Zelení spustili kampaň proti prolomení limitů těžby uhlí
Radek KubalaStrana zelených spustila kampaň proti prolomení limitů těžby hnědého uhlí na severu Čech. Její součástí je také petice. Podle zelených je rozšiřování těžby naprosto nepřípustné. Odboráři a zaměstnavatelé se na prolomení limitů shodli.
Strana zelených spustila informační kampaň za zachování limitů těžby hnědého uhlí na severu Čech. Představila petici, kterou podepsali například senátorky Eliška Wagnerová a Jitka Seitlová nebo senátor Václav Hampl. Zelení tak chtějí upozornit na aktivity uhelných společností, které podle nich mají na své straně odbory manipulující s čísly o zaměstnanosti.
Cílem kampaně je informovat veřejnost o hrozbě prolomení limitů, zelení ho považují za zcela bezprecedentní zásah do práv lidí na vlastní domov. „Prolomení limitů je naprosto nepřípustné. Uhlí ležící pod zemí nepatří těžařům, ale všem občanům tohoto státu. Není v jejich zájmu ho rychle vytěžit a prohnat komíny elektráren, jejichž výroba jde na vývoz,“ říká předsedkyně Strany zelených Jana Drápalová.
Řešení vidí v investicích do obnovitelných zdrojů a zateplování. „S tím je spojená tvorba pracovních míst, rekvalifikace a posílení takových odvětví, jako je například měkký turismus,“ dodala Drápalová
Proti prolomení limitů těžby hnědého uhlí je i senátor Václav Hampl. „Prolomení těžebních limitů spojené s rozšířením povrchových dolů by bylo jen těžko ospravedlnitelným zásahem do života obyvatel daných lokalit i širokého okolí. Zároveň by byla zásadním způsobem zdevastována tamější příroda a nenávratně zničeny významné kulturní památky.“
Zelení tvrdí, že ministerstvo průmyslu a obchodu a těžaři i odbory zveřejňují řadu zavádějících informací a čísel. „Ministerstvo si bez účasti dalších subjektů zadalo zpracování studie ekonomických dopadů prolomení limitů, v jejímž zadání ale chybí externality související se zdravotními dopady,“ tvrdí například.
Tiskový mluvčí ministerstva František Kotrba nařčení odmítá. „Ministerstvo je od samého začátku této diskuze maximálně transparentní. Zvažované varianty představilo již na začátku roku a od té doby pan ministr Mládek a další zástupci úřadu podnikli řadu výjezdů do dotčených regionů, kde o jednotlivých možnostech opakovaně jednali se zástupci obcí, kraje i těžebních společností.“
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) představil svým partnerům čtyři možné varianty řešení, od ponechání územních limitů těžby ve stávajícím stavu až po úplné prolomení těžebních limitů. Dodal pak, že úprava limitů neznamená okamžité rozšíření těžby hnědého uhlí. Jen přípravný proces by podle něj trval pět let.
Zástupci odborových svazů i zaměstnavatelů se shodli na plném prolomení limitů. „Jsme přesvědčeni, že hnědé uhlí je naprosto zásadní strategická surovina této země, naše největší bohatství. Bylo by hrubou chybou a dokonce i ostudou, pokud limity neprolomíme. Dováželi bychom miliony tun uhlí ze zahraničí,“ uvedl pro ČTK prezident svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
Naopak ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO již před jednáním vlády avizoval, že bude hlasovat proti jakémukoli prolomení limitů. Údajně na tripartitě odbory ostře kritizoval. „Nevidím důvod k tomu něco prolamovat. Pokud nám nikdo nevysvětlí, proč se naše uhlí mění na elektřinu, která se vyváží do Německa, tak my jako hnutí s tím budeme mít problém a nebudeme s tím souhlasit,“ reagoval tehdy Babiš.
Vláda Bohuslava Sobotky se k jednání o případném prolomení těžebních limitů vrátí v létě. Na začátku února o tom rozhodlo jednání tripartity. Její zástupci se neshodli ani na jedné ze čtyř navrhovaných variant. Nechali si pak vypracovat zprávu o sociálních, ekonomických a bezpečnostních dopadech jednotlivých možností. Tato zpráva bude hotová na konci června.