Expert Greenpeace: zastánci prolomení limitů těžby hrají jen o čas
Vratislav DostálTripartita nerozhodla o žádné z variant prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Podle Jana Rovenského z Greenpeace hrají zastánci prolomení limitů pouze o čas. Tykač tak má šanci vylobbovat nebo koupit další hráče, kteří mají na vládu vliv, tvrdí.
Vláda Bohuslava Sobotky se k jednání o případném prolomení těžebních limitů vrátí v létě. V pondělí o tom rozhodlo jednání tripartity, její zástupci se totiž neshodli ani na jedné ze čtyř navrhovaných variant. A nechali si vypracovat zprávu o sociálních, ekonomických a bezpečnostních dopadech jednotlivých možností, a to do konce června.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek představil sociálním partnerům čtyři možné varianty řešení, od ponechání územních limitů těžby ve stávajícím stavu až po úplné prolomení těžebních limitů. Zástupci odborových svazů i zaměstnavatelů se shodli na plném prolomení limitů, naopak ministr financí Andrej Babiš již před jednáním avizoval, že bude hlasovat proti jakémukoli prolomení limitů. Údajně na tripartitě sociální partnery ostře kritizoval.
„Jsme přesvědčeni, že hnědé uhlí je naprosto zásadní strategická surovina této země, naše největší bohatství, bylo by hrubou chybou a dokonce i ostudou, abychom, když neprolomíme, dováželi miliony tun uhlí,“ uvedl pro ČTK prezident svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. „Nevidím důvod k tomu něco prolamovat. Pokud nám nikdo nevysvětlí, proč se naše uhlí mění na elektřinu, která se vyváží do Německa, tak my jako hnutí s tím budeme mít problém a nebudeme s tím souhlasit,“ reagoval Babiš.
Vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský v rozhovoru pro Deník Referendum připomněl, že premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka přišel v pátek se „senzačním prohlášením“, že odmítá bourání obcí kvůli uhlí, a namísto prolomení limitů nabízí horníkům sociální fond financovaný z dividend uhlobaronů.
Proti těžbě v místech, kde dnes žijí lidé, se vyjádřili i zbývající dvě vládní strany. „Člověk by nad tím málem zajásal a usoudil, že vláda má jasno, a že rychlému rozhodnutí o záchraně Horního Jiřetína a schválení nové energetické koncepce nic nebrání. Ovšem tripartita dnes řekla ne — a zdá se, že ministři její zdržovací taktiku nakonec bez reptání přijmou,“ zdůraznil Rovenský.