Výbor pro životní prostředí odmítá senátní návrh zákona o Šumavě
Vratislav DostálSněmovní výbor pro životní prostředí projednal petici, jejíž signatáři žádají ochranu divoké přírody a odmítá její zničení zástavbou a kácením. Se senátním návrhem vyslovil nesouhlas mimo jiné Vladimír Dolejský, náměstek ministra životního prostředí.
Poslanecký výbor pro životní prostředí projednal petici s více než 43 tisíc podpisy, v níž návštěvníci Národního parku Šumava a lidé z celé republiky apelují na zákonodárce, aby zajistili ochranu divoké přírody před těžařskými firmami a krásné šumavské krajiny před developery a spekulanty s pozemky.
Na výboru vystoupili jako hosté Pavel Kindlmann z Akademie věd a Karlovy univerzity, Jiří Koželuh z Hnutí DUHA a Tomáš Hauser, zástupce šumavských občanů. Ve svých prezentacích poukázali na ničivé důsledky, které by mělo přijetí senátního návrhu zákona o Šumavě.
Zásadní nesouhlas se senátním návrhem vyslovil i Vladimír Dolejský, náměstek ministra životního prostředí. Zdůraznil, že je v rozporu s mezinárodními předpisy i zákonem o ochraně přírody a krajiny, jehož novelu ministerstvo připravuje.
Přítomní poslanci výboru nepřijali k petici usnesení, ovšem z jejich vystoupení jednoznačně vyplynulo, že jsou připraveni hlasovat proti senátnímu návrhu zákona o Šumavě. Poslanci Robin Böhnisch (ČSSD, předseda výboru), Jaroslav Holík (Úsvit, místopředseda výboru), Josef Hájek (ANO, místopředseda výboru), Petr Kudela (KDU-ČSL) a Miloš Babiš (ANO) se vyslovili proti senátnímu zákonu s tím, že cenná příroda je nejcennějším bohatstvím Šumavy, které také nejlépe zajistí prosperitu pro místní obyvatele.
Poukázali přitom na pozitivní zahraniční zkušenosti z chráněných území v Rakousku i Německu a na hrozbu pozemkových spekulací na Šumavě. Největší odezvu mezi poslanci vyvolalo vystoupení Tomáše Hausera, zástupce šumavských občanů sdružených v platformě Šumava domovem.
„Přijel jsem jako zástupce místních lidí sdružených v občanské platformě Šumava domovem. Na Šumavě bydlíme, zajímá nás místní ekonomika a rozvoj. Mezi našimi členy jsou i provozovatelé hotelů a penzionů. Hlavní hybnou silou místní ekonomiky je turistika. Šumava nemůže konkurovat vyšší horám a jejich podmínkám pro sjezdové lyžování. Její devizou jsou však velká území, která nabízejí kontakt se skutečnou přírodou,“ uvedl Hauser.
Zdůraznil, že na Šumavu turisté nejezdí za adrenalinovými sporty a bazény, nýbrž za klidnou a krásnou přírodou. „Proto se také vracejí, naší výhodou je stálá klientela. Za optimální řešení považujeme co nejrozsáhlejší území přístupná turistům, ovšem zcela ponechaná přírodnímu vývoji. Proto podporujeme Petici za dobrý zákon o Národním parku Šumava a žádáme poslance, aby lividační senátní návrh zákona nepodpořili,“ zdůraznil.
Podle programového ředitele Hnutí DUHA Jiřího Koželouha zákonodárci dali jasně najevo, že ochrana vzácné šumavské přírody a prosperita místních obcí jsou důležitější než zájmy spekulantů s pozemky, dřevorubců a na ně navázaných politiků.
„Z jejich vystoupení jasně vyplynulo, že jsou připraveni hlasovat proti senátnímu návrhu zákona o Šumavě, jehož přijetí by ve skutečnosti znamenalo likvidaci parku. Poslanci výboru se postavili za více než 43 000 signatářů petice za dobrý zákon o Šumavě, kteří požadují, aby ochrana divoké přírody na Šumavě dostala přednost před developerskými projekty a kácením stromů,“ uvedl Koželouh.