Pirátský svět aneb paradoxy pražského magistrátu
Ivan BartošIvan Bartoš shrnuje dění na pražském magistrátu. Zkušení matadoři Pirátům tvrdí, že pokud chtějí něco reálně ovlivňovat, musí hrát podle starých pravidel.
Na pražském magistrátu se dějí věci… Zřejmě v rámci transparentnosti se zastupitelé ODS stále zdráhají zveřejňovat své platy a pirátského zastupitele Jakuba Michálka v té souvislosti dokonce v rámci špičkování v sedmnáctihodinovém zasedacím maratonu označili za fízla. Dále byly opět schváleny i obrovské částky z rozpočtu na platby špatně nastavených smluv obskurních IT projektů.
A stala se i další velmi zajímavá věc: Rada vydala své programové prohlášení a — světe, div se — je to prakticky zkopírovaný pirátský program! Paradoxem celé situace je fakt, že Piráti — ač velmi žádaní a vábeni jak ze strany vyšachovaného exprimátora Hudečka, tak i nových princezen z Babišova ANO — zůstali věrni svému předvolebnímu prohlášení být stranou opoziční a do žádné koalice se nehrnuli. Jsou tedy nyní v opozici, u které je zvykem být téměř vždy proti politice „pohodové většiny“.
Zkušení matadoři nám radí strčit hlavu do chomoutu, protože tady už stejně bude jenom Babišovo. Tvrdí, že pokud chceme něco reálně ovlivňovat, musíme hrát podle starých pravidel — tudíž akceptovat stereotypní a u nás bohužel dlouhodobě zaběhnutý model politiky: Vládne koalice, utvořená po volbách na základě náhle objeveného prolínání programů, zatímco opozice namítá, obstruuje, ale ve finále vždycky utře.
Konstruktivní opozice údajně neexistuje. Podívejme se ale na některá hlasování opoziční ODS či TOP 09, které zvedají ruku proti návrhům často jen proto, že je nepředložili sami. Anebo naopak na zastupitele koaliční, kteří dopředu odkývali, že podpoří veškeré návrhy rady a nebudou nikdy hlasovat proti.
Je úsměvné, že jsou to často ti samí lidé (anebo lidé ze stejné partaje), kteří operovali zcela „zásadním“ slibem zastupitele vykonávat svou práci v zájmu města a dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Věc o to úsměvnější, že to využili jako kritický argument směrem k nám v momentě, kdy se Piráti rozhodli ty necelé 4000 korun, které má neuvolněný pražský zastupitel za výkon své funkce, dorovnat svým zástupcům na magistrátu příspěvkem z peněz za mandáty.
Kontrolní výbor prostě nebude!
Jak to tak vypadá, kontrolní výbor, který ministr Babiš v médiích Pirátům přislíbil, zřejmě nebude (ne že by to mohl ovlivnit :-)…). Nasvědčují tomu alespoň opakující se hlasování o obsazení šéfa tohoto „nedůležitého“ výboru, ve kterém — údajně — není o co stát. Patrně proto zde končí každá volba patem... Přesto z pověření rady a v rámci zadání od kontrolního výboru pracují Piráti na revizi smluv a kauz, souvisejících s Opencard.
Najednou již tedy není kontrolní výbor „pouze orgánem, který dbá na procesní správnost schvalování a realizace návrhů a zakázek“. (To dříve zaznívalo v souvislosti s tím, že si hloupí a naivní Piráti představují, kdovíco kontrolní výbor nemůže…) Proto asi o tento zcela nedůležitý formální orgán usiluje třeba exprimátor Hudeček, který z jeho čela historicky úspěšně atakoval nejednu koalici.
Toto bezvládí má za důsledek jedno. Fakticky zatím řídí kontrolní výbor jeho již zvolená místopředsedkyně — tedy ODS. Vzhledem k historii magistrátu a právě třeba v souvislosti s největšími kauzami typu Opencard či tunel Blanka, je současný stav (ODS) i potenciální stav s TOP 09 v čele kontrolního výboru záležitost opravdu úsměvná.
Tento vývoj sotva povede k rozpletení kauz a narovnání celé situace ve prospěch města. Hudeček nemá podporu většiny a Piráti ji nezískají, protože odmítli v souladu se svým předvolebním prohlášením podpořit radu. Piráti tedy navrhují kompromis ve formě rotace na postu šéfa kontrolního výboru. Jejich návrh byl zamítnut prozatím pouze jednou.
Karel Březina a spol. s.r.o
Nemá smysl lamentovat nad situací na pražském magistrátu. Evidentně se tam děje řada zajímavých a ne příliš košer věcí. Zvídavý čtenář se může podívat třeba na současnou roli Karla Březiny — za podvod pravomocně odsouzeného sociálního demokrata, který má dle návrhu řídit komisi pro rozdělování grantů pro sport.
Dle rozsudku, který potvrdil v roce 2014 i pražský městský soud, Březina jako předseda dozorčí rady Pražského dopravního podniku neoprávněně pobíral odměny v celkové výši 290 tisíc korun. Přesto má nyní rozhodovat o rozpočtu v řádech stamiliónů korun! Sekundovat mu v tom bude bývalá agentka StB paní Kleslová, která ovšem sedí v zastupitelstvu úplně jiné městské části. Vše je samozřejmě náhoda. Schopní ke schopným…
Nedivíte se? My se divit ani nestačíme. O věcech, které ze své pozice nemůžeme změnit, vás můžeme alespoň informovat. ANO, bude hůř.