Taberyho Kalousek a Kalouskův Tabery
Jan GruberNěkteří lidé se domnívají, že označení poslance KSČM za „komunistického fízla“ je nevhodné a urážlivé. Jiní jsou naopak přesvědčeni, že podobné výroky udržují českou demokracii nad vodou.
Miroslav Kalousek, místopředseda strany TOP 09, řekl 17. června na půdě Poslanecké sněmovny o poslanci za KSČM Zdeňkovi Ondráčkovi, že je komunistická mlátička a komunistický fízl, jehož názory nemůže brát vážně.
Ondráček se následně odvolal k mandátovému a imunitnímu výboru, který Kalouskovi uložil omluvit se za svá slova. Bývalý ministr financí se však omlouvat nehodlá. V rozhodnutí se píše, že to označení je „urážlivé a nevhodné“. Kdybych se omluvil, nevhodně bych tím urazil všechny ty, kterým komunističtí fízlové typu poslance Ondráčka ničili životy, mlátili je za jejich názory a rozháněli je vodními děly. Strany vládní koalice mají v mandátovém a imunitním výboru většinu. Toto rozhodnutí je jejich hanbou a já se na jejich hanbě podílet nebudu., napsal krátce po doručení rozhodnutí výboru na svůj facebookový profil.
Událost je to nezajímavá, vlastně bezvýznamná. Členové KSČ byli komunisté. Nebo alespoň někteří z nich. Policistům se říká fízlové už dlouhá léta. Samotné označení poslance Ondráčka za komunistického fízla není ničím, co by mělo rozproudit celospolečenskou debatu. Nicméně vylučování komunistických fízlů z debaty na půdě Poslanecké sněmovny, protože byli policisté a komunisté, je na pováženou.
Nicméně dříve než Kalousek stihl oznámit světu, že se za žádnou cenu neomluví, publikoval Erik Tabery článek „Kalousek se nesmí omluvit“. V jeho závěru píše: Šéf poslanců TOP 09 Kalousek neřekl nic, co by nebyla pravda. Ondráček je komunista a byl fízl. Pomáhal tlouct a zatýkat lidi, kteří šli projevit svobodný názor. Pokud by se Kalousek musel omluvit, měli bychom poté po Kalouskovi požadovat omluvu za to, že vzal svá slova zpět. Naštěstí se zdá, že se k tomu nechystá.
Šéfredaktor Respektu, moderního názorového časopisu, který obstojí v konkurenci médií jednadvacátého století, se zřejmě domnívá, že označování lidí za komunistické fízly pomáhá udržovat právní stát, kultivuje občanskou společnost a prospívá demokratickému zřízení. Novinářská křepelka pro rok 2003 se znovu vrhla do bitvy proti komunistům a komunismu, která ale skončila před pětadvaceti lety.
Mezitím na sociálních sítích mladí a neohrožení komunistobijci píší desetkrát po sobě, že poslanec Ondráček byl komunistickej fízl. A vyzývají další. Kdo se nepřidá, má ruce od krve. Je třeba neustálého opakování kalouskových výroků, abychom nezapomněli a nebyly popraveny další Milady Horákové.
Na rozdíl od Taberyho se nedomnívám, že by se stalo cokoli zásadního, kdyby se Kalousek omluvil. Komunisté by se nevrátili. Polistopadový systém totiž nestojí na výrocích o komunistických fízlech. Ač se mnozí rádi dušují, že komunisté mohou za kde co.
Naopak se opírá o demokratickou diskusi, respekt k názorům druhých a svobodnou soutěž politických stran. Politickou debatu v něm následně zprostředkovávají média, aby osvětlila jednotlivé střety a politiku jako takovou. Rezignují-li na svou roli a budou přihlouple vytrubovat banality, půjde to s námi z kopce. Komunistickej fízl nefízl.