojů energií. Tedy v oblastech, které nedávno schválená státní energetická koncepce podceňuje.
Například zateplováním a dalšími opatřeními lze podle propočtů ekologů snížit spotřebu tepla v domech, které jsou vytápěny uhlím, o polovinu. Nová energetická koncepce navíc zcela v rozporu s trendy posledních let i vývojem v okolních zemích počítá s růstem konečné spotřeby energie o tři až deset procent do roku 2040 a navrhuje využít zhruba jen polovinu dostupného potenciálu obnovitelných zdrojů.
Ekologové také připomínají, že Česká republika zůstává jedním z největších exportérů elektřiny na světě. Loňský čistý vývoz 16,3 TWh je pětinou tuzemské výroby elektřiny.