Skotské referendum se blíží, příznivců nezávislosti přibývá
Petr JedličkaKdyby se hlasovalo nyní, bylo by 47 procent voličů pro nezávislost a 53 procent proti. Kampaň však teprve spěje k vrcholu.
Už jen dva týdny zbývají do velkého skotského referenda — do 18. září, kdy místní voliči rozhodnou o setrvání své země v rámci Velké Británie, nebo o obnovení nezávislého Skotska. Mírně větší část Skotů zatím podporuje setrvání v rámci Spojeného království. Poslední průzkumy ale naznačují, že se poměr sil vyrovnává.
„Za tři minulé týdny se veřejné mínění pohnulo o osm procentních bodů v náš prospěch. Ještě tři procenta a po 18. září znovu vyhlásíme nezávislé Skotsko,“ uvedl pro agentury v úterý Blair Jenkins, výkonný ředitel kampaně Yes Scotland, která propaguje odtržení.
„Průzkumy stále potvrzují, že si většina Skotů přeje uchovat svoji zemi v rámci Spojeného království (...) Je jen potřeba mobilizovat mlčící většinu, klepat na dveře, telefonovat, promlouvat s rodinami a přáteli,“ uvedl v reakci Blair McDougall, vedoucí kampaně Better Together, která usiluje o setrvání Skotska v Británii.
Dle čísel výzkumné společnosti YouGov z 2. září se chystá odpovědět na schválenou otázku referenda „Mělo by být Skotskou nezávislou zemí“ 42 procent dotázaných „Ano“ a 48 procent dotázaných „Ne“. Zbylých deset procent nedokázalo nebo nechtělo říci, jak bude hlasovat.
Analytikové BBC dovozují, že po zohlednění typického volebního chování skotských nerozhodnutých by dnes hlasování dopadlo 53:47 ve prospěch varianty Ne. Ještě v polovině srpna to ovšem bylo 57:43, na počátku minulého měsíce pak dokonce 59:41.
Zájem obrovský
Znalci citovaní v médiích, jež podporují odtržení, i znalci z titulů, které podporují opak, se shodují, že posledním nárůstem podpory nezávislosti může především intenzivní kampaň. Ta podnítila zvláště ve druhé polovině srpna až celospolečnskou diskuzi.
Jak uvádějí skotští pozorovatelé velkých agentur, o referendu se ve Skotsku mluví všude: v podnicích, v hostincích, na ulicích i v domácnostech. Aktivisté z obou kampaní objíždějí zemi. Televize vysílají klipy a debaty.
Soudě dle zájmu o voličskou registraci, jejíž konečný termín vypršel toto úterý, bude mít referendum nebývalou účast — podle posledních odhadů 70 až 80 procent.
Mezi politickými stranami bojuje za nezávislost nejvíce Skotská národní strana, jejíž předseda a dnešní premiér Skotska Alex Salmond si referendum po posledních volbách prosadil. Proti odtržení se staví konzervativci i labouristé.
Znalci připomínají, že zvlášť po Labour Party by odtržení Skotska znamenalo velké problémy. V anglických okrscích totiž v posledních letech častěji vyhrávají toryové.
Pro a proti
Tematicky argumentují zastánci nezávislosti zejména možností spravovat vlastní záležitosti efektivněji a sociálněji, tj. bez londýnského tlaku na škrty, příslibem větší podpory těm, kdo vytvářejí pracovní místa, a perspektivou vyšší životní úrovně.
Peníze potřebné k naplnění těchto slibů mají zajistit zvýšené příjmy z těžby ropy, jejichž značná část teče dnes do společného rozpočtu, a úspory na tzv. velmocenských výdajích, tj. zejména na armádě a údržbě jaderných zbraní.
Zastánci setrvání Skotska v Británii naopak vyzdvihují tradici tolerantního a vzájemně prospěšného soužití, možnost Skotů využívat kvalitnější školy a specializovaná lékařská pracoviště v Anglii či dostatečnost výhod, které už nyní Skotsko má v rámci svého autonomního postavení.
Obě kampaně přitom pracují i s negativními prvky. V klipech kampaně Yes Scottland se například stále objevuje Margaret Thatcherová, v důsledku jejíž politiky zanikl tradiční skotský průmysl. V upoutávkách Better Together je zas zdůrazňována definitivnost kroku, oprávněnost obav z následné nejistoty či možnost dlouhodobých negativních důsledků.
V intelektuálnějších debatách v britském tisku se pak též připomíná, že Skotsko se oproti Anglii v posledních letech posunulo nalevo, a to jak v praktických otázkách, jako je placení školného na univerzitách, tak i v obecných věcech, jako je uvažování o zahraniční politice nebo představa optimálně nastavených daní.
Probritští intelektuálové ovšem namítají, že i na takovéto rozdíly je Spojené království připraveno a že právě soužití nejenom různých národů a kultur, ale i polticko-ideových přístupů činí unii silnější. Velikost zásob ropy v Severním moři je navíc prý sporná a řadu zásadních problémů nebude případně vzniklý stát schopen řešit bezbolestně bez benevolence zbytku Británie.
Další informace:
BBC News Scottish independence: Referendum jobs campaign continues
BBC News Scottish referendum poll tracker
BBC News Scotland Decides: Mandate with destiny
STV News Scotland Decides
The Soctsman Scottish independence poll: Surge in Yes support
The Guardian Scottish independence: the essential guide
New Statesman Scottish No campaign lead falls to six points in first post-debate poll
The Guardian Salmond’s win over Darling was one of style over substance
The Guardian Scotland’s yes campaign has been based on emotion, not fact
BBC News Scottish independence: Cameron promises more powers for Scotland 'soon'
Londýnská vláda nyní slibuje skotskému parlamentu i kabinetu nové pravomoci, a to zejména v otázkách sociálních, daňových a obecně výdajových. Zda to pomůže, bude vidno v příštím týdnu.