Startuje projekt za silnější hlas veřejnosti při hledání hlubinného úložiště
Vratislav DostálSdružení Calla zahájilo projekt Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště. Jeho cílem je posílit roli obyvatel v procesu výběru úložiště. Projekt zahajuje průzkumem postojů lídrů kandidátek, kteří se ucházejí o hlasy voličů.
Sdružení Calla zahájilo projekt Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště. Je zaměřený na Kraj Vysočina, ve kterém stát vytipoval hned tři lokality jako vhodné pro konečné úložiště vyhořelého jaderného paliva a dalších vysokoaktivních odpadů — Hrádek poblíž Jihlavy, Horku v okolí Budišova a Kraví horu mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Tišnovem.
Cílem projektu trvajícího od letošního září do února roku 2016 je posílit roli obyvatel obcí v procesu výběru úložiště. Možnosti starostů a veřejnosti hájit své zájmy jsou totiž velmi omezené a neodpovídají požadavkům na účinnou účast, jak ji chápou moderní evropské přístupy.
Projekt zahajuje průzkumem postojů politiků — lídrů kandidátek, kteří se v nadcházejících komunálních volbách ucházejí o hlasy voličů v obcích v lokalitách pro úložiště na Vysočině. „Chceme znát jejich názory na umístění úložiště a průzkumné práce u jejich města a obce a také na postavení obcí. Výsledky zveřejníme na počátku října ještě před volbami. Průzkum provádíme ve spolupráci se spolkem Bezjaderná vysočina, který sídlí v jedné z vytipovaných oblastí,“ uvedla Calla.
Součástí projektu bude také informační kampaň v různých formách zaměřená na obyvatele i politiky. „Zaměříme se též na podporu a vzdělávání aktivních občanů a místních spolků a jejich síťování nejen v rámci Kraje Vysočina, ale i s dalšími pro úložiště vybranými lokalitami z celé republiky. Budeme se účastnit ve správních řízení při povolování průzkumných prací pro úložiště a u politiků prosazovat posílení práv obcí i veřejnosti,“ slibují autoři projektu.